Olen asustellut ulkomailla viimme vuodet ja nyt ihan viimmeksi usa:ssa ja olen tottunut väljään asumiseen. Eli asumiseen jossa on huoneita ja tilaa ja isot autotallit jonne autoja mahtuu useita.
Suomessa tälläisiä ei ole yhtään, ja jos on niin ne maksaa 14 miljoonaa kuten ellei Räikkösen talo. Mutta ajattelin nyt kuitenkin rakentaa tälläisen. 30 minuuttia Helsingistä löytyisi jo sopiva tonttikin Kirkkonummen puolelta.
Oikeastaan minua ei kiinnosta jälleenmyynti arvo sillä varmaan se jäisi nyt sitten itselle ikuisesti.
Osaatteko sanoa mitä tälläinen maksaisi rakentaa, autohallin osuus olisi noin 200m2 ja 150m2 saisi olla lasitettua oleskelutilaa ja joku 300 asuintilaa. Minulla on vastaavanlainen nyt USA:ssa ja tämä on keskikokoinen täällä. Ei missään nimiessä iso, isot on sitten 2000-3000m2 ns Mac-Mansioneita.
650m2 talo ?
4
<50
Vastaukset
- Haussa väh 400m"
Onhan tollaisia täällä myyty eikä hinnat ole mitään hirmuja , mutta sijainti on EI Uusimaa
- 15+6
Rakennuttamiskustannus hyvillä materiaaleilla ja tekniikalla 3000 euroa / kok-m2, päälle tietysti tontti. Ylärajaa ei tietystikään ole, jos käytetään eksottisia materiaaleja jne.
Lasitettu oleskutila ei nyt paljoa maksa (muuhun kustannukseen verrattuna), mutta jos ympärilasitettu niin lasketaan rakennusoikeuteen (eli tontti pitää olla tarpeeksi iso). - Luki.
Ja tältä palstalta kyselet tuolaisia tyhmyyksiä.
Vai ei ole halleja suomessa nyt sinä kuule erehdyt pahan kerran,toisekseen kirkkonummen korpeen rakennuttaisit,mikset samontien ivaloon,sä lennät melkein nopeemin sinne kun kirkkonummen perukoile.
Pysy nyt sielä missä oot, itikoiden keskelle ei kannata tulla.Sitä paitsi suomi on jo lamassa,älä jumankauta tule sieltä kun kerran olet päässsyt pois.
Suomi on kriisi maa ja koko eurooppa uppoaa samoten hallit joissa autot on suohon painuvat,arvottomina.
Täällä ei kukaan osta enään uhtään mitään,velkainen räpistelee grillinsä edsssä nakkinsa kanssa.
Mitää ei ole suomessa kaikki meni kreikkaan ja espanjaan,täällä on lama.- Hehee!
Kyllä voi olla mies maansa myynyt :) Yritä nyt Luki vähän piristyä, ei täällä asiat ole noin huonosti kuin luulet. Hyvinhän meillä suurimmalla osalla pyyhkii, vaikket sitä omien ongelmiesi läpi meinaakaan nähdä ja uskoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341954Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28919- 69863
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259736Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64722- 10704
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132678- 26656
- 78656
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.204647