Eli meillä on n.120-neliöinen omakotitalo, 1-kerroksinen. Nyt ollaan mietitty että rakennettaisiin tähän yläkerta. Mitään yläkertavarausta ei siis ole. Onko kukaan rakentanut samalla tavalla yläkertaa, ja paljonko kustannukset tulisi suunnilleen olemaan? Alle 100 000e? Kattohan pitäisi uusia jne. Yläkertaan ei tulisi märkätiloja. Työt hoitaisi ammattilaiset, itse osattaisiin sisustushommat sitten tehdä.
Paljonko lisähintaa toisivat kattoerkkerit, kattolyhdyt tai avo- tai päätyparveke? Kokemuksia?...
Yläkerran lisääminen yksikerroksiseen
6
8409
Vastaukset
- 7+4
Ensin täytyy selvittää, kantaako alkuperäinen perustus toisen kerroksen tuoman lisäkuorman. Jos tontti on savimaata, voi olla, että ei kestä.
Käytännön kannalta merkittävä ongelma on se, että talosta joudutaan repimään katto auki, ja se pysyy auki aika kauan, ennenkuin on saatu rakennettua yläkerran runko ja kattorakenne. Saattaa tuoda suuriakin kustannuksia säältä suojaaminen.
Alakerran runko varmaan pysyy kasassa ilman kattotuolejakin uuden välipohjan rakentamisen ajan, mutta joskus tämäkin on ongelma (kattorakenne jäykistää taloa). Katon aukaisun takia väliaikaismajoitus voi tulla kalliiksi (sopivaan vuodenaikaan evakkoon ei tarvitse lähteä, mutta kylmänä aikana aukinainen yläpohja viilentää talon tehokkaasti).
Mitähän tuo rakentamisen nykykustannus on, 2 tonnia per neliö. Märkätilat enemmän, pelkät makuuhuoneet/varastotila vähemmän. - Pohojosesta tuulee
No joo...perustukset kestää ihan varmasti toisen kerroksen jos on kestänyt sen 1 kerroksenkin. Toisen kerroksen rakentamista varten tarvitaan pilareita ja palkkeja, joilla kuorma sitten jaetaan. Aikaisempi pelkkä kattorakenne ei ole paljoakaan kevyempi kui tuleva 2 krs, sillä sehän ei tule olemaan alakerran kokoinen seiniltään ? eli 2 krs tulee olemaan harjan suuntaisilta sivuiltaan ns kapeampi kuin alakerta. Muutoin korkeutta tulee ihan sairaasti lisää, eikä kokonaisuus ole enää toimivan näköinen. Tarkennuksena, olitteko ajatelleet että 2 krs olisi myös harjan suuntaisten sivuseinien osala huonekorkeudeltaan samaa kuin 1 krs.
Kuinka paljon olitte ajatelleet lisää ns huonetilaa lisää ??? sivuille jää kätevästi sellaista ei rakennusoikeusneliöitä syövää matalampaa huonetilaa tai käyttöullakkoa.
10 vuotta sitten tarvikkeet, valvonta ja sähkötyöt olivat noin 20000,00€, ilman kirves, maalaus, katto yms töitä. Nykyisin materiaaleihin, valvontaan ja sähkötöihin saa laskea helposti jo 50000,00€ 50000,00 sitten purku ja rakennustöihin, jos talo on ihan tavallisella puurungolla. Jos jotain muuta niin kertoimia tulee lisää. Jokainen erkkeri on helposti 5000€, jokainen parveke noin 7500€ lisää em hintoihin- kysyvä...
Ei tästä tulisi 2-kerroksinen, vaan 1,5-kerroksinen. Eli toisen kerroksen sivu ei olisi yhtä korkea kuin eka kerroksen. Ajateltiin että talon molempiin päihin tulisi makuuhuoneet ja siihen väliin aula. Varmaan pitää jättää nuo erkkerit ja parvekkeet rakentamatta, kun ovat noin kalliita. Yritettäisiin mahdollisimman pienellä budjetilla selvitä tästä.
- Etelässä tyyntä
Tässäpä vasta järjen jättiläinen. Perustukset kantaa kaksi kerrosta jos kerta yhdenkin. Logiikan riemuvoitto. Uusi toinen kerros kattoineen painaa yhtä paljon kuin entinen katto. No itsestään selvää tämäkin. Tällä logiikalla monessa maassa tehdään lisäkerroksia taloihin mutta jostain käsittämättömästä syystä talot sitten romahtavat.
- öml-nlh
Ihan "maalaisjärjellä" ajatella voisi kuvitella, ettei homma kannata! Uuden teko on helppoa, mutta ensin pitää purkaa vanha katto ja suojata väliaikaisesti yläpohja mahdollisilta (todennäköisiltä) sateilta.
Onko nykyinen asuinpaikka niin hyvä, ettei siitä voitaisi luopua ja katsoa tarpeeksi isoa asuntoa muualta... - reinold
seurasin sivusta kun vastaava hanke tehtiin vanhaan puutaloon. paikalle tilattiin nosturi kun esivalmistelut oli tehty, ja koko kattorakenne nostettiin niillä sijoillaan ylös ja jatkopalat pystyrunkoon kiinni. heti ulkoverhouksen alle tuulensuojalevyt kiinni ja sääsuoja on valmis samana päivänä. sisähommat vie minkä vie...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu645602Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti204217Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett172906- 1532181
- 171916
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1261749- 951377
- 681154
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171126Maailma pysähtyy aina kun sut nään
Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o77978