Yläkerran lisääminen yksikerroksiseen

kysyvä...

Eli meillä on n.120-neliöinen omakotitalo, 1-kerroksinen. Nyt ollaan mietitty että rakennettaisiin tähän yläkerta. Mitään yläkertavarausta ei siis ole. Onko kukaan rakentanut samalla tavalla yläkertaa, ja paljonko kustannukset tulisi suunnilleen olemaan? Alle 100 000e? Kattohan pitäisi uusia jne. Yläkertaan ei tulisi märkätiloja. Työt hoitaisi ammattilaiset, itse osattaisiin sisustushommat sitten tehdä.

Paljonko lisähintaa toisivat kattoerkkerit, kattolyhdyt tai avo- tai päätyparveke? Kokemuksia?...

6

8504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+4

      Ensin täytyy selvittää, kantaako alkuperäinen perustus toisen kerroksen tuoman lisäkuorman. Jos tontti on savimaata, voi olla, että ei kestä.
      Käytännön kannalta merkittävä ongelma on se, että talosta joudutaan repimään katto auki, ja se pysyy auki aika kauan, ennenkuin on saatu rakennettua yläkerran runko ja kattorakenne. Saattaa tuoda suuriakin kustannuksia säältä suojaaminen.
      Alakerran runko varmaan pysyy kasassa ilman kattotuolejakin uuden välipohjan rakentamisen ajan, mutta joskus tämäkin on ongelma (kattorakenne jäykistää taloa). Katon aukaisun takia väliaikaismajoitus voi tulla kalliiksi (sopivaan vuodenaikaan evakkoon ei tarvitse lähteä, mutta kylmänä aikana aukinainen yläpohja viilentää talon tehokkaasti).
      Mitähän tuo rakentamisen nykykustannus on, 2 tonnia per neliö. Märkätilat enemmän, pelkät makuuhuoneet/varastotila vähemmän.

    • Pohojosesta tuulee

      No joo...perustukset kestää ihan varmasti toisen kerroksen jos on kestänyt sen 1 kerroksenkin. Toisen kerroksen rakentamista varten tarvitaan pilareita ja palkkeja, joilla kuorma sitten jaetaan. Aikaisempi pelkkä kattorakenne ei ole paljoakaan kevyempi kui tuleva 2 krs, sillä sehän ei tule olemaan alakerran kokoinen seiniltään ? eli 2 krs tulee olemaan harjan suuntaisilta sivuiltaan ns kapeampi kuin alakerta. Muutoin korkeutta tulee ihan sairaasti lisää, eikä kokonaisuus ole enää toimivan näköinen. Tarkennuksena, olitteko ajatelleet että 2 krs olisi myös harjan suuntaisten sivuseinien osala huonekorkeudeltaan samaa kuin 1 krs.

      Kuinka paljon olitte ajatelleet lisää ns huonetilaa lisää ??? sivuille jää kätevästi sellaista ei rakennusoikeusneliöitä syövää matalampaa huonetilaa tai käyttöullakkoa.

      10 vuotta sitten tarvikkeet, valvonta ja sähkötyöt olivat noin 20000,00€, ilman kirves, maalaus, katto yms töitä. Nykyisin materiaaleihin, valvontaan ja sähkötöihin saa laskea helposti jo 50000,00€ 50000,00 sitten purku ja rakennustöihin, jos talo on ihan tavallisella puurungolla. Jos jotain muuta niin kertoimia tulee lisää. Jokainen erkkeri on helposti 5000€, jokainen parveke noin 7500€ lisää em hintoihin

      • kysyvä...

        Ei tästä tulisi 2-kerroksinen, vaan 1,5-kerroksinen. Eli toisen kerroksen sivu ei olisi yhtä korkea kuin eka kerroksen. Ajateltiin että talon molempiin päihin tulisi makuuhuoneet ja siihen väliin aula. Varmaan pitää jättää nuo erkkerit ja parvekkeet rakentamatta, kun ovat noin kalliita. Yritettäisiin mahdollisimman pienellä budjetilla selvitä tästä.


      • Etelässä tyyntä

        Tässäpä vasta järjen jättiläinen. Perustukset kantaa kaksi kerrosta jos kerta yhdenkin. Logiikan riemuvoitto. Uusi toinen kerros kattoineen painaa yhtä paljon kuin entinen katto. No itsestään selvää tämäkin. Tällä logiikalla monessa maassa tehdään lisäkerroksia taloihin mutta jostain käsittämättömästä syystä talot sitten romahtavat.


    • öml-nlh

      Ihan "maalaisjärjellä" ajatella voisi kuvitella, ettei homma kannata! Uuden teko on helppoa, mutta ensin pitää purkaa vanha katto ja suojata väliaikaisesti yläpohja mahdollisilta (todennäköisiltä) sateilta.

      Onko nykyinen asuinpaikka niin hyvä, ettei siitä voitaisi luopua ja katsoa tarpeeksi isoa asuntoa muualta...

    • reinold

      seurasin sivusta kun vastaava hanke tehtiin vanhaan puutaloon. paikalle tilattiin nosturi kun esivalmistelut oli tehty, ja koko kattorakenne nostettiin niillä sijoillaan ylös ja jatkopalat pystyrunkoon kiinni. heti ulkoverhouksen alle tuulensuojalevyt kiinni ja sääsuoja on valmis samana päivänä. sisähommat vie minkä vie...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6828
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2016
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1088
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe