Harrastan Combat Hapkidoa ja seurassa jossa käyn on minun lisäkseni vain yksi nainen ja miehiä käy noin 20. Ihmettelen miksei enempi joukko naisia ole kiinostuneita tästä itsepuolustus lajista??
Lajin tekniikat eivät vaadi paljoa voimaa jos ne tekee oikein ja tästä syystä pidän tästä lajista. Vaikkakin olen huomannut ilmiön että osa lukoista ei toimi niin hyvin naisille kuin miehille.
Siitä huolimatta vaikka kaipaisin salille enemmän naisia ovat miehet osoittautuneet paremmiksi harjottelu pareiksi, sillä he eivät kilju vaikka vähän sattuisikin. Eivätkä he turhia rupattele treenin aikana vaan treeni aika käytetään hyvin tehokaasti.
Silti olisi hienoa jos me naiset emme olisi vähemmistö, koska naisissa on paljon lahjakkaita. Ja minusta jokaisen naisen olisi hyvä osata edes vähän itsepuolustustaitoja. :)
Kiitos etukäteen vastaajille!
Combat Hapkidoa naisille
CH woman
1
202
Vastaukset
- Hapkidoin
Combat hapkido seuroja on suomessa aika vähän ja niitä ei ole mainostettu juurikaan, vaikka laji on hyvä. Hipkolla harjoittelee jonkin verran naisia Combat hapkidoa. Tampereelta tiedän vain yhden naispuolisen. Oletkohan sinä juuri se tietämäni nainen. Voit tulla vierailemaan Hipkolle milloin vain ja pääset harjoitelemaan myös naisten kanssa. Hipkolla ja Hapkidokoulussa harjoitusohjelmat ovat samanlaiset Combat hapkidossa, joten vierailu toisessa seurassa on helppoa ja onhan se muutenkin mukavaa tavata muita saman lajin harrastajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5258884Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1606134Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3595155Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664739Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984341Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664043SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843922- 911848
- 1031394
- 47959