sperma-analyysin tulokset

Nainen 27

Kaikki voitte vastata! Mitä saa tietää sperma-analyysistä seuraavana päivänä? MIehelleni oli sanottu, että tarkemmat tulokset tulee myöhemmin mutta päivän päästä voi jo tiedustella jotain tietoja, mutta mitä?

3

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!
      Vastaus vähän viivästyi ja olette jo varmaan saaneetkin tulokset.
      Sperma-analyysin tutkimuksessa voidaan jo nopeasti saada selville siittiöiden määrä, liikkuvuus, mahdolliset tulehduksiin viittavat leukosyyttien määrä sekä siittiövasta-aineet. Siittiöiden rakennetutkimukseen menee pidempi aika. Joissain klinikoissa on käytäntönä, että nopealla aikataululla voi tiedustella alkututkimuksia, jolloin voidaan esim. pyytää näytteen kontrolloimista, jos esim. siittiöiden määrä olisi jäänyt hyvin matalaksi.
      Toivottavasti teillä oli asiat hyvin!

      Ystävällisin terveisin,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    • Nainen 27

      Kiitos vastauksesta vaikka se tulikin vähän myöhään meitä ajatellen.. Alustavat tulokset tosiaan saatiin ja niiden perusteella ei pitäisi olla mitään ongelmaa! Siittiöitä oli paljon ja ne oli liikkuvia. Lopulliset tulokset tulee myöhemmin. Voiko niistä vielä jotain raskautta estävää käydä ilmi?

      Itse olen käynyt gynekologilla joka katsoi ultraäänellä ja otti papakokeen. Molemmat oli ok. Olen hieman ylipainoinen, painoindeksi 26 ja risat. Olemme yrittäneet lasta vasta vajaan vuoden. Ajattelin että tässä voisi muutaman kuukauden vielä katsastella ja sit jos ei oo tärpänny niin mä voisin mennä jatkotutkimuksiin. Mitä naiselle tehdään ekaksi?

    • Hei!

      Siittiöiden rakennetutkimus tulee myöhemmin, mutta siitä löytyy erittäin harvoin mitään yllätyksiä, jos siittiöiden määrä ja liikkuvuus ovat normaaleja.

      Naisen alkututkimukset tarkoittavat muutamien hormoniverikokeiden sekä munajohtimien aukiolotutkimusta.

      Hyvää jatkoa teille,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      122
      5639
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      64
      3990
    3. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      45
      3626
    4. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      31
      2999
    5. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2902
    6. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2369
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      11
      2237
    8. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      13
      2216
    9. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1717
    10. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      1634
    Aihe