nyt tulee tyhmä esikoisäidin kysymys:
putsatessani löysiä kakkoja vauvalta, huomasin että vauvamme 10 kk emätin aukko näkyy selvästi kun häpyhuulia raottaa. En ole ennen asiaan kiinnittänyt huomiota, joten mietin, että kuuluuko sen olla ihan "aukko"?
onko vauvan alapää normaali
7
870
Vastaukset
- --------
Mitäs muuta sitten odotit sieltä löytyvän kuin emättimen aukon? Viisipäisen lohikäärmeen?
Tosiaan, vähän on nyt tyhmä kysymys :D - pasodifpasodif
Hmm ei ole ehkä syytä raotella häpyhuulia. Minä en ainakaan koskaan ole niin tehnyt vaan putsannut siitä välistä puhdistuspyyhkeellä ja pesemällä. Kun ei ole hyväksi liiaksi ronkkia sieltä :D Siitä aukosta en siis osaa sanoa mitään mutta luulisi sen olevan normaali, voithan kysäistä neuvolasta kun käytte seuraavan kerran :)
- vettävettä
Kannattaa muuten käyttää niitä puhdistuspyyhkeitä vain silloin, kun on pakko (esim. reissussa), koska niissä on kuitenkin kemikaaleja ja pienen vauvan iho on ihan hirmuisen herkkä. Pelkkä vedellä pesu on paras vaihtoehto. :)
- ei iesus :D :D :D
hahaha :D :D ...normaalia on :D ..vaikka en ole kyllä itsekkään turhaan sorkkinut (pari kertaa kun epäiltiin tulehdusta, niin lääkärissä katottu kunnolla) ..Vesi pesu sinnekkin.
Käytän todella harvoin kosteuspyyhkeitä..melkein reissussakin mukana pyyhkeitä, joilla voi kuivata kun/jos pääsee pesemään vedellä..mutta senkin katson kyllä tarkkaan, missä pesen, ettei ole aivan likainen paikka.- äiti minäkin
pullovesi kulkee helposti mukana,jos sitä vain pyyhkeellä haluaa pyyhkästä!
- huolestunut äiti
Asia lähinnä vaivasi, kun aukko näyttää jotenkin silmääni isolta, joten mietin mikä on normaalin kokoista ja mikä ei, kun ei ole vertailukohtaa.
- "tyhmä" tääläkin! :D
:D :D
Anteeksi, en naura sulle, vaan sille, että ite oon joskus esikoisella kattonu samaa :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1064592Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293403No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452390- 411438
- 361353
- 381206
- 141102
- 1591026
- 27998
- 6944