Rossipohjatalo?

213e4

13

311

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 93486iratw0948akj

      rohkeesti vaan tarjousta pöytään :-D tappele sit persaukisen myyjän kanssa, kun rakennusvirheet paljastuu...

    • VOC

      Aika ilkeän näköinen liiteri. Jättäisin jo sillä perusteella ostamatta.

      • rakpalket

        Eipä noiden kuvien perusteella voi paljoa kommentoida. Laatoitus on aika siististi tehty, pohjista sitten ei tietoa.
        Ihmetyttää miksi ulkovuoraukseen on käytetty käsittelemätöntä puutavaraa. On jo homeessa tai ainakin sinistynyt.
        Rossipohja on ihan hyvä ratkaisu sinällään. Suojaa hyvin mahdolliselta radonilta eikä ainakaan maasta pääse kosteus nousemaan rakenteisiin.


    • Mouhottaja

      Ei näytä olevan rossipohja, vaan ihan oikeasti läpituuleva teräspaaluilla. Ei varmasti ole eikä tule olemaan maaperän kosteudesta aiheutuvia ongelmia. Kysymysmerkkinä on se, onko alapohja eristetty kuten yläpohja (rajoittuu suoraan ulkoilmaan).

      • Mouhottaja

        Ja tarkemmin kun rakenneleikkauksia katsoi, niin alapohja on rakenteeltaan samanlainen kuin yläpohja (molemmissa I-palkki 419 mm ja kuivapuhallettu Ekovilla). Niiltä osin ei ongelmia.


    • Jääkalikoita hattuun

      Voi kauhia paikka. Mites muuten velaton myyntihinta n. 200 000 €,
      kiinnitykset 350 000 ?!! . Eli jos otat kämpän vastaa, myyjä toisin sanoen antaa sinelle päin käteistä 150 000 € kattamaan loppuosan kiinnityksistä, OK.

      • Kiinnitykset eivät ole velkaa, joten eivät siirry ostajalle missään tilanteessa välittäjäkaupassa. Yksityiseltä ostaessa voin sinun laisesi vajaa-älyinen olla pulassa!

        Muuten kyseinen kohde näyttää sen verran huonolta, että en suostuisi sitä välittämään (valitettavasti aina löytyy joku välittäjä/välitysliike joka tahraa rehellisten välittäjien maineen).


      • Ostoa harkiten
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Kiinnitykset eivät ole velkaa, joten eivät siirry ostajalle missään tilanteessa välittäjäkaupassa. Yksityiseltä ostaessa voin sinun laisesi vajaa-älyinen olla pulassa!

        Muuten kyseinen kohde näyttää sen verran huonolta, että en suostuisi sitä välittämään (valitettavasti aina löytyy joku välittäjä/välitysliike joka tahraa rehellisten välittäjien maineen).

        Viiltäjä LKV,

        Kennelles ne kiinnitysten vastuut sitten kaupassa oikein jää, myyjälle vai välittäjälle, jos ei kerran siirrykään kiinteistön mukana, joka kiinnitetty ? Totta puhut, kiinnitykset eivät ole velkaa, mutta ovat velan panttina. Jos velkaa ei makseta ja lainan antaja irtisanoo lainan niin pantit kai jää lainan antajalle edelleen. Ja mitäs sitten tapahtuu ? Selitä nyt hyvä mies kun kerran tierät.


      • Kiinnittäjä
        Ostoa harkiten kirjoitti:

        Viiltäjä LKV,

        Kennelles ne kiinnitysten vastuut sitten kaupassa oikein jää, myyjälle vai välittäjälle, jos ei kerran siirrykään kiinteistön mukana, joka kiinnitetty ? Totta puhut, kiinnitykset eivät ole velkaa, mutta ovat velan panttina. Jos velkaa ei makseta ja lainan antaja irtisanoo lainan niin pantit kai jää lainan antajalle edelleen. Ja mitäs sitten tapahtuu ? Selitä nyt hyvä mies kun kerran tierät.

        Otas nyt pöljä selvää mitä kiinnitykset tarkooittaa, ennen kuin kirjoittelet. Teet meinaan ittes ihan hölmöks noilla horinoillas.


    • jkfjfhfjlf

      tää on reino ja maria nordinin talo

    • Ennen oli kaikki...

      Onko tuo talo :D?? Näyttää ihan autotallista tms...

    • pöndeltäks

      Navetta? Kanala?

      • Ei tuotantoeläimiä saa tuollaisiin olosuhteisiin sijoittaa. On eläinsuojeluviranomaiset heti kimpussa, seurauksena sakot ja eläintenpitokielto.

        Ainoa järkevä tuossa viritelmässä on paaluperustus, muuten näyttää jonkin hörhön itse kyhäämältä "ekotalolta".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe