Omaishoidontuen päätöksestä valittaminen

vieras1233445

Hylsy siis tuli..perusteena määrärahojen puute. no aion valittaa silti..minkälaisia valituksia olette tehneet?ja minne valitus tehdään?

6

2528

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä.

      Minä olen valittanut korkeimpaan hallinto-oikeuteen. Kunnan päätös pysyi voimassa, omaishoidontuki ei kuulemma ole subjektiivinen oikeus, kunnalla oikeus päättää kenelle maksavat tukea. Se on väärin, kaikkien pitäsi saada tuki joiden hoidettava täyttää kriteerit, eli tarvitsee apua arjesta selviämiseen.
      Muistaakseni kielteisen päätöksen mukana oli ohjeet kuinka voi valittaa, en muista enää. Kyllä päätöksen tehneiden pitää ilmoittaa valitusoikeudesta, kysypä omaishoidon vastaavalta kunnassanne.

    • 6+19

      Siinä hylätyttässä päätöksessä pitää olla valitusosoite ja aika, minkä sisällä valitus on tehtävä.. siitä se lähtee, aste asteella eteenpäin.. eli ensin oma kunta/sotepiiri, sitten hallinto-oikeus ja sen jälkeen korkein oikeus, jos saat sinne valitusluvan..

      Määrärahojen puute ei pitäisi olla este omaishoidontuen eväämiselle. Joten onnea, voit sen valituskierroksen jälkeen saadakin.

      Se taas, että jokainen hakija ei täytä määriteltyjä kriteerejä, eli pisteytystä, niin siitä on aika vaikea valittaa.. ellei voi toteen näyttää, että kriteerin laskenta on virheellinen.. tai ammattitaidottomasti tehty, eli pyytää uusi pisteytys..

      • Toimintakyky täys 0

        Kyllähän sitä pitäisi ottaa huomioon kokonaistilanne. Pisteitä saattaa tullakin mutta jos vanhuksella on muisti huonontunut ja sairastaa diabetesta ja asustaa vielä yksin. Muisti on huonontunut, jolloin diabeteksen hoito ja syöminen unohtuvat. Tällöin tilanne on aivan eri kuin selviytyminen yksin kotona silloin jos diabetesta ei olisi ollenkaan. Tätä ei meidän kohdallamme vanhuspalvelutyöntekijät nähtävästi ymmärrä tai halua ymmärtää........


    • Muistitestin tulos?

      Pitääkö paikkansa että omaishoidon tuen muöntämisedellytysten mukaan alimman hoitotuen myöntämiseksi MMSE:n pitää olla 12-17 ja toimintakykyindeksin (RAVA) 2,5-3 ? Miten yksin asuva diabeetikko pärjää ilman omaishoitajaa omakotitalossa jos em. lukemat ovat tuollaiset. Se on kuin "venäläistä rulettia" insuliinipiikkien kanssa kun ei muista onko ottanut niitä ja onko edes syönyt ja milloin.

      • radissonii

        Omaishoitohan on vain yksi osa..

        Kotisairaanhoito ja kotihoito.. Ainakin meidän vanha neiti-ihminen tädin kohdalla näin toimitaan.. kukaan ei ole hänen omaishoitaja.. Kotipalvelu käy kolmesti vuorokaudessa, sitä kautta toimii/pelaa kaikki, paitsi raha-asiat hoitaa edunvalvoja. Kunto on onneksi nykyisin niin huono, että ne yölliset karkaus reissut ovat jääneet pois..

        Jokainen itsehän sen oman asumismuotonsa päättää.. toiset ymmärtää ajoissa lähteä palveluiden lähelle, toiset ei... Palveluasuiminen on myös yksi vaihtoehto..


    • j k

      jonnekin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      727
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      676
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      575
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      179
      530
    Aihe