Haluaisin tietää, voiko sijaisvanhempien välinen aika suuri ikäero olla esteenä sijaisvanhemmaksi ryhtymiselle?
Sijaisvanhemmaksi?
4
160
Vastaukset
- amaliasijari
Sen tiedän, ettei sij.vanhempien ja sijoitetun välinen ikäero saisi olla yli 40 v. vai oliko 45 v, mutta muista ikärajoituksista en ole kuullut. Jos parisuhteenne on kunnossa suuresta ikäerosta huolimatta, niin en tiedä miksi se olis esteenä.
- Sofi
Juu, olen kuullut tuosta ikärajoituksesta, muistaakseni se oli 45v,
mutta muistan lukeneeni jostain 50 vuotiaista sijaisvanhemmista, joiden perheeseen on sijoitettu alle 5 vuotias lapsi, eli sijoitetun ja sijaisvanhemman välinen ikäero oli tässä yli 45v.
Tiedättekö kuinka pitkäksi ajaksi sijaisvanhempien olisi hyvä jäädä kotiin sijoitetun tultua asumaan sijaisperheeseen? Riippuu tietenkin sijoitetun iästä, mutta onko siihen joitain vaatimuksia? - amaliasijari
Sofi kirjoitti:
Juu, olen kuullut tuosta ikärajoituksesta, muistaakseni se oli 45v,
mutta muistan lukeneeni jostain 50 vuotiaista sijaisvanhemmista, joiden perheeseen on sijoitettu alle 5 vuotias lapsi, eli sijoitetun ja sijaisvanhemman välinen ikäero oli tässä yli 45v.
Tiedättekö kuinka pitkäksi ajaksi sijaisvanhempien olisi hyvä jäädä kotiin sijoitetun tultua asumaan sijaisperheeseen? Riippuu tietenkin sijoitetun iästä, mutta onko siihen joitain vaatimuksia?Ei tietääkseni ole mitään vaatimuksia, mutta riippuu vähän sijoitetun taustoista, kuinka pitkään vaatii sitä vakautta. Minä itse olin ihan kotiäitinä, enkä muuta vaihtoehtoa nähnyt. Meidän ekat sijoitetut olivat tosin ADHD- veljekset, jotka vaativat tosi paljon.
- 2+3
amaliasijari kirjoitti:
Ei tietääkseni ole mitään vaatimuksia, mutta riippuu vähän sijoitetun taustoista, kuinka pitkään vaatii sitä vakautta. Minä itse olin ihan kotiäitinä, enkä muuta vaihtoehtoa nähnyt. Meidän ekat sijoitetut olivat tosin ADHD- veljekset, jotka vaativat tosi paljon.
Tuntemieni sijaisvanhempien joukossa on monia, joilla puolisoiden välinen ikäero on 10-20 vuotta, vaimon ollessa nuorempi. Näissä tapauksissa mies on voinut olla jo 50-vuotiaskin, kun perheeseen on sijoitettu vauva.
Kaikki sijoittajakunnat eivät edellytä lainkaan kotiinjäämistä, mutta isoimmat kaupungit ainakin suosittelevat 1/2-1 vuotta ja alle kolmevuotiaan kotona hoitamista, jota myös tuetaan taloudellisesti (Helsinki, Espoo,Vantaa jne.).
Itse olen ollut koko sen 15 vuotta kotona, jonka meillä on sijoitettuja lapsia ollut - onhan näillä lapsilla ollut erityisen tuen tarvettakin (alkoholioireyhtymä, kiintymyssuhdeongelma, käytöshäiriö, oppimisvaikeuksia) sen verran, että erikoislääkärikäynnit, terapiat ja kuntoutukset olisivat olleet hankalia järjestää työssäkäynnin ohessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2004115Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t572914Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891528Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181286Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121244Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71053Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221052- 471003
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt234982- 49946