Ahvenanmaan poliitikko haluaa muutoksia elämäänsä

Vaihtaminen on hyvä

Ahvenanmaalainen poliitikko haluaa liittyä ruotsiin sillä hän on kyllästynyt
olemaan ministerinä ja hän haluaa myös Ahvenanmaan itsehallinon purkua.
Ruotsiin liittymisen jälkeen koko itsehallinto tulee uusiksi sillä nykyiset argumentit ovat säädetty vain erityisesti Suomea varten ja ne eivät soveltuisi siltään ruotsinlakeihin.

Ahvenanmaalainen Danne Sundman on kyllästynyt nykyiseen ahdasmieliseen ja populistiseen itsehallintoon. Sundmanin mielestä he ovat jo olleet tarpeeksi
kauan Suomen alaisuudessa ja nyt olisi aika vaihtaa emämaata ja alkaa hakemaan avustuksia ruotsilta eli liittyä kokonaan ruotsin alamaisiksi mitä
jotkin arvon herrat yrittivätkin jo aikoinaan. Muuten kun matkustatte Maarianhaminaan on siellä puiston päässä torinkulmassa patsas Ålandilaisesta kansallissankarista ( Julius Sundblom ) hän oli toinen joka halusi kovasti olla ruotsalainen ja kävi salaisia neuvvotteluja ruotsalaisten kansa liittymisestä ruotsiin.

Moni asia muuttuisi Ahvenanmaalla siitä tulisi vain tavallinen kunta ruotsiin ja kaikki lait olisivat sen mukaisesti samat mitä ruotsissa on.
Sinällään liittymisellä olisi paljon etuuksia Ahvenanmaan suomenkielisille sillä silloin he olisivat sanarvoisia muitten asukkaitten kansa eikä mitään syrjintää saisi laillisesti enää soveltaa heitä kohtaan ja jopa suomenkielinen koulukin olisi mahdollista perustaa saarelle.

Toisinsanoen Ahvenanmaan ministeri on ihan oikeassa halutessaan parantaa
omia henkilökohtaisia pyrkimyksiään kansalaistensa eriarvoistamisen korjaamiseksi kansainväliselle tasolle.

8

293

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yks täältä

      Danne ei ole ministeri.

    • Muistelee entisiä

      Oli se Danne ainakin aikaisemmin ja eikös ne ole jo kaikki ministereitä siellä teidän hiekkalaatikollanne ?

      • Ei Danne koskaan ole ollut ministeri, maakuntapäiväedustaja kylläkin pitkään.


    • Hyvä mies se Danne

      Oliko ne ennen vain niitä edustajia? Muuten Danne on erittäin pätevä vaikka
      ministeriksi ja kannattaisin ilomielin häntä. Jostakin minulle on jäänyt vaisto, että
      Danne haluaisi raketaa moottoriradan jonnekin sinne saarelle ?
      Poliitikko joka ajattelee nuorisoa hänellä on tulevaisuus edessään.

      • No meillä on maakuntapäiväedustajia (vastaavat kansanedustajia) ja sitten on hallitus jonka jäsenet ovat minesteritä. Danne ei ole ollut ministeri. Joo, Danne haluaisi radan Eckeröön. Hänellä on tapana ajaa kovaa, joskus on ollut tiellä pysyminen hiukan hakusessa:)


    • Jotain hyvääkin

      Kun halutaan ajaa kovaa silloin tarvitaan sitä varten rata missä sitä voi huoletta
      harrastaa ja Danne on ihan oikeassa halutessaan nuorison harrastaa jotain muuta
      kuin katujenkulmilla maleksimista.

    • Täyttää törkeän
    • mannersuomi

      sahataan ahvenanmaairti pohjasta ottakoon sitten saaren kuka haluaa vaikka somalit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      317
      1496
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1229
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      465
      1009
    4. 62
      946
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      942
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      691
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      74
      683
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      103
      679
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      465
      632
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      612
    Aihe