Sain lopputilin huhtikuun lopussa. Siinä oli huhtikuun ja toukokuun palkkaa sekä lomarahat. Toukokuulle entietenkään saanut toimeentulotukea ja ylijäämää jäi kesäkuulle ja sossun laskelmien mukaan myös heinäkuulle, jota ei kuitenkaan huomioida.
Kesäkuun laskelmaan ei oltu huomioitu ttl 11§ 3 mom mukaista ansiotulovähennystä. Olisikohan pitänyt koska tuo ylijäämä on ansiotuloa?
ttl 11§ 3 mom.
"Tuloina ei 2 momentissa säädetyn lisäksi oteta huomioon vähintään 20:tä prosenttia ansiotuloista, kuitenkin enintään 150:tä euroa kuukaudessa. (17.12.2010/1172)"
Kotikuntani on päättänyt että tuo huomioon otettamaton tulo on AINA 150€/kk. Ja vaikka se lilikin tuo lain minimi niin silti olisi jäänyt tuota huomioon otettamatonta tuloa vielä kesäkuullekin.
Ylijäämä ja ttl 11§ 3. mom
5
133
Vastaukset
- Oikaisuvaatimus
Kirjoitusvirheiden "suomennokset":
entietenkään = en tietenkään
lilikin = olisikin - ALIJÄÄMÄ?
No jopas. Minä sain lopputilin huhtikuussa, ja en ole menossa sossuun vielä muutamaan kuukauteen. Että mihin sinä ne rahas olet käyttänyt?
Tuhlauksesta rangaistaan.... - Oikaisuvaatimus
"Että mihin sinä ne rahas olet käyttänyt?"
Eipähän kuulu sulle.
"Tuhlauksesta rangaistaan...."
Rankaisuoikeutta ei ole sossulla eikä sinullakaan, lain mukaan pitää toimia.
Jos ei sulla tuon kummasempaa kommenttia asiaan ole niin jätä kirjoittamatta, en sun neuvojas kaipaa.- en ole neuvonutkaan
En neuvonutkaan, mutta jos kerran sossu katsoo, että saamasi lopputilin pitäisi riittää niin ja niin pitkälle, niin eikö se sitten ole vähän kuin että sä oot sitte tuhlannut....
Ei kuulu mulle, totta, mutta mistä kirjoittelet.
Siis kun tuntuu, että olet laskelmoiva tyyppi... Toiset taas ovat sitten vähän omantunnontarkempia, eivätkä pelitä niin, että joo, antaa mennä ja sitten sossuun.
- Oikaisuvaatimus
"jos kerran sossu katsoo, että saamasi lopputilin pitäisi riittää niin ja niin pitkälle"
Tuossa ei sossulla ole harkintavaltaa vaan lain mukaan on toimittava. Usein sossu vetoaa lakiin, homman on toimittava myös toisin päin. kysymys kuuluikin onko sossu tominut LAIN mukaan?
No oikausvaatimus on tehty ja lähetetty sossuun päätöstä odottelen. Kysymys on noin 50 eurosta ja ennen kaikkea PERIAATTEESTA. Joten Hao ratkeissee viime kädessä tuon homman laillisuuden vaikka hölmöä on sinne 50€:n vuoksi lähteä mutta kun taitaa olla 2 itseppäistä vastakkain niin .....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse834597Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103820Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1733612Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.552046Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291104
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882