Heip, onk 'tutkittua tietoa' tai ihan kokemusperäistä tietoa, mitä vaan käsitystä: Olisiko pienessä kodissani LANGALLINEN laajakaistan käyttäminen sittenkin ns. terveellisempää kuin säätää yhteys LANGATTOMAKSI (WLAN) ?
Välillähän kuulee, ettei yhtään tiedä, mitä ihmiselle tekee tämä hirveä määrä "säteitä", radiolinjoja, mitä-ne-onkaan! Samassa kivitaloyksiössä kun pyörii ILMASSA langaton laajakaista ja kaksi päällä olevaa kännykkää, niin mitähän emännälle tapahtuu ajan kuluessa ?!
Jospa käytänkin läppäriäni jatkossa johdon kanssa, niin eipä siitä haittaakaa ole? Ajattelen vaan, että esim. levottomuus, keskittymiskyvyttömyys, yms. kun lisääntyy, niin saanko ihan liikaa "näkymätöntä saastetta ilmasta". ;) - Kertokaa!
Kumpi "terveellisempi" langaton vai kiinteä???
7
586
Vastaukset
- hauki_on_kala
Langaton wLAN on huomattavasti alhaisempi säteilyarvoiltaan kuin esim. 90-luvun NMT/GMS-kännykät/raahattavat. Jos ihminen on ns. yliherkkä sähkömagneettiselle säteilylle, aiheuttaa varsinaiset LANGALLISET sähkölaitteet tai voimalinjat altistusta eli ne kaapelista ympäristöön säteilevät. En kyllä tunne tapausta jossa ihminen olisi yliherkkä radioaalto säteilylle, langaton internet kun Suomessa toimii 900-2600 Mhz taajudella ja wLAN toimii vapaalla 2400 Mhz alueella (b/g/n-standardin mukaiset).
- "Säteilytetty" !
Aloittaja miettii edelleen. Aloitukseeni oli laitettu kaksi miinusta, enkä tajua miksi?
Sitten tuo yksi "hauki on kala" -vastaus. Ihan hullu!
Kukat olet ja mitä tiedät? Miksi puhut noin kiihkoisasti ja vähän kuin arkisen asiani vierestä? Et ymmärrä kysymystäni ja vastaat joillakin vanhoilla sekasikiö"tiedoilla". Ihan käsittämätön kommentti!
Ensinnäkään minä, aloittaja, en puhu mistään yliherkkyydestä.
- Itse olen lukenut, että kiinteän laajakaistan käyttö kotona saattaisi pitkän päälle olla ns. terveellisempää, jos pitää siinä johdon eikä käytä tietokonettaan langattomasti.
Onko ketään, jotka olisivat kuulleet asiasta ja muuten tietävät siitä enempi. (Nyt en tartte hauki-on-kalan viisauksia :) - JohtoSHuki
JOS istuu ihan kiinni (pitäen melkein kiinni lähetimen antannista) kannattaa olla langallinen netti jutska. petoni "imee" singaaleita, parhaiten lyijy, mutta lyijy vapauttaa säteilyn jossain vaihessa toiselta puolelta pahimmat ulos hitaasti.
kaikki sähkökoneet vapauttaavat elekrodeja jotka voivat kerääntyä elimistöön, joten kun mitta on täysi niin alkaa yliherkistyminen ja pahat päänsärky ja kiputilat sähkö-laiteen tai johdon lähellä.
tarinasta toteen; jos haluaa vältää tuon yliherkistymisen;
-asenna vain yhdelle seinälle kaikki pistokeet.
-sähkökappi sille seinälle jolla pistokeet ovat.
-ei pitkiä johtoja
-muovi-lyijy levytettu seinä jonka takana johdot kulkevat
-talo maadoitettu mutta talon voi irroittaa 100% maadoituksesta.
-rakenna talon perustusten väliin kumit jotka ei johda sähköä.
-rakenna ukkosen johdatin, mutta elä sijoita talon katolle, Vaan sen viereen min.10metrin päähän talon uloimmasta kohdasta.
Muista että viemäri putket voi kuljettaa sähköä mm.( PVC-putket) ja rauta.
AI niin omat suojat mm.digipoksille ja tv:lle.
Noilla eväillä ;) - Linux Man
Mobiililaajakaistani toimii yllättävän hyvin. Ja vaikka moni ei sitä usko nettitikun vaihtaminen uusimpiin malleihin voi olla kannattava hankinta. Entinen meni taannoin rikki ja jouduin ostamaan uuden Huawein. Tulos : yhteys nyt entistä parempi.
- mitasnytsanot.
"En kyllä tunne tapausta jossa ihminen olisi yliherkkä radioaalto säteilylle"
Missä hiton umpiossa elät, lähes kaikki sähköyliherkät on yliherkkiä radioaalto säteilylle, varsinkin kännykkä mastoille.- kotitalouksissa
on se mikroaalto-uuni se merkittävin säteilijä, sitä nää herkät ei kuitenkaan yleensä mainitse kun niistä herkkyyksistä saarnaavat ..
- enää ei säteile.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1095015Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744291587- 1931152
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111133Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk181054Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861020Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47941- 64931
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64836