Hei! Millä laivalla kannattaisi lähteä risteilylle Alanyassa ja mistä päin rantaa löytyy?
Risteilyt
14
1847
Vastaukset
- Ceepe
Satamasta keskustan tuntumasta löytyy risteilyjä, kalaretkiä, sukellushommaa ym. joka lähtöön ja eri pituisia. Tarjontaa valtavasti, varmasti löytyy sopiva myös Sinulle. Arkipäivisin pääsee myös katamaraanilla Kyprokselle, kestää 3,5h, päivä siellä ja illalla sama 3,5h takaisin.
- reissuun naapuriin
Tästä en tiennytkään. Mihin päin Kyprosta katamaraani menee? Minkähänlaiset hinnat mahtavat olla?
- Ceepe
reissuun naapuriin kirjoitti:
Tästä en tiennytkään. Mihin päin Kyprosta katamaraani menee? Minkähänlaiset hinnat mahtavat olla?
Turkkilaisen Kyproksen Girneen. Sataman yläpuolella olevan kalelle menevän tien varressa on turkkilaiseen tyyliin vierekkäin kaksi kilpailevaa Kyprokselle seilaajaa. Panimoravintolan jälkeen oikealla katutasossa.Muistinvaraisesti: toinen ajaa joka päivä ja toinen ma-pe, Hinta oli muistaakseni 130 Try / edestakainen matka.
Hupsista, löysinpäs myös esitteen. Toinen firmoista on www.akgunler.com.tr - kiinnostunut3
Ceepe kirjoitti:
Turkkilaisen Kyproksen Girneen. Sataman yläpuolella olevan kalelle menevän tien varressa on turkkilaiseen tyyliin vierekkäin kaksi kilpailevaa Kyprokselle seilaajaa. Panimoravintolan jälkeen oikealla katutasossa.Muistinvaraisesti: toinen ajaa joka päivä ja toinen ma-pe, Hinta oli muistaakseni 130 Try / edestakainen matka.
Hupsista, löysinpäs myös esitteen. Toinen firmoista on www.akgunler.com.trKuulostaa milenkiintoiselta tuo Girne. Tiedätkö tarvitseeko sinne suomalaisella olla viisumia tai muuta maahantulolupaa ja toisin päin palatessa Alanyaan. Pärjääkö pelkällä passilla. Jos olet käynyt niin mitä pidit ja mitä vinkkejä antaisit Gireneen. Kohta tulossa sinne ja mukavalta retkeltä kuulostaisi. Ennakkoon kiitokset vastauksestasi !
- Sivi
Voisiko joku suositella jotain tiettyä paattia? :) Kalaretkikin kuulostaisi kivalta. Minkähän hintaisia on perus veneretket/kalastusretket/all inclusive veneretket tällä hetkellä jos satamasta suoraan ostaa?
- Ceepe
Kun menet siihen satamaan, niin ehdit kyllä mennä sekaisin toinen toistaan komeammasta laivasta ilman suosituksiakin. Löydät varmasti oman suosikkisi, joka on juuri sinulle hyvä. Innokkaat kauppamiehet tarjoavat ja kehuvat laivojaan. Halvimmalla mukaan pääsee mattimyöhäiset satmaan sattujat, jotka koukataan laiturilta juuri ennen lähtöä lähes hinnalla millä hyvänsä ,-)
- kallis ei aina paras
Jos ihan ns. maisemaristeilyä etsii, kannattaa etsiä rähjäisin ja pienin paatti :) Suosituimmat "bilelaivat" ovat täyteen ammuttuja, ja musiikki pauhaa niin kovasti ettei naapurilaivoillakaan voi keskustella. Olimme tämmöisellä "ei niin suositulla" laivalla, jossa oli n. 30 matkustajaa, ja henkilökohtainen palvelu toimi koko ajan. Ruokaa, joka oli hyvää ja riittävästi, ei tarvinnut jonottaa jne.. Veneen kipparin poika järjesti kalliolta-hyppynäytöksen n. 30 metristä, jota tosin muutkin laivat tulivat "ilmaiseksi" ihastelemaan :)
- pomppumestari
Hahahah sori nyt vaan, mut muut laivat ei sitä ilmaiseiksi tule katsomaan. Lähes joka laivalla on omat hyppääjänsä. ;) vuoronperää sielt kalliolt pompitaa.
- menossa pian
Tarviiko Kyprokselle ottaa passi mukaan?
- Alanyanristeilijä
Olimme eilen 21.9.2017 Alanyassa risteilyllä paikallisen Viking Line firman järjestämällä meriretkellä. Ostettiin liput suoraan rannasta 20 e/ henkilö ja meidän retkueessa oli 4 hlöä. Laivana oli tietenkin parhaat päivänsä nähnyt NIS ISTANBUL romurautapaatti joka oli täysin paska. Meillehän tietenkin luvattiin että hinta sis. Kuljetukset, viinit, oluet, lounas ja normi limut. Ym. Emme kuitenkaan saaneet kuin lounaat ja limut. Muitakin suomalaisia oli matkatoimiston matkalla Aurinkomatkat ja olivat erittäin pettyneitä koko hommaan. Kun siis suunnittelet risteilyä Alanyassa Älä missään pilaa risteilyä ja lomapäivääsi näiden rantakauppiaiden hävyttömään sutkaukseen. Unohda lomallasi NIS Alanya laiva ja paikallinen Viking LINE.
- MaaretH
Varaa ihmeessä netistä! Älä mee kadulta varaamaan mitään, niin monesti ollaan jääty huijatuksi! Esim Nasa Tour on tosi hyvä ja ammattilainen yritys. Heillä suomenkieliset nettisivutkin, ja soittamalla Paska niminen omistaja antaa suomenkielistä palvelua. Me ollaan Nasa Tourilta ostettu kaikki retkemme aina eikä koskaan olla tullu huijatuksi! Suosittelen lämpimästi jos haluat säästää rahasi!
- MaaretH
https://www.alanyadailytrip.com tässä vielä nettisivut kyseiseen paikkaan!
JA tosiaan nimen oon näköjään kirjottanut väärin... :D SIIS PASHA ei paska.. - Anonyymi
Mekin olemme mieheni kanssa nasa tourin vakkari asiakkaita. aina heiltä ostetaan retkemme ei tarvitse väitellä ja tinkiä vaan saa rauhassa katsella ja päättää. suosittelen kaikille!
- Anonyymi
me kovin tinkiä. ei suositella kulla turpaan tulee ja sylky perään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1212375- 1341895
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631236Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1051206En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771101Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311060Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451039HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio241006Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉821000Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse56942