Hei kaikki!
Olen aina tahtonut itselleni undulaattia jo pitkään, mutta harmistuin, kun huomasin, kuinka pitkäikäisiä ne ovat. Ei iässä muuten ole mitään vikaa, mutta olen jo 13 vuotias ja ajattelin, että tulevaisuuttakin pitää ajatella! :) Jos menen opiskelemaan n.viiden vuoden päästä, niin mihin ne linnut sitten sijoitetaan? Mukaan opiskeluvuosille on tulossa jo talossa asuvaa kaksi kania, joten rahaa kerrostalossa tuskin riittäisi kovin monelle eläimelle...
Ylireagoinko,vai ajattelenko ihan fiksusti tulevaisuutta? :)
Kotiin undulaatit omaan kotiin muuton jälkeen ei voisi jäädä, koska iskä ei niistä yksin tahtoisi huolehtia! x)
Eli onko olemassa jotakin lintua, joka sopii aloittelijoille, joka elää maximissaan 5 vuotta? Kuulin ,että joidenkin lintujen värimuunnoksetkin voivat olla lyhytikäisiä, pitääkö paikkansa?
Kiitos todella paljon kaikille viestiini vastanneille! Täällä on mukavia ihmisiä! :)
Onko olemassa lintua, joka elää max.5 vuotta?
8
313
Vastaukset
- lintu lensi jo...
Jotkut papukaijalajit elävät noin 100 vuotta. Riittääkö. Villilintujahan ei saa ottaa kiinni, joten niiden ikää ei tiedetä.
- UnduL
häh? Nyt en oikein ymmärtänyt... En minä villilintua olekkaan etsimässä, eikä niitä saa ottaa luonnosta kiinni! Ja sata vuotta... toivoin nimenomaan viisi vuotta elävää lintua! :D Lueppass teksti uudestaan! :)
- Ehkä viisainta
Kun otat linnun vasta opiskelujen jälkeen. Kaikki linnut voivat elää reilusti yli 5 vuotta.
Kärsivällisyyttä vaan odotteluun :) Odotellessa voit tutustua kaikkiin eri lintuihin ja valita sitten sen minkä todella haluat. - Don't
Älä ota lintua nytten, sillä ei ole olemassa noin lyhyt ikäistä lemmikkilintua. Vasta opiskelun jälkeen ja sittenkin vasta kun olet tarpeeksi fiksu ymmärtämään että kun elukan kerran ottaa niin ne ovat sinun elämäsi. 8 linnun omistajan voisin sanoa että linnuista on enemmän työtä kuin koirista (meillä on koiriakin), kissoista (tälläinenkin meiltä löytyy) tai kaneista (kanejakin on ollut). Häkki ja häkin ympäristö olisi hyvä siivota päivittäin, sillä sotku on valtava. Lattiat ja tasot täytyy luuduta päivittäin, sillä muuten linnun uloste tarttuu kiinni eikä lähe ilman kunnon hankausta. JA LINTUA TÄYTYY PYSTYÄ PITÄMÄÄN VAPAANA PÄIVITTÄIN! Lintujen pito maksaa myös aika paljon. Esimerkiksi kahden undulaatin pito ensimmäisenä vuotena maksoi itselleni varmaankin sen 700e ellei enemmän, sillä hankin lakisääteisen häkin ynm lintutarvikkeet kuten esim: lintulamppu, ilmankosteuttaja, pedikyyri orret, ynm.
- fsdfs
Kaikki lemmikkilinnut elävät yli 10 vuotta lähes poikkeuksetta, MUTTA voit toki kokeilla ostaa jo todella iäkkään linnun joltakin. Selaileppas myynti-ilmoituksia tai linnut forumia. :)
- bambus
Kyyllä,ota vaikka 6-7 v . undu,se elää vielä 1-3 v,jos on onnea,myös 5 v. Ihania kavereita
ja niitä vanhoja kyllä löytyy ylinkylin. - viiru90
viiriäinen
- muda
Siniviiriäiset (Coturnix chinensis) elävät sellaiset 3-5 vuotta, naaraat enempi tuon haitarin alakanttiin kuin yläkanttiin ja koiraat toisinpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1802653Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1051111- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20780Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait233779Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka277754Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698