Koirallani hieman laajentunut sydän =(

AbitScared

Hei!

Minulla on pieni narttu terrieri. Ikää neidillä on 7-vuotta. Tänään kävimme lääkärissä ja koiralla todettiin kaksi nisäkasvainta ja hieman laajentunut sydämen oikea kammio. Huomenna neitiltä poistetaan nuo nisät ja hänet kastroidaan. Minua rupesi vaivaamaan tuo sydän. Lääkäri sanoi, ettei siitä pidä olla huolissaan ja vaiva löytyi vasta röntgenkuvassa =( Kysyisinkin, että voiko sydän palautua ennalleen? Lääkäri ei suositellut mitään lääkitystä sydäntä varten ja sanoi vaivan olevan melko huomaamaton...Aloin syyllistämään kuitenkin itseäni, koska kerran unohdin siiderilasin lattialle ja koira kerkesi lipoa siitä vähän...olenko itse voinut vahingoitaa koiraani?

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pilleriveto

      ei se sydän laajene yhdestä maistelusta! En ainakaan usko. Syitä voi olla mitä vaan, mutta vika ei välttämättä haittaa elämää. juttele asiasta lääkärn kanssa. Jos on aihetta, tulet saamaan koirallesi lääkkeet. Pillerit menee kurkusta alas ihan huomaamatta jonkin makupalan seurassa ja kun koira tottuu samaan palasensa tietyyn aikaan päivästä. niin se jopa odottaa sitä ja muistuttaa asiasta. Kokemusta on. (synnynnäinen sydänvika, dixocin, 10 v menossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe