"Vaasa hakee helpotusta hoitajapulaan Espanjasta.
Sosiaali- ja terveyslautakunta käsittelee tiistaina esityksen noin viiden espanjalaisen sairaanhoitajan palkkaamisesta.
Espanjalaisten palkkaaminen edellyttää kielivaatimusten höllentämistä niin, että valituilta vaaditaan vain toisen kotimaisen kielen osaamista. Asiasta päättää kaupunginvaltuusto." -Pohjalainen-
Miksiköhän minusta tuntuu että tuo vaadittu toinen kotimainen ei ole suomenkieli? Näinkö alkaa sairaalan muuttaminen ruotsinkieliseksi?
Herätys suomenkieliset päättäjät! Eikö teillä ole mitään virkaa? RKP jyrää?
Vaasaan espanjasta hoitajia!
27
201
Vastaukset
- häyryn haaremi
Espanjasta siis tuodaan ihmisiä jotka ei osaa lainkaan kumpaakaan kotimaista. Sen jälkeen on vaatimuksena että pitää osata edes auttavasti pelkkää ruotsia.
Miksei ennemmin ja vähemmällä vaivalla hyväksytä sellaista joka osaa täydellisen suomen muttei sanaakaan ruotsia? Kyllä hoitajia löytyisi jos vaan maan valtakielen osaaminen riittäisi.
Nyt sallitaan se että sattuu hoitovirheitä kun hoitaja ei osaa sanaakaan suomea jota useimmat potilaat puhuu ja ruotsiakin vain auttavasti. - jhgdhkdkdjgkdjkg
Suomalaiset hoitajat eivät tule töihin sillä orjapalkalla jota työstä maksetaan, koska se ei yksinkertaisesti kannata. Pelkillä tuilla ja kotona makaamalla valmistumisen jälkeen tienaa enemmän. Espanjalaisten tilanne on toinen, kun maassa on jättityöttömyys ja konkurssi lähellä koko valtiolla. Sieltä saadaan kätevästi minipalkalla hoitajia työhön.
- jskn
Siis suomalaisen hoitajan kanssa tehdään muutaman viikon tai kuukauden sopimuksia ja taas näiden kielipuoli espanjalaisten kanssa heti kahden vuoden sopparit... ihme maa tää suomi
- Se Vende
Ei Espanjassakaan siitä kyse ole ettei olisi varallisuutta. Maassa on 2 MILJOONAA myymätöntä asuntoa joita ei haluta myydä tappiolla. Normaalisti velallisen pitäisi myydä ensin omaisuutensa ennenkuin alkaa almuja pyytämään.
- Varattu nimimerkki
Elikä suomekieliset voi vaikka kuolla, jos hoitaja ei ymmärrä mitä ne sanoo? "Aargh en voi heng..", "jag förstor inte"Toisen kotimaisen, kyllä se tiedetään että kumman, jos sairaalasta puhutaan.
- miks ei
Miksi ei Thaimaasta.
- Klopottimet:.!1%#+?!
.
Tuoko ne flamenco-klopottimet mukanaan
. - HE LEVETTI VIE
Eikö ne tuhannet moniosaajat joita vaasakin on haalinut voisi pistää välillä töihin, ettei menisi pelkäksi lisäätymiseksi koko touhu, HÄ.
- Naurettavuuden huipp
.
Halla-ahoja vaan tuomitaan vaikka koko ajan on menossa invaasio maahamme
.
- olen suomalainen
Mikä hurrien juoni tässä on takana? Eikö suomalaisia hoitajia löydy vaasan sairaalaan, kun niitä espanjasta asti rahdataan? Suomalaisille kielitaitovaatimuksena on ruotsinkieli, mutta espanjalaiset eivät osaa kumpaakaan kunnolla. Mistä on kyse? Syrjäytetäänkö näin suomalaiset vaasan sairaalasta lopulta kokonaan?
- mkdhcmnmcbn,nd
Sairaanhoitajien palkkataso on niin huono ja työ niin raskasta että alalle valmistuneet eivät pysy työelämässä vaan ovat joko muissa aloilla tai äitiys- ja perhevapailla. Hoitajia ei vain ole tarpeeksi ja nyt vasta pulassa ollaan kun tuuraajaopiskelijat lähtevät takaisin kouluihinsa.
- n. ihlisti
lue: hoitajapula.
jos on työttömiä muutenkin niin ei sitä tarkoita että on työttömiä hoitajia. nytkin ollaan jo huolissaan kielestä. miten sitten jos aletaan noukkimaan ihan mitä jengiä vaan. nyt on kuiteskin tulossa ihan oikeita hoitureita ja vaan viidestä puhutaan.
punaniskat. - olen suomalainen
Olen ollut siinä käsityksessä, että sairaanhoitajakoulutukseen on tunkua. Tässä on kyse kielipolitiikasta lopulta. Suomalaiset hoitajat ajetaan pois Vaasasta.
Toteutuuko perustuslaki? Oikeus saada hoitoa omalla äidinkielellään?
Miksi suomenkielisten oikeuksista huolehtiminen on junttia sivistymätöntä punaniskaa ja ruotsinkielisten oikeudet ovat perusoikeuksia?
Mitä tekevät suomalaiset päättäjät?- Kielestä ei tingitä:
.
Ruotsinkielen vaatimuksista ei tingitä ikinä
Ennemmin sitten pannaan rahaa haisemaan ja rekrytoidaan mistä tahansa ulkomailta ettei suomalaisia vaan tarvitse palkata
. - Kuka se on joka
Kielestä ei tingitä: kirjoitti:
.
Ruotsinkielen vaatimuksista ei tingitä ikinä
Ennemmin sitten pannaan rahaa haisemaan ja rekrytoidaan mistä tahansa ulkomailta ettei suomalaisia vaan tarvitse palkata
.näistä asioista viime kädessä päättää? on kai sillä nimi?
- njemas problemas
elekää innostuko taas. vaasassa saa kyllä hoitoa suomeksi. ainakin minä olen aina saanut. joskus on ollut vähän hoono soomi mutta mitä väliä sillä on. asia on hoitunut kuitenkin.
miten teille raukoille käy jos joudutte hakemaan hoitoa lomamatkallanne? jäättekö huutamaan konsulia sairaalan portaille?- olen suomalainen
Mitä tekemistä lomamatkalla on suomen kansalaisten perusoikeuksien kanssa?
- .....
olen suomalainen kirjoitti:
Mitä tekemistä lomamatkalla on suomen kansalaisten perusoikeuksien kanssa?
Juuri näin. Jos haluan tutustua toisiin kulttuureihin, lähden ulkomaille. Suomessa suomen tavoilla.
- opidos
..... kirjoitti:
Juuri näin. Jos haluan tutustua toisiin kulttuureihin, lähden ulkomaille. Suomessa suomen tavoilla.
Sääliksi käy näitä hoitajia. Vaasa vaikuttaa näiden juttujen perusteella ulkomaalaisvastainen kaupunki. Itse olen ymmärtänyt että vaasasta on paljon kadonnut työpaikkoja. Toivottavasti nämä hoitajat tuovat Vaasaan myönteisempää ilmapiiriä kuin mitä itse olen huomannut sen olevan. Toivottavasti heidät otetaan vastaan työpaikoilla muutenkin kuin pohjalaiseen " minä osaan kaiken ja muut ei ole mitään! "- tyylillä. Pohjalaisenkin tanttaran kannattaisi lähteä johonkin muualle töihin vähäksi aikaa, voisi silmät ja mieli avautua- ehkä ?
