Kepu kerää rahaa ...

... ilman voimassa olevaa rahankeräyslupaa.

http://yle.fi/uutiset/ts_keskusta_kerasi_lahjoituksia_luvatta/6171085

Saas nähdä miten juttu juonitaan lailliseksi? Ilman muuta tuo kolmen viikon kolehti pitäisi tuomita valtiolle menetetyksi ja lisäksi vastuuhenkilöt pitäisi tuomita laittomasta rahankeräyksestä.

Vai että pääsi kiireessä unohtumaan ja hekoti, hekoti.

Ja mitaan ette voi...

4

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lipasmies

      Nyt katsotaan ollaanko yhdenvertaisia lain edessä. Jos "unohtamalla" selviää rikoksesta niin kohta on keräyksiä aika lailla, minäkin aloitan. Tarvetta on!

      • Toivottavasti asiasta pidetään meteliä ja viran omais rikollisten pitää kommentoida toimiaan asian tiimoilta. Vai sanotaanko meille tyyliin, että "koska heillä ei ollut voimassa olevaa rahankeräyslupaa, niin viranomaiset eivät voi puuttua laissa olevan muotovirheen takia asiaan, vaan jonkun keräykseen osallistujan on ensin tehtävä rikosilmoitus/tutkintapyyntö asiasta."

        Tuossa tapauksessa ainakin sitä lahjoitustahtoa löytyy riittämiin.

        Ja mitaan ette voi...


      • RailiSuominen kirjoitti:

        Toivottavasti asiasta pidetään meteliä ja viran omais rikollisten pitää kommentoida toimiaan asian tiimoilta. Vai sanotaanko meille tyyliin, että "koska heillä ei ollut voimassa olevaa rahankeräyslupaa, niin viranomaiset eivät voi puuttua laissa olevan muotovirheen takia asiaan, vaan jonkun keräykseen osallistujan on ensin tehtävä rikosilmoitus/tutkintapyyntö asiasta."

        Tuossa tapauksessa ainakin sitä lahjoitustahtoa löytyy riittämiin.

        Ja mitaan ette voi...

        Laiho kommentoi tapausta näin:

        http://yle.fi/uutiset/ts_keskusta_kerasi_lahjoituksia_luvatta/6171085

        Ja mitaan ette voi...


    • Olettaisin olevan sakon paikka.

      " Jos rahankeräysrikos on kokonaisuutena arvostellen vähäinen, rikoksentekijä on tuomittava lievästä rahankeräysrikoksesta sakkoon."


      Tosin kirjallinen varoituskin lupaehtojen rikkomisesta lienee mahdollista.

      hekoti sinullekin. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1715
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      87
      834
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      663
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe