4.1.2011 starttasi uudisrakennuksen maalämpöpumppu,kuluttanut tähän päivään mennessä 5900kWh ja tuottanut lämpöä 22000kW,pumpussa valmiina mittaukset kulutukselle,erikseen lämmitykselle ja kuumallevedelle.
Toteutunut cop 3.7
Talon lämmitysenergiankulutus noilla luvuilla 57kWh/brm2/a ilman lämpöpumppua ja pumpulla 15,4kWh/brm2/a,laskettu käyttämällä lämmitystarvelukua ja vähentämällä kuumanveden tuotto jota ei oteta huomioon.
215m2 maalämmöllä
23
258
Vastaukset
- Veikko...
Muistittehan oikean käyttöönoton vaatiman kompressorin esilämmityksen sähköllä..
- Vain utelias
Kun pumpussa on erikseen mittaukset kulutuksen suhteen lämmitykselle ja kuumalle vedelle, niin kerrotko noista lisää.
- minävaantaas
onko tuo paljon vai vähän??? ja jos on niin mitä sitten??? jos investointina ajattelee, niin surkean kova kulutus. sukulaiset pääsee isossa rintamamiestalossansa 7000kwh sähköpatterein kaikki sähkönkulutus ja puuta polttelevat kunnollisessa leivinuunissa kerran päivään pakkasilla...pesällisen. 200-300€/vuosi, ellei perkuuroskia, jota ilmaseksi saa hakea lasketa.
40 vuodessa kulutus on muuttunut siis niin, että oma 72 talomme (560m3=198m2) kulutus 1600L/v öljyä=16000kwhx2=32000kwh on säästösi about 33% niin eipä paljoa kannata ruveta uutta maalämpötaloa rakentamaan :) jos siis säästö 5000kwh vuodessa eli 500€/vuosi.
että silleen.- Homeinen -72
Sähän olet pihalla kuin lumiukko.LOL
- minävaantaas
Homeinen -72 kirjoitti:
Sähän olet pihalla kuin lumiukko.LOL
jaa mikä ukko...mut hei, ei tää meidän talo sentään homeessa ole ;)
- +03+06
Mitä väliä, se mlpkaappi hajoaa noin 10 vuoden kuluttua ja sitten alkaa taas pumppu-uskovaisen takaisinmaksutaivaspaikan odotus.
- Sitä odotellessa...
me maalämpöuskovaiset korkkaamme kuohuviinin ja ihailemme teidän ei-uskovaisten ikuisia lämmitysjärjestelmiä, jotka jonkin verran kalliimmalla tekevät saman kuin meidän ilmeisen jatkuvasti hajoavaiset mlp-pumppumme (jos teihin on uskominen) .
Oma dokumentoitu vuosisäästöni 1500 e. - No joo
Sitä odotellessa... kirjoitti:
me maalämpöuskovaiset korkkaamme kuohuviinin ja ihailemme teidän ei-uskovaisten ikuisia lämmitysjärjestelmiä, jotka jonkin verran kalliimmalla tekevät saman kuin meidän ilmeisen jatkuvasti hajoavaiset mlp-pumppumme (jos teihin on uskominen) .
Oma dokumentoitu vuosisäästöni 1500 e.Menisiköhän veikkaus kohdalleen, jos väittäisi, että Suomessa asennetuista maalämpöpumpuista 99% ei ole vielä kuolettanut itseään.
Kuinka tällaisissa tapauksisa voi puhua säästöstä, jos rahaa on palanut enemmän? - d3e3r3r3r
Sitä odotellessa... kirjoitti:
me maalämpöuskovaiset korkkaamme kuohuviinin ja ihailemme teidän ei-uskovaisten ikuisia lämmitysjärjestelmiä, jotka jonkin verran kalliimmalla tekevät saman kuin meidän ilmeisen jatkuvasti hajoavaiset mlp-pumppumme (jos teihin on uskominen) .
Oma dokumentoitu vuosisäästöni 1500 e."Oma dokumentoitu vuosisäästöni 1500 e. "
Verratuna öljyyn arvatenkin. Uusissa taloissa tilanne on toinen ja vanhoissa mlp jrjestelmä on purkkapaikkaus eristys ja lto ongelmiin. - eriste-erkki
No joo kirjoitti:
Menisiköhän veikkaus kohdalleen, jos väittäisi, että Suomessa asennetuista maalämpöpumpuista 99% ei ole vielä kuolettanut itseään.
Kuinka tällaisissa tapauksisa voi puhua säästöstä, jos rahaa on palanut enemmän?Samalla ajatusmallilla kannattaa jättää talosta eristeet kokonaan pois.
- Hä?
eriste-erkki kirjoitti:
Samalla ajatusmallilla kannattaa jättää talosta eristeet kokonaan pois.
Eiköhän eristeet ole tienanneet itsensä takaisin melkein kaikissa taloissa.
Mitenköhän ajatusmalli voi olla sama? - Don Fass
Sitä odotellessa... kirjoitti:
me maalämpöuskovaiset korkkaamme kuohuviinin ja ihailemme teidän ei-uskovaisten ikuisia lämmitysjärjestelmiä, jotka jonkin verran kalliimmalla tekevät saman kuin meidän ilmeisen jatkuvasti hajoavaiset mlp-pumppumme (jos teihin on uskominen) .
