Sokeria treenin jälkeen

57432

Kuulin, että esim. heti salitreenin jälkeen olisi hyvä saada insuliinia koska se auttaa lihaksia kasvamaan. Onko heti rasituksen jälkeinen insuliinipommi esim. tuoremehun ja jäätelötuutin muodossa vähemmän vaarallinen diabeetikolle kuin muulloin nautittuna?

11

1525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      En taida 1-tyypin diabeetikkona oikein ymmärtää kysymystäsi...ei insuliini ole milloinkaan diabeetikolle vaarallista vaan se on välttämätöntä, jotta pysyisi hengissä. Ei siis ole merkitystä ottaako insuliinia treenien jälkeen vai muulloin. Vaarallista 1-tyypin diabeetikolle on vain se, että jättää insuliinin ottamatta.

      Ja 1-tyyppiä en kyllä suosittele ottamaan mitään "insuliinipommia" (eli insuliinin pistämistä) treenauksen jälkeen, koska SEKÄ liikunta ETTÄ insuliini laskevat verensokerereita, joten väärin yhdistettynä ne voivat pahimmillaan viedä hengen diabeetikolta.

      Ja jos diabeetikko syö treenien jälkeen vaikka jäätelön, ei hänen tarvitse välttämättä pistää insuliinia lainkaan (koska liikunta laskee verensokereita ja diabeetikko tarvitsee hiilareita niiden nostamiseen, tai muuten menee taju) eli tällöin mitään "insuliinipommia" ei edes tule. Terveen ihmisen elimistö toimii eri tavalla, koska ihmisen oma haima säätelee insuliinin tuotantoa.

      Voisitko siis selventää, mitä tarkoitit insuliinin vaarallisuudella diabeetikolle?

      • ???

        niin ja lisäykseksi vielä, että ymmärsin kyllä kysymyksesi lihasten kasvatuksen kannalta, mutta diabeetikon näkökulmasta en...diabeetikon, joka elää pistettävällä insuliinilla, keho toimii aivan eri tavalla kuin terveen ihmisen keho.


      • ???
        ??? kirjoitti:

        niin ja lisäykseksi vielä, että ymmärsin kyllä kysymyksesi lihasten kasvatuksen kannalta, mutta diabeetikon näkökulmasta en...diabeetikon, joka elää pistettävällä insuliinilla, keho toimii aivan eri tavalla kuin terveen ihmisen keho.

        ja vielä lisäystä...älä ainakaan terveenä ihmisenä mene itseesi insuliinia piikittelemään lihasten kasvattamisen toivossa...se vasta hengenvaarallista onkin. Ennakkotapauksiahan meillä Suomessakin on jo kymmeniä, joissa terve ihminen on saatu insuliinilla hengiltä. Tais olla tämän päivän (tai eilisen?) iltasanomissakin taas yksi vastaava juttu.

        Syö rahkaa ja nostele painoja...kasvaa ne lihakset niinkin, kun jaksaa vähän odottaa ja vaivata itseään...vaihtoehto on ainakin huomattavasti tervehenkisempi kuin terveelle inskan piikittäminen. Voi nimittäin säilyä myös henkikulta :D


    • huoh.

      On tainnut aloittajalta mennä puurot ja vellit sekaisin, tai siis tässä tapauksessa proteiini, hiilihydraatti ja insuliini.

      • sekaisin kuin mikä

        Sekaisin oli täydellisesti, senhän osoittaa lause: "Onko heti rasituksen jälkeinen insuliinipommi esim. tuoremehun ja jäätelötuutin muodossa vähemmän vaarallinen diabeetikolle kuin muulloin nautittuna?" Ettei vaan taustalla olisi jokin douppauskokeilu jolla yritetään saada lihaksia lisää.


    • Voihvoih

      Mitä järkeä???

      Rankka treeni voi muutenkin NOSTAA verensokeria niin siihen päälle vielä jotain mässäilyä... Sitten vielä hirveä insuliinipommi nii helposti menee todella korkealta todella alas.

      Ja tarkoitit varmaan kylläkin proteiinia etkä mitään insuliinia?

      • Anonyymi

        Varmaankin tarkoitti ihan normaalin sokerin vaikutusta joka antaa ns. Luontaisen insuliinipiikin kehoon joka taas edistää proteiinisynteesiä. Joten kyllä. Proteiinin kanssa voi ollakkin ihan järkevää pieni määrä sokeria treenin jälkeen


      • Anonyymi

        Ei treeni nosta verensokeria, vaan verensokeri laskee sekä liikunnan aikana että useita tunteja liikunnan jälkeen. Verensokerin liiallisen laskun voi estää nauttimalla hiilihydraattipitoista ruokaa tai välipalan ennen liikuntaa sekä tarvittaessa myös liikunnan aikana ja / tai jälkeen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei treeni nosta verensokeria, vaan verensokeri laskee sekä liikunnan aikana että useita tunteja liikunnan jälkeen. Verensokerin liiallisen laskun voi estää nauttimalla hiilihydraattipitoista ruokaa tai välipalan ennen liikuntaa sekä tarvittaessa myös liikunnan aikana ja / tai jälkeen.

        Yleensä kestävyyttä vaativa liikunta, esim. reipas kävely tai hiihto laskee sokereita, mutta punttitreenit tai eräät joukkuelajit saattaa niitä nostaa, ainakin hetkellisesti. Yksilöllisesti. Ja tosiaan vaikutus jatkuu pitkälle liikunnan jälkeen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei treeni nosta verensokeria, vaan verensokeri laskee sekä liikunnan aikana että useita tunteja liikunnan jälkeen. Verensokerin liiallisen laskun voi estää nauttimalla hiilihydraattipitoista ruokaa tai välipalan ennen liikuntaa sekä tarvittaessa myös liikunnan aikana ja / tai jälkeen.

        Tuo on aivan eri asia. Liikkuminen laskee sekä verensokeria että insuliinia ja keho siirtyy kataboliaan eli kudokset (ml. lihakset) kutistuvat. Proteiini ja hiilihydraatti lisäävät insuliinin eritystä ja ravinto virtaa kudoksiin. Kumpaakaan ei tarvita paljoa ja ehkä pelkällä proteiinillakin pärjää.


    • Anonyymi

      Ei insuliini yksinään toimi dopingina, jos siitä on kyse aloituksessa. Sitä käytetään kasvuhormonin (HGH) jatkeena. Insuliinibodarit tunnistaa sellaisesta pömppömahasta.

      En todellakaan suosittele, pimeiltä markkinoilta voi saada eläinperäistä kasvuhormonia HGH:n sijasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4248
    2. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      146
      3798
    3. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      136
      3245
    4. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      47
      1629
    5. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1508
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      34
      1450
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1385
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1351
    9. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      116
      1160
    10. Martina haluaa Marbellaan

      Martinan tekisi mieli ottaa lennot Marbellaan, jossa näkisisi kauniita ja hyväntuulisia ihmisiä. No sitten pitää matkust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1063
    Aihe