"bilettäminen".. hah!!

varmaa 90% alle 25-vuotiaista juo ja käy bileissä sen takii, et ois jotenki kovempi ja tosi jou. vai miks muuten teette siit niin suuren numeron ja miks puhutte siit niin kovaan ääneen, et kaikki kuulee. miks lesootte aina sillä, kuinka paljon pystyy juomaan ja kuinka paljon joit viime viikonloppuna? miks ette voi pitää siit matalaa profiilii?
tai, kylhän mä tiiän.. ainaki mun lukiossa "suositut" on dokuja. siis suosittuja toistensa keskuudessa. mikäli haluaa päästä niiden jengiin, pitää käydä säännöllisesti dokaamassa. aika surullinen näky oli, kun huomasi joidenkin henkilöiden muuttuneen vuoden aikana. lukioon tullessa kiltti tyttö, kevään mennessä pultsari.
mutta siis onhan niitäkin, jotka juovat tekemättä siitä numeroa. hyvä ne. tai siis ei oikeestaan. dokaaminen on ihan helvetin tyhmää. mutta parempi niin, kun silleen, et dokaamiselle ei ees oo mitää suurempaa syytä, ku suosio.
mut ihan suotta mä saarnaan täst. kyl te tiiätte.
161689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

"alle 25-vuotiaista"
Itse olen alle 25-vuotias.

"ja tosi jou"
Ok, taidan olla tosi jou.

"miks lesootte "
En lesoa, ihmettelen ja kauhistelen

"lukioon tullessa kiltti tyttö, kevään mennessä pultsari."
Lukiosta pääsinkin jo miltei viisi vuotta sitten. Ja vaikka tunnen kuinka monta lukion käynyttä niin kukaan ei täytä "pultsarin" kriteerejä joihin kuuluu mm. asunnottomuus.

"ihan helvetin tyhmää"
Voi voi.

"ku suosio"
Olen suosittu, tiedän. ja olen myös hyvässä ammatissa.

"kyl te tiiätte"
ks. edellinen.

Voi nuori. Opettele ilmaisemaan itseäsi muutenkin kuin SMS-viestein. Oma elämä helpottuu, kaveripiirikin laajenee ja silmät avautuu.

Vihaan teitä ja uusavuttomuuttanne, anteeksi yleistykseni.

Äänestä

itse en ainakaan juo tuon takia. juonja käyn pippaloissa koska ne ovat hauskoja ja sosiaalisia tapahtumia. ja viinalla mahdollisesti vain lisään hiukan fiilistä..
tämä suosion takia juominen kuuluu ainakin kotikaupungissani lähinnä yläastelaisille.. taidat itse olla jotenkin katkera tms.. ei sillä että juominen olisi hyvästä tai muuta, mutta turha siitä on tuollaista vääntää..

Äänestä

kuules, biletys on hauskaa ja kun käyn bilettämäss nii ei oo mikää pakko juoda tai polttaa. minä en näe biletyksessä mitään kovaks tulemista kunhan on hauskaa.

Äänestä

haluaisin pyytää anteeksi viestiäni. se oli jokseenkin asiaton ja aikalailla yleistävä. tämän tarkoitus ei ollut kritisoida yhtään ketään tai kenenkään tapoja. se oli vain keskustelupalstan viesti, jonka tarkoitus oli ehkäpä herätellä eräitä henkilöitä. itseasiassa jopa ihmettelen kirjoitustani, sillä kaveripiirissäni on henkilöitä, jotka käyttävät melko paljon alkoholia. nämä henkilöt eivät käytä alkoholia mainitsemieni syiden takia, vaan siksi, että suurin osa muistakin meidän ikäisistä niin tekee. syy kuulostaa ehkäpä tyhmältä, mutta näin on. he ovatkin melko.. ..tyhmiä. mutta on minulla kavereitakin, jotka juovat siksi, etteivät muuten osaa pitää hauskaa tai muutoin ei pysty sosiaaliseen kanssakäymiseen. myös niitä on, jotka vain pitävät siiderin mausta.
mutta mitä siihen tulee, että kaveripiiri laajenee dokatessa, niin se pitää kyllä paikkansa. itse haluan kuitenkin saada kavereita selvinpäin, jolloin muut tutustuvat minuun sellaisena kuin oikeasti olen ja itse taas tutustun muihin sellaisina kuin he ovat.
näinpä panostankin laatuun, en määrän kavereiden suhteen.
jokatapauksessa kukaan ei voi kieltää, etteikö jotkut joisi ihan vaan ympäristön asettamien paineiden takia tai ollakseen jotain "hienompaa".
anyway anyhow, toivon ettei kellään pahasti mennyt herne nenään kirjoitukseni takia. mikäli näin kävi, niin pyydän vilpittömästi anteeksi.

