Combat Hapkidoa naisille

CH woman

Harrastan Combat Hapkidoa ja seurassa jossa käyn on minun lisäkseni vain yksi nainen ja miehiä käy noin 20. Ihmettelen miksei enempi joukko naisia ole kiinostuneita tästä itsepuolustus lajista??

Lajin tekniikat eivät vaadi paljoa voimaa jos ne tekee oikein ja tästä syystä pidän tästä lajista. Vaikkakin olen huomannut ilmiön että osa lukoista ei toimi niin hyvin naisille kuin miehille.

Siitä huolimatta vaikka kaipaisin salille enemmän naisia ovat miehet osoittautuneet paremmiksi harjottelu pareiksi, sillä he eivät kilju vaikka vähän sattuisikin. Eivätkä he turhia rupattele treenin aikana vaan treeni aika käytetään hyvin tehokaasti.

Silti olisi hienoa jos me naiset emme olisi vähemmistö, koska naisissa on paljon lahjakkaita. Ja minusta jokaisen naisen olisi hyvä osata edes vähän itsepuolustustaitoja. :)

Kiitos etukäteen vastaajille!

1

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hapkidoin

      Combat hapkido seuroja on suomessa aika vähän ja niitä ei ole mainostettu juurikaan, vaikka laji on hyvä. Hipkolla harjoittelee jonkin verran naisia Combat hapkidoa. Tampereelta tiedän vain yhden naispuolisen. Oletkohan sinä juuri se tietämäni nainen. Voit tulla vierailemaan Hipkolle milloin vain ja pääset harjoitelemaan myös naisten kanssa. Hipkolla ja Hapkidokoulussa harjoitusohjelmat ovat samanlaiset Combat hapkidossa, joten vierailu toisessa seurassa on helppoa ja onhan se muutenkin mukavaa tavata muita saman lajin harrastajia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1119
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      255
      936
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe