Olen hakenut aikuiskoulutukseen amk:un matkailupuolelle. Onko kokemusta pystyykö sen oikeasti suorittamaan kokopäivätyön ohella? Niin mulle väitettiin koululta mutta olen hieman epäilevä miten tulee käymään, jos kouluun pääsen. Taloudellisesti muunlainen opiskelu ei ole mahdollista ja alaa on vaihdettava.
Aikuisopiskelu amk:ssa
matkailualalle
2178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sehän riippuu ihan susta itsestäsi. Kova pitää olla motivaatio, että jaksat töiden jälkeen vielä koulujuttuja tehdä. Kun lähiopetusta on vähemmän kuin päiväpuolella, pitää kotona tehdä kaksinkertanen määrä tehtäviä.. Itse jaksoin vuoden ja 1.5v jäi tutkinto vajaaksi, kun työt vei kuitenkin pidemmän korren. Kyllä se kuitenkin mahdollista on. Tsemppiä! :)
Motivaatiota on koska haluan toiselle alalle, mutta en halua itseäni ihan piippuunkaan vetää! Mitenkäs työharjoittelut? Ilmeisesti pitää löytää palkallinen harjoittelupaikka koska pitää varsinaisesta työstä ottaa palkatonta vapaata sitä varten.