Äänestä

Sulla vaan käy kateeksi kun et ole päässyt sellaisiin piireihin ja olet aina perjantait ja lauantait kotona kirjoittelemassa suomi24:n foorumeille.. Etkö sä tajua että monet jotka juo vaikka joka v-loppu saattavat olla erittäin mukavia ja järkeviä? Mitä siinä on tyhmää että juo? Ei mitään, oma asia se on mihin rahat laittaa ja sä vissiin luulet että aina on tarkoitus vetää räkäkännit??! Ei tod ole. Ja tuossa on enempi hyviä kuin huonoja puolia. Niillä jotka ovet vähän ujompia on helpompi löytää vaikka tyttöystävä kun on ensin vähän ottanut.. ;)

Äänestä
  • ai mitä tyhmää dokaamises on??!! et oo tosissas.
    myönnän, että aluks otti päähän, ku "en päässy sellasiin piireihin". nyt oon tajunnu, et en haluu hengaa ihmisten kans, jotka on hirveen erilaisii, ku mä.
    vai että olen aina perjantait ja lauantait kotona kirjottelemas tänne? mitähän ite just teit? tää on muuten mun eka kerta. sitäpaitsi mitä välii sil on kesälomal?? eiköhän kaikki päivät oo samanlaisii, jos ei oo duunii.. ja sit taas jos ei harrasta dokaamista, ni miks viikonloppuna pitäis tehä jotai hirveen paljon ihmeellisempää, ku viikol? kyl mul yleensä on parempaa tekemistä, ku kirjotella tänne jotai paskaa. nyt on kieltämättä aika tylsää, ku frendit on landel tai lomailemas jossai muualla.
    dokaavatkin voivat olla tosi mukavii ja järkevii. kyl mä tiiän. mun frendit on mukavii ja järkevii, vaikka osa niistä mukavista ja järkevistä tyypeistä dokaakin.
    tarkotus ei tietenkää oo aina vetää räkäkännei! en itekää oo mikää absolutisti, mut tajuun kyl lopettaa jo varhases vaihees.
    rohkasuryypyks alkoholi joo kelpaa.. mut tuskin tarviin semmosta.

    Äänestä

En minäkään tee siitä suurta numeroa, saan siitä lähinnä vain itselleni henkistä "nautintoa".

Äänestä
  • mielestäni kävin tämän yleistämisasian jo läpi kohdassa "pyydän anteeksi". jokatapauksessa tiedän, että syitä juomiseen on enemmän, ku ehtisin elämäni aikana luetella. yks niistä on rehvastelu. myönnettäköön, että väittämä 95% alle 25-vuotiaista juo alkoholia rehvastelun takia, ei pidä paikkaansa. ensinäkin eniten rehvastelua harrastavat lukioikäiset, toiseksi 95% on aikalailla liioittelua. mutta kuten olen jo sanonut, niitä rehvastelijoita on, ja niitä varten kirjoitin "bilettäminen"..hah - jutun. ja teiltä, jotka ette rehvastele dokaamisellanne, haluaisin pyytää anteeksi karkeaa yleistämistäni.

    Äänestä

Tuskin niillä 90% on niin huono itsetunto, et sitä varten bilettäis. Miks alle 25 vuotiaat bilettää? Siks varmaan, ku ne on nuoria. Ei oo viel perhettä, ni pitää ottaa vapaudesta kaikki ilo irti. Vanhempana ehtii ottaa rauhallisesti. Ja miks jotkut kiltit muuttuu bailuhirmuiks? kysymys on varmaan aikuistumisesta .Esim. mua ei viel kolme vuotta sitte (14v:na) kiinnostanu yhtään juominen ja bilettäminen, mut nyt on iha pakko päästä bilettään! Onhan maailmas sitäpaitsi muitaki "itsestäänselvyyksiä", joista kuitenkaan ihan kaikki ei pidä. Esim seksi on ihanaa, suklaa on ihanaa, bilettäminen on ihanaa...

Äänestä
  • kannattaa varmaa lukee ekaks mun muutki viestit täs keskustelussa, ku vaa toi eka.. niissä mä vähän korjailin ja jopa pyysin anteeksi sanomaani. en kyl tod. enää jaksa selittää mitä.
    sovitaan sit vaikka niin, et on joo tosi isoo ja aikuismaista dokaa. ainaki sun motiivit juomiseen on aika selkeet..

