Onko joku jo kerinnyt käydä uudessa vierassatamassa, millaiset vaikutelmat (sauna, ympäristö, hinnat yms..). Niillä on jo nettisivut, mutta siellä on kovin niukasti tietoa vielä...
Brännskär?
12
2609
Vastaukset
- ksitosntost999
Hyvä kysymys, just viikonloppuna aattelin samaa!
- 44 foot
Tuolla lisäinfoa hieman --->>>
http://www.saaristo.org/index.php?palvelu=4488&lang=1
On kyllä sijainniltaan aika jees!- v4444
No ei kyllä ole hyvä paikka, etelästä tuulee useimmiten ja tuo on etelärannalla plus väyläkin menee vierestä.
- elävä saaristo
eiköhän käydä kattomassa paikaa, uudet on aina tervetulleita ja porukat vaan liikkeelle jotta uusi yrittäjä saa hyvän alun ja ajksaa painaa meidän veneilyjöiden iloksi
- Brännskär
Täytyypä tosiaan käydä katsomassa.
Sikäli huono paikka kun väylä menee ihan vierestä. Aaltoja tekeviä kyllä riittää. Tuleekohan sinne jonkinlainen aallonmurtajaponttooni?
- 15+18
Kävin siellä jussina.
Hinnat ovat:
venepaikka 12 e
sähkö 5 e
sauna 12 e 2e/hlö
Paikka oli jussina kuin kolumbialainen huumelabra; nuoria rastatukkaisia miehiä kulki ristiin rastiin ja asuivat teltoissaan.
Paikka oli muuten aika idyllinen tyypillinen saaristolaistila (romuineen). Siellä tuntui, että aika oli pysähtynyt.
Laituri oli iso T-mallinen lukuisine poijuineen. Ohiajavien veneiden aallot löivät ikävästi peräpeiliin koko ajan.
Vaikka oli kohtalainen pohjoistuuli, niin mainingit kiersivät saaren ja veneet heiluivat laiturissa aika reilusti koko ajan.
Periaatteessa, puutteistaan huolimatta, ihan käymisen arvoinen paikka. - Aurora
Heinäkuun lopulla viimeinen ilta ennen neljän viikon reissun loppua poikkesimme paikkaan. Uusi iso laituri, muutama oikeinkin suojaisa paikka, mutta toki avoin etenkin itä- länsi- suunnassa. Rastatukkaiset miehet lienevät olleet paikan yrittäjä- vuokralaisen ystäväpiiriä, vihreästi ajattelevia reippaita nuoria (ja paikalla yksi espanjalainen vapaaehtoistyöntekijä, joka ehkä ajatuksen Kolumbiaan suuntasi???).
Sauna, kahvila josta tuoretta leipää ja leivonnaisia. Sattumalta ko. iltana vielä upea, ammattilaistasoa lähentelevä flamenco- konsertti. Hieno tunnelma- menen toistekin. Ja jo siitä syystä, että paikka olisi pystyssä vielä jatkossakin.- 20
jep käytiin katsomassa ihan kiva paikka. Pikkasen häiritsi kun ei oikein tiennyt mikä on yleistä aluetta ja mikä yksityistä pihaa, selkeät kyltit vois olla paikallaan. Onko laiturin päässä oleva mökki osa vierassatamaa vai jonkun kesämökki? Matkalla kahvilaan tuli mieleen ollaanko eksytty.
Hieno ensiluokkainen laituri käydään taas ensi kesänänäkin. Kävin parikin kertaa viime kesänä - sataman rajoituksista huolimatta ihan OK paikka poikkeamiseen. Itsekin ihmettelin "kolumbialaismeininkiä", mutta selvisi sitten että saari on mukana jossain saarilla asuvien nuorten vaihto-ohjelmassa, ja siksi siellä oli muutama ulkomaalainenkin, käsittääkseni ainakin periaatteessa kyllä töissä. Yrittäjäpariskunta on oikeita suomalaisia. Ovat saaneet kyllä jotain aikaankin, mm. puucee on erinomainen...
- hjkjlkjyuy
Tosi kiva pienimuotoinen paikka, hieman Gullkronan tunnelmaa. Viehättävä pikkuruinen satamakonttori ja kahvila, josta saa ostaa myös savukalaa. Tunnelma on jotakin aivan muuta kuin Nauvossa ja muissa suurissa satamissa. Mukava luontopolku, jonka korkeimmalta kohdalta upeat näkymät saaristoon. Aallokkoa toisaan voi olla, mutta laituri on tosiaan sen verran jykevä että eiköhän vene siinä pysy. Tsemppiä vaan uudelle yrittäjällle!
- ddsssdadsd
Yrittäjä on vuokralla tilalla joten siinä mielessä ei katastrofia jos paikka ei menesty. Toivotaan että menestyy, saanut paljon julkisuutta mediassa ainakin.
- kjhtrecs
Jep, tsemppiä yrittäjälle, hieno paikka!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771334Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109863
- 73856