Venttiili irti

Solifer Exportissa pyörän venttiili on jotenkin päässyt löystymään vanteesta. Pitää vähän täytön jälkeen mutta koskiessa jo pihinä kuuluu. Pitääkö ottaa rengas irti vai voiko jotenkin liimata päältäpäin? Pystyykö itse tekemään?
55910
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos venttiilin sielu on löysällä niin sen kiristäminen on pikkuhomma, eikä tarvi ottaa rengasta irti. Tarvitaan vain venttiiliavain. ko. avain on usein integroituna venttiilin korkkiin. Ellei ole, niin avaimellinen korkki maksaa euron jossain polkupyörä liikkeessä.
Eli siulua vain kierretään tämä avaimen kanssa tiukempaan.
http://www.motonet.fi/motonet/tuotteet/451335/0

Äänestä

Osta parilla eurolla uusi venttiili vekotin ja laita vanhan tilalle, niitä saa myös metallisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ilmat pihalla kirjoitti:

Solifer Exportissa pyörän venttiili on jotenkin päässyt löystymään vanteesta. Pitää vähän täytön jälkeen mutta koskiessa jo pihinä kuuluu. Pitääkö ottaa rengas irti vai voiko jotenkin liimata päältäpäin? Pystyykö itse tekemään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu