Käsimatkatavaran painorajat vaihtelee

Liikaa tavara?

Samalle lentolipulle on myyty kahden eri lentoyhtiön matkat. Yhtiöiden nettisivujen mukaan toisella yhtiöllä saa olla käsimatkatavaraa 8 kg, toisella 5 kg. Matkatoimistosta kuitenkin sanottiin, että käsimatkatavaraa saa olla molemmissa 8 kg. Kun kysyin tuosta 5 kg:sta, näyttivät vain jotain varaussopimusta (jota en itselleni saanut), jossa lukee, että käsimatkatavaraa saa olla se 8 kg.

Onko kenelläkään kokemusta, että olisitte saaneet viedä painavampaa käsimatkatavaraa koneeseen?

2

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • travelbag

      En uskoisi matkatoimistoa, katso vain eri lentoyhtioiden kasimatka tavara maximi paino, se on parempi.

      Minua on huijattu yhdessa matkatoimistossa, ostin lipun heidan kauttaan, vaan jostain syysta en voinutkaan maksaa matkalaukun hintaa jo tilauksen kanssa. Se olisi ollut 20 Euroa, ja lentokentalla sitten piti pulittaa 30 Euroa, matkatoimiston vakuutteluista huolimatta.
      Se ei ollut sen 10 Euron takia, vaan periaate juttu. joten en usko tulevaisuudessa matkatoimistojen selityksiin.

      Ettei sinullekin tulisi mitaan ikavia yllatyksia sitten kentalla.

    • giyguyff

      Runsaasti kokemusta on ylipäänsä siitä, että matkatoimistosta saatuihin tietoihin ei ole luottamista. Kannattaa aina uskoa sitä, mitä lentoyhtiö, hotelli tai mikä tahansa muu itse asiasta tiedottaa. Sinänsä on kyllä kokemusta paljonkin myös siitä, että käsimatkatavaran painosta ei ole piitattu yhtikäs mitään vaan yli kaksinkertaisetkin määrät sallittuun nähden ovat menneet läpi ihan tuosta vain. Hyvään onneen ei silti kannata kyllä luottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2704
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      259
      2284
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1403
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1062
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1011
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1003
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      902
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      798
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      751
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      732
    Aihe