Omaishoidontuen päätöksestä valittaminen

vieras1233445

Hylsy siis tuli..perusteena määrärahojen puute. no aion valittaa silti..minkälaisia valituksia olette tehneet?ja minne valitus tehdään?

6

2390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä.

      Minä olen valittanut korkeimpaan hallinto-oikeuteen. Kunnan päätös pysyi voimassa, omaishoidontuki ei kuulemma ole subjektiivinen oikeus, kunnalla oikeus päättää kenelle maksavat tukea. Se on väärin, kaikkien pitäsi saada tuki joiden hoidettava täyttää kriteerit, eli tarvitsee apua arjesta selviämiseen.
      Muistaakseni kielteisen päätöksen mukana oli ohjeet kuinka voi valittaa, en muista enää. Kyllä päätöksen tehneiden pitää ilmoittaa valitusoikeudesta, kysypä omaishoidon vastaavalta kunnassanne.

    • 6+19

      Siinä hylätyttässä päätöksessä pitää olla valitusosoite ja aika, minkä sisällä valitus on tehtävä.. siitä se lähtee, aste asteella eteenpäin.. eli ensin oma kunta/sotepiiri, sitten hallinto-oikeus ja sen jälkeen korkein oikeus, jos saat sinne valitusluvan..

      Määrärahojen puute ei pitäisi olla este omaishoidontuen eväämiselle. Joten onnea, voit sen valituskierroksen jälkeen saadakin.

      Se taas, että jokainen hakija ei täytä määriteltyjä kriteerejä, eli pisteytystä, niin siitä on aika vaikea valittaa.. ellei voi toteen näyttää, että kriteerin laskenta on virheellinen.. tai ammattitaidottomasti tehty, eli pyytää uusi pisteytys..

      • Toimintakyky täys 0

        Kyllähän sitä pitäisi ottaa huomioon kokonaistilanne. Pisteitä saattaa tullakin mutta jos vanhuksella on muisti huonontunut ja sairastaa diabetesta ja asustaa vielä yksin. Muisti on huonontunut, jolloin diabeteksen hoito ja syöminen unohtuvat. Tällöin tilanne on aivan eri kuin selviytyminen yksin kotona silloin jos diabetesta ei olisi ollenkaan. Tätä ei meidän kohdallamme vanhuspalvelutyöntekijät nähtävästi ymmärrä tai halua ymmärtää........


    • Muistitestin tulos?

      Pitääkö paikkansa että omaishoidon tuen muöntämisedellytysten mukaan alimman hoitotuen myöntämiseksi MMSE:n pitää olla 12-17 ja toimintakykyindeksin (RAVA) 2,5-3 ? Miten yksin asuva diabeetikko pärjää ilman omaishoitajaa omakotitalossa jos em. lukemat ovat tuollaiset. Se on kuin "venäläistä rulettia" insuliinipiikkien kanssa kun ei muista onko ottanut niitä ja onko edes syönyt ja milloin.

      • radissonii

        Omaishoitohan on vain yksi osa..

        Kotisairaanhoito ja kotihoito.. Ainakin meidän vanha neiti-ihminen tädin kohdalla näin toimitaan.. kukaan ei ole hänen omaishoitaja.. Kotipalvelu käy kolmesti vuorokaudessa, sitä kautta toimii/pelaa kaikki, paitsi raha-asiat hoitaa edunvalvoja. Kunto on onneksi nykyisin niin huono, että ne yölliset karkaus reissut ovat jääneet pois..

        Jokainen itsehän sen oman asumismuotonsa päättää.. toiset ymmärtää ajoissa lähteä palveluiden lähelle, toiset ei... Palveluasuiminen on myös yksi vaihtoehto..


    • j k

      jonnekin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2675
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      57
      2635
    3. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      184
      2595
    4. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      70
      2252
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      41
      2115
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2115
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      1995
    8. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      73
      1606
    9. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      146
      1467
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      1
      1360
    Aihe