Imetys, "perhepeti ja pinnasänky

KukaNukkuuJaMissä?

Meillä esikko tyttö nyt 4 viikkoinen, ja mietityttää tuo yöimetys.!
En ole pumpannut missään vaiheessa, eli tuttipulloja ei ole käytössä,
eikä myöskään lisämaitoa mene. Minun maitoni on toistaiseksi riittänyt oikein hyvin.
Tyttö ei syö tuttia (vaan yökkäilee ja eri malleja on kokeiltu..)

Tytön uni/syönti rytmi menee tällä hetkellä näin:
Klo. 19-21 haetaan yöunta ja nukahdetaan tissille viimeistään Klo. 21
Klo. 01 paikkeilla syödään ekan kerran (siinä oli pisin unijakso)
Klo. 03 syödään, (vaihdetaan vaippa) ja syödään jonkin verran toista..
Klo. 05 syödään
Klo. 06-07 syödään (vaippa)
Klo. 08-10 nukutaan ja sen jälkeen noin 3h päikkäreitä ..

Tällä hetkellä tyttö on nukkunut minun ja mieheni sängyssä kun en ole laiskuuttani jaksanut koko ajan yöllä nousta laittamaan tyttöä omaan sänkyyn syötön jälkeen nukkumaan. Olisi mukava saada tyttö nukkumaan omaan pinnikseen, mutta olen hieman neuvoton, että kuinka saada tuo toimimaan näin tiheillä syötöillä?
Toki, vielä ei tietenkään ole mihinkään ns. "kiire",
mutta jossain vaiheessa se pinnasänky kuitenkin on edessä..
Saan tytsyn syliin tai rinnalle nukahtamisen jälkeen joskus nukkumaan 1-2h omassa sängyssä päivällä (tämä harvinaista..)

Ja mainittakoon että isi nukkuu ihan älyttömän huonosti joka yö kun varoilee tyttöä unen läpi.. Neuvola täti keihoitti isiä menemään sohvalle, teki mieli sanoa tädille että menee ihan ite sinne..prkl#"!@)/!

Alustavasti ajatukseni oli että niin kauan kuin täys imetän niin
tyttö nukkuu vieressäni ja kun imetys loppuu niin likka siirtyy omaan sänkyyn.. Pää alkaa olla pyörällä kavereiden ÄLÄ HERRAN JUMALA NUKUTA SITÄ TEIJÄN SÄNGYSSÄ - jutuista .. En vain oikein tiedä mikä nyt olisi pienelle prinsessalleni parasta????? .. huh ....

2

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin tai näin

      No kuuntelet ihan omia ajatuksiasi nyt vaan, etkä kenenkään muun. Teillä on tietysti se ongelma, että mies varoo unissaan lasta, olisiko mahdollista mitenkään, että lapsi nukkuisi sängyn reunassa? Eli voisiko sänkyä siirtää niin, että lapsi olisi sinun ja seinän välissä, jolloin miehen ei tarvitsisi varoa?

      Meillä on samanikäinen vauva ja ilman muuta nukutaan perhepedissä vielä muutama kuukausi, nukumme kaikki parhaiten siten. Kyllä se unikoulu onnistuu sitten myöhemmin (eikä tämän ikäistä vielä voi unikouluttaakaan) ja ei se lapsi ikuisesti siihen meidän sänkyyn jää nukkumaan. Minusta tuntuu luontevimmalta, että näin pieni nukkuu minun vieressäni, eikä yksinään omassa sängyssä. Toinen vaihtoehto olisi tietysti pinnasänky sivuvaununa ihan kiinni meidän sängyssämme (onnistuisiko tämä teillä, on ainakin helpompaa, kun ei sinun tarvitse pomppia sitten sängystä ylös?), mutta meillä toimii ihan hyvin tuo perhepetikin. Aina riittää niitä, jotka sanovat, että lapsen pitää nukkua alusta lähtien omassa sängyssään ja sitten on niitä, jotka vannovat perhepetin nimeen, mutta kyllä se vaan on, niin että jokainen tekee siten, mikä itsestä tuntuu parhaalta. Ei se muille kuulu, miten te nukutte, joten kuten sanoin, koettakaa etsiä teille se paras vaihtoehto. :)

    • Meillä meni näin

      Nukuttiin perhepedissä koksa en olisi jaksanut yöllä nousta ylös mihinkään imettämään, oli kätevintä kun vauva olivieressä.
      Isompaa sänkyä jouduttiin ostamaan, 120cm ei ollut enää tarpeeksi iso =D

      Minä nukuin keskellä alkuun koska meilläkin alussa mies pelkäsi että kierisi vauvan päälle yöllä.

      5kk iässä kun pikkuinen ei ollut niin pieni ja yöllä ryömi sängyssä hän sai siirtyä meidän väliin, oli jo niin isokin ettei miestä enää pelottanut=)

      8,5kk vanhana oli pakko siirtää omaan sänkyyn, koska lähti kontaamaan sängyssä kun heräsi.
      Yösyötöthän siinä vaiheessa jo turhat, kun söi hyvin päivällä.
      Pari yötä meni itkien, sitten tottui jo siihen että saa puuron, rintaa, iltapesulle ja nukkumaan.
      Nyt 10kk, yöllä herää vieläkin pari kertaa, yleensä nukahtaa hyvin hyssyttelemällä, mutta neljältä on mahdotonta saada enää nukutettuu pinnikseen, silloin on jo rintakaipuu niin kova että pakko nostaa meidän väliin.
      Sinne nukahtaa (yleensä) vielä ja nukkuu kahdeksaan.

      Nauttikaa vauvastanne ja kuuntele vaistojasi =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      48
      3250
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      933
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      810
    4. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      780
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      714
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      15
      688
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      611
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      21
      601
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      590
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      569
    Aihe