Onko olemassa lintua, joka elää max.5 vuotta?

UnduL

Hei kaikki!
Olen aina tahtonut itselleni undulaattia jo pitkään, mutta harmistuin, kun huomasin, kuinka pitkäikäisiä ne ovat. Ei iässä muuten ole mitään vikaa, mutta olen jo 13 vuotias ja ajattelin, että tulevaisuuttakin pitää ajatella! :) Jos menen opiskelemaan n.viiden vuoden päästä, niin mihin ne linnut sitten sijoitetaan? Mukaan opiskeluvuosille on tulossa jo talossa asuvaa kaksi kania, joten rahaa kerrostalossa tuskin riittäisi kovin monelle eläimelle...
Ylireagoinko,vai ajattelenko ihan fiksusti tulevaisuutta? :)
Kotiin undulaatit omaan kotiin muuton jälkeen ei voisi jäädä, koska iskä ei niistä yksin tahtoisi huolehtia! x)

Eli onko olemassa jotakin lintua, joka sopii aloittelijoille, joka elää maximissaan 5 vuotta? Kuulin ,että joidenkin lintujen värimuunnoksetkin voivat olla lyhytikäisiä, pitääkö paikkansa?

Kiitos todella paljon kaikille viestiini vastanneille! Täällä on mukavia ihmisiä! :)

8

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lintu lensi jo...

      Jotkut papukaijalajit elävät noin 100 vuotta. Riittääkö. Villilintujahan ei saa ottaa kiinni, joten niiden ikää ei tiedetä.

    • UnduL

      häh? Nyt en oikein ymmärtänyt... En minä villilintua olekkaan etsimässä, eikä niitä saa ottaa luonnosta kiinni! Ja sata vuotta... toivoin nimenomaan viisi vuotta elävää lintua! :D Lueppass teksti uudestaan! :)

    • Ehkä viisainta

      Kun otat linnun vasta opiskelujen jälkeen. Kaikki linnut voivat elää reilusti yli 5 vuotta.
      Kärsivällisyyttä vaan odotteluun :) Odotellessa voit tutustua kaikkiin eri lintuihin ja valita sitten sen minkä todella haluat.

    • Don't

      Älä ota lintua nytten, sillä ei ole olemassa noin lyhyt ikäistä lemmikkilintua. Vasta opiskelun jälkeen ja sittenkin vasta kun olet tarpeeksi fiksu ymmärtämään että kun elukan kerran ottaa niin ne ovat sinun elämäsi. 8 linnun omistajan voisin sanoa että linnuista on enemmän työtä kuin koirista (meillä on koiriakin), kissoista (tälläinenkin meiltä löytyy) tai kaneista (kanejakin on ollut). Häkki ja häkin ympäristö olisi hyvä siivota päivittäin, sillä sotku on valtava. Lattiat ja tasot täytyy luuduta päivittäin, sillä muuten linnun uloste tarttuu kiinni eikä lähe ilman kunnon hankausta. JA LINTUA TÄYTYY PYSTYÄ PITÄMÄÄN VAPAANA PÄIVITTÄIN! Lintujen pito maksaa myös aika paljon. Esimerkiksi kahden undulaatin pito ensimmäisenä vuotena maksoi itselleni varmaankin sen 700e ellei enemmän, sillä hankin lakisääteisen häkin ynm lintutarvikkeet kuten esim: lintulamppu, ilmankosteuttaja, pedikyyri orret, ynm.

    • fsdfs

      Kaikki lemmikkilinnut elävät yli 10 vuotta lähes poikkeuksetta, MUTTA voit toki kokeilla ostaa jo todella iäkkään linnun joltakin. Selaileppas myynti-ilmoituksia tai linnut forumia. :)

    • bambus

      Kyyllä,ota vaikka 6-7 v . undu,se elää vielä 1-3 v,jos on onnea,myös 5 v. Ihania kavereita
      ja niitä vanhoja kyllä löytyy ylinkylin.

    • viiru90

      viiriäinen

    • muda

      Siniviiriäiset (Coturnix chinensis) elävät sellaiset 3-5 vuotta, naaraat enempi tuon haitarin alakanttiin kuin yläkanttiin ja koiraat toisinpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      109
      5015
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      429
      1587
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      193
      1152
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1133
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      18
      1054
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1020
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      941
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      931
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      836
    Aihe