Olen ottamassa talvikkoa, aiempaa kokemusta hamstereista ei ole.
Olisi siis muutamia kysymyksiä. :)
1. Onko järkeä ostaa talvikoita eläinkaupasta?
2. Voiko ottaa 2 talvikkoa samasta poikueesta?
3. Onko ensihamsteriksi parempi ottaa uros vai naaras?
4. Olisiko asumukseksi parempi ottaa akvaario vai muoviterraario?
5. Millaisista asioista talvikot stressaantuvat?
6. Voiko talvikolle antaa maustamattomia, keitettyjä pakastekasviksia?
Kiitos jos vastaatte!
Uusi omistaja
4
65
Vastaukset
- mukavaaettäkysytään
1. Onko järkeä ostaa talvikoita eläinkaupasta?
- Mieluummin aina kasvattajalta, koska niitä on paljon tarjolla ja tällöin saat varmasti hyväkuntoisen yksilön, mahdollisesti jopa käsitellyn ja kesymmän. Sinulla on myös kasvattajan tuki koko hamsterin eliniän.
2. Voiko ottaa 2 talvikkoa samasta poikueesta?
- Pääsääntöisesti talvikko on erakko, eli ei voi. Jotkut parit voivat kuitenkin onnistua, mutta AINA on oltava valmiina erottamaan ne toisistaan, jos tappeluja tulee. Varaathan siis toisen asumuksen (esim. duna), koska etenkin murrosikäisinä (n.4-5kk) talvikot alkavat helposti tapella.
3. Onko ensihamsteriksi parempi ottaa uros vai naaras?
- Urokset ovat yleensä lempeämpiä ja helpompia käsitellä. Tässäkin kannattaisi ottaa kasvattajalta, koska hän osaa valita juuri sinulle sopivan yksilön. :)
4. Olisiko asumukseksi parempi ottaa akvaario vai muoviterraario?
- Ei sinällään merkitystä, mutta mitä isompi sen parempi. Muoviterraariota on helpompi liikutella, koska se ei ole niin painava. Terraario miellyttää usein enemmän silmää..
5. Millaisista asioista talvikot stressaantuvat?
- No tuota.. Kun vain muistaa antaa päivisin rauhaa nukkua, eikä sijoita asumusta vetoisaan ja todella meluisaan paikkaan, ei stressiä ihan helposti synny.
6. Voiko talvikolle antaa maustamattomia, keitettyjä pakastekasviksia?
- Voi antaa, mutta tuoreet kasvikset ovat aina ravinteikkaampia. :)
Onnea uuden tulevan hamsusi kanssa! - Nice ihminen
1. On, mutta aina mieluummin kasvattajalta. Ei eläinkaupan hamstereissakaan mitään valittamista ole minun kokemuksellani ole, mutta kun ostaa kasvattajalta niin yleensä pääsee tutustumaan vanhempiinkin.
2. Talvikot ovat suurimmaksi osaksi erakoita joten en suosittele. (En ainakaan itse ottaisi).
3. Ei sukupuolissa ole juurikaan väliä. Varsinkaan tuossa käsittelyssa! Naaraat vat vain kiima-aikaan( eli 4:n päivän välein) hirmu energisiä tai sitten kauhean perääntyviä.
4. Kumpikin yhtä hyviä. Ota isompi kokoinen.
5. Hamsteri stressaa aina, kun sen nostaa käteen. Ne sietävät sitä, mutteivat pidä siitä.
6. No, jos kerran ovat maustamattomia niin voi antaa :)
Hamsteriterveisin: Nice ihminen - Minusta...
1. Onko järkeä ostaa talvikoita eläinkaupasta? Minä ainakin ostin ja ihan hyvin ollaan pärjäilty.
2. Voiko ottaa 2 talvikkoa samasta poikueesta?Jos ne on eri häkeisä ,koska niillä on reviiri kiistoja.
3. Onko ensihamsteriksi parempi ottaa uros vai naaras?minulla on uros ja se on helponpi kuin siskoni naaras ,mutta sottapytty se kyllä on...
4. Olisiko asumukseksi parempi ottaa akvaario vai muoviterraario?Molemmat on hyviä häkeissä ne kyllä tykkää kiipeillä kaltereissa.
5. Millaisista asioista talvikot stressaantuvat? Herättelystä jha nostelemisesta.
6. Voiko talvikolle antaa maustamattomia, keitettyjä pakastekasviksia? joo jos on kerran maustamattomia. - asdfgasdfgasdf
1. jjoo ite ostin..
2. Jos on eri häkeis nii joo, yleensä jos niit pitää yhes nii ne alkaa tappelee..
3. Uros on mulla, en tiiä sitte oisko naaras parempi. Emt.
4. Molemmat on hyvii vaihtoehtoi, MUT ÄlÄ OTA HÄKKII. Oikeest varotan teit, mun hamsterin jalka jäi eile häkin siihe kaltereitten välii.. ehti noin minuutin kyl olla siinä ku huomasin sen. Se oli kuitenki ehtiny jo purra jalan puoleks poikki.... eli hamsterit puree ittensä irti. Nyt sitte jalka on turvonnu eikä enää toimi.. huonos kunnossa mun rks eikä ehk selvii.. joudutaa ehk lopettaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874028Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242891No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341311
- 10899
- 131875
- 6844
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750