- jos lähtisi
opidos kirjoitti:
Sääliksi käy näitä hoitajia. Vaasa vaikuttaa näiden juttujen perusteella ulkomaalaisvastainen kaupunki. Itse olen ymmärtänyt että vaasasta on paljon kadonnut työpaikkoja. Toivottavasti nämä hoitajat tuovat Vaasaan myönteisempää ilmapiiriä kuin mitä itse olen huomannut sen olevan. Toivottavasti heidät otetaan vastaan työpaikoilla muutenkin kuin pohjalaiseen " minä osaan kaiken ja muut ei ole mitään! "- tyylillä. Pohjalaisenkin tanttaran kannattaisi lähteä johonkin muualle töihin vähäksi aikaa, voisi silmät ja mieli avautua- ehkä ?
närpiöön navettaan? sieltähän noita ammatti ja kielitaidottomia hoitsuja pukkaa vaasan keskussairaalaan.
Aukenisiko silmät närpiössä tai korsnäsissä ???? - kakstuhatta luku
..... kirjoitti:
Juuri näin. Jos haluan tutustua toisiin kulttuureihin, lähden ulkomaille. Suomessa suomen tavoilla.
Suomessa Suomen tavoilla? Jaa joskus Kekkosen aikoihin. Sen jälkeen on tapahtunut paljon. Ladoja ei enää näy. Ollaan eeuussa, meillä on eurot sun muut ja meidän kansanedustajat vierailevat ulkomailla. Suomen tavoilla siellä kävi joskus vain Kekkonen. Ei ole enää mitään Suomen tapoja. Usko jo.
- olen suomalainen
Hurrien on turha jauhaa rasismista ja muukalaisvastaisuudesta. Hörökorvaiset sukurutsan tulokset eivät itse hyväksy suomalaisia, jotka maksavat heidän erityisoikeutensa. Häpeäpilkku suomen tasavallassa! Ilman ruotsinkieltä et ole mitään vaasassa! RKP:n mafia vie leivän suomenkielisten lasten suusta!
Tämän takia en koskaan asioi vaasassa. Muualta saa suomalaista palvelua suomenkielellä, ilman hurrien murtamista.- Oikea vaasalainen
Miten tunnet kieliasiat jos et koskaan asioi Vaasassa?
- jos et itse
Oikea vaasalainen kirjoitti:
Miten tunnet kieliasiat jos et koskaan asioi Vaasassa?
sukella pjaskaan vaan katsot vierestä, etkö näe että muut sukeltavat.
Olet takuulla hyrrikoulun eliittiä :)) ?
- olen suomalainen
Nytkö nähdään mikä tässä oli takana? Kuka luulee, että ruotsinkieli on se kieli missä jooustetaan? Suomenkielentaito ei ole enää vlttämättömyys:
Vaasa helpottaa hoitajien kielivaatimuksia
Sairaanhoitajien ja osittain muun terveydenhuollon henkilökunnan kielitaitovaatimuksia ollaan lieventämässä Vaasassa. Tosin sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja Thomas Öhman kiistää, että kyse olisi lieventämisestä.Kyse on joustosta.
Hän sanoo, että Vaasassa on paljon hoitajia, jotka ovat käytännön työssä päteviä, mutta heiltä puuttuu vaadittu kielitaito. Tällaisia henkilöitä on esimerkiksi maahanmuuttajissa.
Tilanne on nurinkurinen, sillä samanaikaisesti Vaasassa on huutava pula hoitohenkilökunnasta.
http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/vaasa-helpottaa-hoitajien-kielivaatimuksia-1.1247798- Paperiversiossa:.!1%
.
Paperiversiossa sanottiin että kielivaatimuksista joustetaan rasistisesti vain ns. toiskielisiltä (ulkomaalaisilta) eli suomenkielisiä hakijoita kohtaan ei mitään joustoa tule Ruotsin vallan aikana ikinä
. - No voe nyt taas valtavaa
Paperiversiossa:.!1% kirjoitti:
.
Paperiversiossa sanottiin että kielivaatimuksista joustetaan rasistisesti vain ns. toiskielisiltä (ulkomaalaisilta) eli suomenkielisiä hakijoita kohtaan ei mitään joustoa tule Ruotsin vallan aikana ikinä
.Singolla taas kärpästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671