Helsingin siivoojien työllisyystilanne

TyöläistenKadehtima

Hei!

Olen itse 27v työtön mies tällähetkellä ja olen ihan hyvässä peruskunnossa, ei alko- eikä muitakaan ongelmia. Olen yrittänyt saada oman alani töitä (rakennusmaalari), mutta minulle lyödään luuri heti korvaan kun ne kysyvät työkokemusta. En ole ollut kuin muutamilla työharjoitteluilla maalausalalla, joten en ole 10 vuoden ammattikokemusta omaava huippuosaaja.

Eräs työttömiä vihaava tuttuni sanoi minulle että on täyttä paskapuhetta ettenkö muka helsingistä löytäisi töitä, ja että siivoojan töitä löytyy heti kunhan vain viitsii hakea. Onko näin?

Minulla on opintolainavelkaa noin 8000 euroa ja ne ainaki pitäisi päästä maksamaan pois jaloista. Onko siis kellään helsingin seudulla siivoojana työskenetelevällä tietoa että kuinka helposti pääsee töihin jos ei ole mitään koulutusta siivoojaksi, eikä aiempaa kokemusta. Entä minkälainen kuukausipalkka?

Kuulin että kk-palkka olisi verojen jälkeen joku 800-900 euroa. Onko näin? Pääseekö koskaan edes johonkin 1200 euron paikkeille, että jäisi lainanlyhennysten jälkeen edes vähän käteen?

1

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luuttu käteen

      Kyllä, siivoojan töitä löytyy Helsingistä.

      Valitettavan paljon osa-aikatyötä, jolloin tienestit ei yllä siihen reiluun 1400 €/kk. Alin tuntipalkka 8,75 €/h.

      http://www.pam.fi/fi/tyo/palkat/Palkkataulukot/Kiinteistöpalvelualan palkat 2012 ja 2013.pdf

      Kannattaa hakea esim. lentokonesiivoukseen (Sodexo?), 3-vuorotyö ja töitä joka päivä, eli lisät nostaa palkkaa. Junasiivousta (SOL) tehdään myös ainakin kahdessa vuorossa? Tuntipalkkakin on noissa hommissa vähän parempi. Ja tietty raksasiivous (esim. Selektan kautta). Työturvallisuuskortti sulta löytynee?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe