Eksyin tälle palstalle ja järkytyin siitä kuinka aikuiset ihmiset täällä hyysteerisenä haukkuvat kaikki eksät ja erot ja lapset ja muut. Siis tajuan kyllä että uudessa perheessä ei kaikki aina toimi mutt minusta uusperheen ei ole pakko olla huono juttu. Kerron esimerkin omasta elämästäni, olen siis nyt 18, vanhemmat erosivat kun olin 7-8.
Vanhempien eron jälkeen isällä oli heti joku uusi jota en edes muista kun oli niin lyhyen aikaa. hetken päästä hän kuitenkin löysi naisen jolla oli minun ikäiseni tytär ja uusperhe toimi mahtavasti kimpassa vaikka välillä oli haastavaa naisen kahden nuoremman lapsen kanssa. homma kuitenkin toimi, minulle ei tästä ajasta ole mitään huonoa muistoa. tämän naisen kanssa suhde kesti ehkä joku 2 vuotta. Sitten siinä olikin joku pari vuotta sinkkuutta mutta sitten isä löysi ihanan naisen jolla oli kaksi siskoni ikäistä poikaa. Mahtava ja esimerkillinen nainen jonka kanssa oli super kivat keskustelut kävelyt ja sisusti meidän kodin upeaksi. se sitten ikäväkyllä loppui, kaikista isän kumppaneista jäin kaipaamaan tätä naista. Isän nykyinen on ihan kiva, en kauhean hyvin tunne.
Äidillä on ollut kaksi miestä isän jälkeen. Ensimmäinen suhde oli rikkaus, pääsimme matkustamaan, saimme kaksi puolsisarta ja ihanat 3 vuotta. Nykyinen mies on ensimmäinen ihminen jota kutsun puolfaijaksi. hänellä on kolme tytärtä ja heitä kutsun siskoiksi. asumme hänen luonaan ja hän kustantaa puolet elämästämme ja osallistuu arkeen.
Vanhojen tanssit ja muut vastaavat tapahtumat ovat olleet hauskoja, minulla on ollut neljä tai 3 vanhempaa paikalla kun muilla on vain ollut kaksi. isä ja äiti ovat super hyvissä väleissä ja mitään riitoja ei sinänsä ole ollut. elämäni olisi ollut tylsää ilman näitä "perheitä".
Minulla on vain muutama läheinen ystävä joilla on vanhemmat viellä yhdessä (ja siis niitä ystäviä noin muuten on paljon), ja he ovat kaikki huonompia koulussa, eivät ikinä ole tehnyt itse töitä, eivät ole kiinnostuneita muiden elämästä jne. en tiedä onko sillä jokin yhteys vanhmpien eroon vai ei mutta noin yleisesti niin ovat lapsellisempia eivätkä osaa käsitellä vastoinkäymisiä.
ihmiset jotka tuomitsevat uusperheet
6
106
Vastaukset
- provoa pukkaa taas!
Joo joo lisää provoa!!!!!
- onnellinentytärpuoli
tarkotus olikin provosoida pelle tosin tämäpäs on iha totta:) en kylla tajua miten sinä tuosta keksityn saat.
joku joka ei halua uskoa että uusperhesysteemi toimii? joku katkera äiti varmaan - Lissu on Lissu
onnellinentytärpuoli kirjoitti:
tarkotus olikin provosoida pelle tosin tämäpäs on iha totta:) en kylla tajua miten sinä tuosta keksityn saat.
joku joka ei halua uskoa että uusperhesysteemi toimii? joku katkera äiti varmaanSe on tämän palstan Lissu, ikuisesti katkera naakka. Lissulle ei kelpaa mitkään muutkuin UP-vastaiset kirjoitukset, kaikki muut hän ampuu provoina alas.
- lissu on sairas
onnellinentytärpuoli kirjoitti:
tarkotus olikin provosoida pelle tosin tämäpäs on iha totta:) en kylla tajua miten sinä tuosta keksityn saat.
joku joka ei halua uskoa että uusperhesysteemi toimii? joku katkera äiti varmaanjep, hän on "lissu" joka vastustaa kaikkia ja kaikkea, palstan syöpä.
Tosi taantumuksellinen pistää hanttiin, vaikka ei asiasta edes mitään ymmärrä. - omat asiat parhaat
lissu on sairas kirjoitti:
jep, hän on "lissu" joka vastustaa kaikkia ja kaikkea, palstan syöpä.
Tosi taantumuksellinen pistää hanttiin, vaikka ei asiasta edes mitään ymmärrä.Hän vastustaa sitä, mikä on hänestä väärin. Ei pidä olla samaa mieltä siksi, että muutkin ovat.
AJATELKAA SYDÄMELLÄ, ÄLKÄÄKÄ TOISTEN SIIVELLÄ!! Ei tarvi olla samaa mieltä kaikkien kanssa, ei oma mielipide ole häpeä!
- 3971
Kuulut siihen yhteen sadasta, jolla on niin fiksut vanhemmat, että osaavat erota sovussa ja ainakin pitää jälkikasvun siitä ulkopuolella ja tietämättömänä :) Tosiaan olet onnellinen ja ennenkaikkea onnekas.
En tiedä kuinka monta miestä mun pitäisi haastatella, jotta joukosta löytyisi edes yksi, jolla menee eksän kanssa hyvin ja kaikki toimii lasten suhteen... AINA on jotain närää ja erimielisyyksiä, tappelua, syyttelyä, kiusantekoa. Siksipä kelpuutan vain ja ainoastaan lapsettomat riiaamaan kanssani ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671