... hän loi käsitten glamrock, hän loi käsittteen stadionrock näyttävine showteatrailuuksineen, hän on säveltänyt lukemattomia rockin kuolemattomia klassikoita.
Live-esiintyjänä yksi parhaita, karismaattisen vangitseva hahmo josta kukaan ei tiedä juuri mitään sillä kukaan ei voi varmuudella sanoa millainen on se aito David Bowie. Reality maailmankiertueella moni luuli Bowien vähäeleisenä ja arkisen näköisenä olevan se aito Bowie hahmojen takana mutta totuus kuitenkin oli, että Reality kiertueen Bowie oli jälleen vain yksi hahmo rockin kameleotin repertuaarissa... hahmo oli ikääntynyt, hiukan elämäänsä jo kyllästynyt rockari joka esittää vanhoja hittejään.
Bowie, upea ääni upea taiteilija... nauttikaa tästä ja sääli ellette ole koskaan livenä häntä kokeneet. Hän on niitä Bruce Springsteenin ja Princen kaltaisia vahvoja lavapersoonia jotka pystyvät ottamaan isotkin yleisömassat täysin hyppysiinsä, hyvin vähäeleiselläkin tavalla:
http://www.youtube.com/watch?v=dBwSS1blBs4
Yksi suurimmista koskaan....
2
121
Vastaukset
Elävä legenda. :)
- Paljon on kuultu ja
Olen samaa mieltä. Olen elämäni aikana ollut tuhansilla keikoilla ja nähnyt valtaosan suurimpien nimien konserteista. Vaikuttavimmat konsertit ovat olleet Bruce Springsteenin, Princen ja David Bowien keikat jotka sinäkin mainitsit (Rolling Stones on myös uskomattoman hyvä ja viihdyttävä bändi). Mikä näitä artsiteja yhdistää.. se on totaalinen rakkaus musiikkiin eikä heillä ole mennyt pissi päähän vaikka sata varmasti ymmärtävät suuruutensa musiikin historiassa ja merkityksensa... heillä on myös tajuttoman loistavat bändit käytössään joiden kuunteleminen jo yksistään on nautinto.
Yhden vielä haluaisin nähdä, tetraalisen ja progressiivisenkin popin/rockin taiturin Kate Bushin... ehkä jonain päivänä, hänelläkin alkaa jo ikää olemaan :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3874373Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032715Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152259Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521930Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181858- 1201826
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit141347