Ahvenanmaalainen poliitikko haluaa liittyä ruotsiin sillä hän on kyllästynyt
olemaan ministerinä ja hän haluaa myös Ahvenanmaan itsehallinon purkua.
Ruotsiin liittymisen jälkeen koko itsehallinto tulee uusiksi sillä nykyiset argumentit ovat säädetty vain erityisesti Suomea varten ja ne eivät soveltuisi siltään ruotsinlakeihin.
Ahvenanmaalainen Danne Sundman on kyllästynyt nykyiseen ahdasmieliseen ja populistiseen itsehallintoon. Sundmanin mielestä he ovat jo olleet tarpeeksi
kauan Suomen alaisuudessa ja nyt olisi aika vaihtaa emämaata ja alkaa hakemaan avustuksia ruotsilta eli liittyä kokonaan ruotsin alamaisiksi mitä
jotkin arvon herrat yrittivätkin jo aikoinaan. Muuten kun matkustatte Maarianhaminaan on siellä puiston päässä torinkulmassa patsas Ålandilaisesta kansallissankarista ( Julius Sundblom ) hän oli toinen joka halusi kovasti olla ruotsalainen ja kävi salaisia neuvvotteluja ruotsalaisten kansa liittymisestä ruotsiin.
Moni asia muuttuisi Ahvenanmaalla siitä tulisi vain tavallinen kunta ruotsiin ja kaikki lait olisivat sen mukaisesti samat mitä ruotsissa on.
Sinällään liittymisellä olisi paljon etuuksia Ahvenanmaan suomenkielisille sillä silloin he olisivat sanarvoisia muitten asukkaitten kansa eikä mitään syrjintää saisi laillisesti enää soveltaa heitä kohtaan ja jopa suomenkielinen koulukin olisi mahdollista perustaa saarelle.
Toisinsanoen Ahvenanmaan ministeri on ihan oikeassa halutessaan parantaa
omia henkilökohtaisia pyrkimyksiään kansalaistensa eriarvoistamisen korjaamiseksi kansainväliselle tasolle.
Ahvenanmaan poliitikko haluaa muutoksia elämäänsä
8
293
Vastaukset
- Yks täältä
Danne ei ole ministeri.
- Muistelee entisiä
Oli se Danne ainakin aikaisemmin ja eikös ne ole jo kaikki ministereitä siellä teidän hiekkalaatikollanne ?
- Hyvä mies se Danne
Oliko ne ennen vain niitä edustajia? Muuten Danne on erittäin pätevä vaikka
ministeriksi ja kannattaisin ilomielin häntä. Jostakin minulle on jäänyt vaisto, että
Danne haluaisi raketaa moottoriradan jonnekin sinne saarelle ?
Poliitikko joka ajattelee nuorisoa hänellä on tulevaisuus edessään.No meillä on maakuntapäiväedustajia (vastaavat kansanedustajia) ja sitten on hallitus jonka jäsenet ovat minesteritä. Danne ei ole ollut ministeri. Joo, Danne haluaisi radan Eckeröön. Hänellä on tapana ajaa kovaa, joskus on ollut tiellä pysyminen hiukan hakusessa:)
- Jotain hyvääkin
Kun halutaan ajaa kovaa silloin tarvitaan sitä varten rata missä sitä voi huoletta
harrastaa ja Danne on ihan oikeassa halutessaan nuorison harrastaa jotain muuta
kuin katujenkulmilla maleksimista. - Täyttää törkeän
maanpetoksen tunnukset. http://www.heikniemi.fi/rikoslaki/rl12.html
- mannersuomi
sahataan ahvenanmaairti pohjasta ottakoon sitten saaren kuka haluaa vaikka somalit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1942035
- 1331128
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21795- 58786
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34711ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522