Oma dokumentoitu vuosisäästöni 1500 e.Eihän tuo 125 €/kk ole mitään. Sehän menee tavallisella puulämmittäjällä jo kuukauden "lämmityskaljoihin".
Vai väitätkö, että joku puulämmmittäjä siellä pannun vieressä selvin päin istuisi? Ehei,se on vaan tekosyy vaimolle että voi istua pannuhuoneessa tissuttelemassa ;) - 2erfgedg
Hä? kirjoitti:
Eiköhän eristeet ole tienanneet itsensä takaisin melkein kaikissa taloissa.
Mitenköhän ajatusmalli voi olla sama?Oletko tyhmä, vai etkö vain tajua?
- lego on lego
2erfgedg kirjoitti:
Oletko tyhmä, vai etkö vain tajua?
Tajuan, että tuossa ei ole mitään yhteneväisyyttä.
Mutta onnea vain krapulapäivänä sinne. - g5555666
Don Fass kirjoitti:
Eihän tuo 125 €/kk ole mitään. Sehän menee tavallisella puulämmittäjällä jo kuukauden "lämmityskaljoihin".
Vai väitätkö, että joku puulämmmittäjä siellä pannun vieressä selvin päin istuisi? Ehei,se on vaan tekosyy vaimolle että voi istua pannuhuoneessa tissuttelemassa ;)mitä lie keppanalitkua tekin mlpfriikit juotte. Jos olutta juodaan, sen pitää olla 8% ja sellaista saa taxfreestä 20 eurolla 24 pack, eli 120 eurolla 144 x 33cl. Pari tölkkiä per kerta riittää, joten kaksi ja puoli kuukautta nillä ryypiskelee.
- fwtr2345tr
lego on lego kirjoitti:
Tajuan, että tuossa ei ole mitään yhteneväisyyttä.
Mutta onnea vain krapulapäivänä sinne.Ei sinun tarvitse krapulapäivistäsi tänne ilmoitella. Yhteneväisyyksiä on, vaikka tuollainen tolvana ei sitä tajua.
- Vaikea sanoa,
No joo kirjoitti:
Menisiköhän veikkaus kohdalleen, jos väittäisi, että Suomessa asennetuista maalämpöpumpuista 99% ei ole vielä kuolettanut itseään.
Kuinka tällaisissa tapauksisa voi puhua säästöstä, jos rahaa on palanut enemmän?meille kun tuo yksi mlp-pumppujärjestelmä on riittänyt.
Kannattaako muuten ostaa oikeat ruokaluvälineet ja pestä niitä käytön jälkeen, kun ne ovat paljon kalliimmat kuin nippu kertakäyttöisiä ? Eihän siinä silloin säästöä synny kun rahaa pitää pussista maksaa enemmän ?? - Kyllä näin
d3e3r3r3r kirjoitti:
"Oma dokumentoitu vuosisäästöni 1500 e. "
Verratuna öljyyn arvatenkin. Uusissa taloissa tilanne on toinen ja vanhoissa mlp jrjestelmä on purkkapaikkaus eristys ja lto ongelmiin.juuri öljyyn verrattuna.
Talo oli saneerauskohde - niissä homma useimmiten toimii hyvin.
Uudet pullotalot on eri juttu - ehkä muut lämmitystavat ovat kokonaistaloudellisempia. - Hallelujaa!!!!
fwtr2345tr kirjoitti:
Ei sinun tarvitse krapulapäivistäsi tänne ilmoitella. Yhteneväisyyksiä on, vaikka tuollainen tolvana ei sitä tajua.
Kun eristeet jättää pois, niin lämmityskustannukset tulevat vuodessa moninkertaisiksi villojen hintaan verrattuna. Kun maalämpöpumpun jättää pois, niin ei tapahdu mitään vastaavaa. Ajatusmalli ei valitettavasti ole sama.
Passiivitalojen eristeissä ajatusmalli on sama, eli passiivitalojen eristeet alkavat säästää investointihintaansa joidenkin vuosikymmenien kuluttua, jos alkavat. Maalämpöpumpussa juuri sama tilanne.
Mutta turhahan tästä enempää on kirjoittaa. Taitaa olla sama kuin uskovaiselle sylkee päin naamaa, kun kyseenalaistaaa heidän pumppualttariaan.
- Jepjep
Ja paljonkohan olette lämmittäneet samaan aikaan valoilla ja laitteilla = pääshkömittarin näyttö? Nimittäin ilman näitä tietoja nuo luvut eivät kerro yhtään mitään?
P.S. Jos talo on hyvin eristetty niin voi olla, että MLP:n mittari näyuttää lähes nollaa, mutta silti läpö riittää => COP = 1000... Vai meneeko se sittenkään näin... - jaaapee
Vanha rintamiestalo vilpillä vuonna 2011: 8960kw/h. 190m2
- Paskanjauhaja vaan
Sisälämpö 17c??
Lämmin käyttövesi 36c? Legionellapesä??
Hyi faan!! - 2345267
Vanhempi maalämpöpumppu jaksoi lämmittää kuumanveden 55° mutta uudemmat lämmittävät 65°.
Noita sähkökulutuksia ketjuissa liioitellaan rankasti, vuositasolla menee euroja noin 750 ja käyttösähkö päälle n. 500-650€.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455070Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481249Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101189- 131123
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171017Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3895Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27753