    Äänestä

mä en leveile ryyppäämisilläni...
Sillä ryyppään enää harva se päivä..
Ennen olin jopa koulussakin ihan ympäripäissäni...
Mutta ongelmaa mulla ei ollut..kai...(?!)

En tod.leveile sillä kui paljo sain alas viinaa..
Koska saan kuulla siitä kavereiltani ihan tarpeeksi..Ja ihan hävettää kuulla,mitä kaikkee sitä tuli tehtyä humalassa....

Mutta jotkut on todellakin niin epätoivoisia,että joutuvat ryyppäämään,päästäkseen johonkin "jengiin"....otan osaa niiden puolesta..

Äänestä

no sä oot sentään lukiossa ja sun "koulukaverit" dokaa... mä meen nyt seiskalle ja mun
EX-paraskaveri kännää!!! just six se onkin EX!!!
ei mun mielestä bilettämisessä mitään pahaa oo,mutta kännääminen kaupungilla
(myös arkipäivisin)on tyhmää ja naurettavaa...
meidän luokassa kävä just toisinpäin kun nää tyypit rupes kännäämään kaikki alko vihaamaan niitä!!! nää mun tutut on saanu kerran kyydin oikeen kotiin asti...nimittäin kytiltä!!! ha ha haa!!!

Äänestä
  • En ole varmaan puoleen toista vuoteen juonut alkoholia, enkä oo ikinä ollu kännissä. Olen iloinen omasta raittiuksestani, mutta siinä onkin ongelma etten ole suosittu, mutta jos alkaisin juomaan niin heti minusta tulisi heti suosittu. Mutta en ala juomaan vaikka maksettaisinkiin. Minunkin koulussani varmaan 75% on semmosia juoppoja. Tehkää itsellenne palvelus älkää juoko.

    Äänestä

Ilman bileitä ja viinaa ei voi elää.Raskaan koulu
tai työviikon jälkeen pitää päästä rentoutuun ja
tappeleen juokseen poliiseja karkuun ja rikkoon paikkoja.

Äänestä
  • vai että ihan niin.. jaahas. mulle ei tuota yhtää ongelmii pitää hauskaa ja rentoutuu ilman dokaamista. mut ilmeisesti moni on sit niin tylsä persoona, et täytyy juottaa ittensä känniin, ettei ois se oma tylsä ittensä... mut mul ei oo onneks tarvetta tohon.. et tsemii sulleki vaa.

    Äänestä

Bilettäminen tuntuu olevan joillekin kaikki kaikessa. En tajuu semmosta järjen juoksua, enkä välitäkään. Itse en käy viikonloppuisin missään bileissä. Itse asisassa, en edes välitä "ängetä" kuokkimaan eräiden pippaloihin. Niihin piireihin pääsee vain tuntemalla porukat, joten kävisi liian vaivalloiseksi yrittää päästä mukaan, mikä ei todellakaan ei onnistu sormia napsauttamalla. Turha luulla että olisin katkera siitä...sen verran olen nähnyt maailmaa, että mistään olennaisesta en jää paitsi, vaikken käykään juhlimassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaajo kirjoitti:

varmaa 90% alle 25-vuotiaista juo ja käy bileissä sen takii, et ois jotenki kovempi ja tosi jou. vai miks muuten teette siit niin suuren numeron ja miks puhutte siit niin kovaan ääneen, et kaikki kuulee. miks lesootte aina sillä, kuinka paljon pystyy juomaan ja kuinka paljon joit viime viikonloppuna? miks ette voi pitää siit matalaa profiilii?
tai, kylhän mä tiiän.. ainaki mun lukiossa "suositut" on dokuja. siis suosittuja toistensa keskuudessa. mikäli haluaa päästä niiden jengiin, pitää käydä säännöllisesti dokaamassa. aika surullinen näky oli, kun huomasi joidenkin henkilöiden muuttuneen vuoden aikana. lukioon tullessa kiltti tyttö, kevään mennessä pultsari.
mutta siis onhan niitäkin, jotka juovat tekemättä siitä numeroa. hyvä ne. tai siis ei oikeestaan. dokaaminen on ihan helvetin tyhmää. mutta parempi niin, kun silleen, et dokaamiselle ei ees oo mitää suurempaa syytä, ku suosio.
mut ihan suotta mä saarnaan täst. kyl te tiiätte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu