Asukkaat valittaa kun katu ajokelvottomassa kunnossa

kadun päällysta p*sk

Ei ehkä oikea paikka kysyä tätä, mutta kysyn kuitenkin (kun asukkaat valittavat asiasta jatkuvasti minulle isännöitsijänä, vaikka en mahda asialle mitään):

kadun päällyste on todella huonossa kunnossa, eikä esimerkiksi matalapohjaisilla autolla pysty ajamaan katua kun asfaltti on paikoin noussut ja paikoin laskenut -> isoja töyssyjä ja monttuja. Tämän takia asukkaat ajavat tietä muutamissa kohdin piennarta pitkin.

Olen tehnyt asiasta kaupungille huomautuksen useamman kerran (nyt viitenä vuotena peräkkäin), mutta mitään ei tapahdu. Ja tilanne on pahempi joka kevät. Onko mitään lakia joka velvoittaisi kaupunkia hoitamaan kadun ajokelpoiseen kuntoon? Kuka sen viime kädessä päättää? Kaupungin vastaus on, että nämä "kolmannen luokan kadut" korjataan viimeisinä.

1

68

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väärä osoite...

      Ei ole lakia, ja eihän tuo edes sinulle kuulu.

      Jos joku sinulle vielä valittaa, anna heille kaupungin yhteystiedot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe