Mun Avunhuuto
Mitä työ tai opiskelupaikkoja tulee mieleen jos annetaan avain sanat: Crime Prevention & Community development. Suomennettuna noi on rikostoiminnan ennaltaehkäisy ja yhteiskunnan kehitys tai nuorisotyö.
Olen 27 vuotias reipas nuori mies, ja mun tän hetkinen CV on tähän mennessä täyttyny enimmäkseen teknologia/teollisuus alan työpaikoista ja yrittäjyydestäkin on vankka kokemus mutta mikään noista yleisistä aloista ei ole suunta mihin sielu kutsuu. Kun puhutaan ennaltaehkäisystä, alan työpaikat eivt ole poliisit, lakimiehet, vartiat, mielentervysalan lääkerit tai vastaavat. Jos oikeastin halutaan estää pahuuden kierteet pitää olla kyky kattoo paljon suurempia kokonaisuuksia että edes nykyiset koulutukset eivät tee suurempia ihmeitä, ja sen oon huomannu kun oon jäljittäny hyviä ihmisiä ja niiden tekoja ympäri maailmaa.
Esimerkkejä hyvistä ihmisistä mun standardeissa on seuraavat henkilöt:
Sean Porter
Amerikkailainen nuorisovankilan ohjaaja joka työnsä alkuvaiheessa näki miten 75% ala-ikäsistä rikollisista päätyy takaisin omiin gangsteri jengeihin, kuolee kadulle tai palaa takaisin vankilaan kun on vapautunu. Hänen kehittämä urheiluohjelma tiputti tilastot 25% koska se piti huolen motivoida pennut parempaan suuntaan.
http://www.youtube.com/watch?v=qm8vVSUnUWs
Aaron McGruder
Amerikkalainen tuottaja joka uskoo että jokaisen cultuurin tai rodun pitäisi siivota omat sotkunsa eikä arvostella muita tai niiden virheitä ja epäonnistumisia. Se toteutti visionsa tekemällä TV sarjan nimeltä Boondocks jossa se näyttää kuka on Kingi.
http://www.youtube.com/watch?v=v24qbYECbpQ&feature=related
David Pelzer
Lapsirääkkäyksen ja alkoholisoituneen perheen selviytyjä joka on omistanu loppuelämänsä perhevakivallan torjumiselle. Hänen tarinansa yrittää kaikest Helvetistä huolimatta saada perhe takaisin sellaiseks kun se oli ekoina vuosina, eli viaton ja onnellinen.
Nämä kolme on vain muutamia esimerkkejä tosielämän sankareista, mutta jostain jokaisen on aloitettava. Nyt on se miljoonan euron kysymys, mistä aloittaa? Eli minkä kaltaisia työpaikkoja tulee mieleen, ammattinimikkeitä tai koulutuksia tulee mieleen? Tai ketkä on täälä Suomessa isoi nimiä yhteiskunnan kehityksessä tai rikostoiminnan ennaltaehkäisyalalla?
kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille. EI mul muutakun:
Eloa ja Energiaa Elämän Siiville, nyt ja aina
Aki
Työ ja koulutuspaikat rikostoiminnan ennaltaehkäisy alalta?
aki__27
0
111
Luetuimmat keskustelut
- 65998
- 69742
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️40696- 145692
- 72656
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37645SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve46633- 43570
Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112535Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k186518Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19510Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)69510Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18471Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62406- 52383
- 17382
- 42378
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail86373Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline97371YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22358