Minulle määrättiin tammikussa 2012 9 kk "palvelus", mutta en todellakaan aio käydä sitä. Jätän tämän viikonloppiloman jälkeen menemättä.
Onneksi on vähän säästöjä. Lähden Ruotsiin. Ruotsinviranomaisia eivät suomalaiset "sotilaskarkurit" kiinnostaa.
Vetäkää käteen koko armeija!
Suunnittelen pakoa armeijasta!!
43
4122
Vastaukset
- ruottalaisetpalautta
Mitä tuosta hyödyt? Et ole mies, kun et armeijaa kestä.
Olisit mennyt sivariin.- Munatonta puhetta
"Mitä tuosta hyödyt? Et ole mies, kun et armeijaa kestä."
Sellainen mies, joka kuvittelee miehisyyden olevan kiinni jonkun kansallisen sotakoulun käymisestä, ei ole mikään oikea mies...
- Uskon veli
Ymmärrän sinua. Itsekkin lähdin aikoinaan pois armeijasta. En tosin Ruotsiin, vaan menin paikalliselle Jehovan todistajien valtakunnan salille. En ole itse Jt- perheestä.
Minut otettiin kuitenkin vastaan hyvin ja minua ymmärrettiin. Jätin armeijan jaaloin viettää aikaa Jehovan todistajien kanssa.
Nykyisin olen Jehovan todistaja. Mikäänn ei ole hienompaa kuin elää Jehovan ja Vartitornin johdatuksessa.
Mene siis Jehovantodistajien luo.
Muista että et voi väittää olevasi Jehovantodistaja, vaan sinulla pitää olla siitä todistus. Eli menet paikalliseen seurakuntaan ja alat aktiivisesti käydä kokouksissa. Voit saada määräaikaisen vapautuslapun armeijasta. Ja lopullisen vapautuksen viimeistään silloin kun olet kastettu Jehovan todistaja.
Jehovan johdatusta. - implantoitu
Minut implantoitiin armeijassa. Sain rokotteita mihin oli piilotettu mirkrosiru. Minut saatiin toimimaan kuin robotti.
Menin lomilla vereluovutukseen ja implantointi menetti tehonsa. Nyt minua ei voida ohjata sateelliittien avulla. Lähdin armeijasta pois 2kk jälkeen.
Minua "ei enää" "hulita" "palvelukseen" kska ymmärsin poistattaa minulta tämän implantin.
Nykyään elän käymättä töissä. Työssäkäynti on eräs nyky orjuuden muoto.
Hakekaa vapautus ja varokaa implanttteja. Jehovan todistajat ovat fiksuja.- Vainii
Eiköhän herra oo implantoitu jo syntyessään :)
- 77888999999955555555
Ai se on nykyään noita implantointisiruja kun ne armeijassa asentavat alokkaisiin. Kun minä olin armeijassa niin vain siitä puhuttiin että armeijan jälkiruoissa oli jarrua eikä niitä siksi olisi välttämättä kannattanut syödä.
- dsdsdasdadadas
Ihmettelen miksi karata, mikset vain hommaisi vapautusta? Älä muuten vain mietikään sivaria, se on henkisesti ja fyysisesti paljon raskaampi vaihtoehto kuin armeija.
Itse olin totaalinen vässykkä parikymppisenä, enkä yksinkertaisesti jaksanut, eikä minussa suoraan sanottuna ollut miestä mennä sivariin. Valitsin helpoimman reitin, eli 6kk intin. No, mennyttä mikä mennyttä - Spol-AU
No, karkaamalla ei saa kuin paskaa niskaan. Vaikea saada tulevaisuudessa töitä, opiskelupaikkaa tms. kun on jatkuvasti etsintäkuullutettu. PV etsintäkuulluttaa yli 7 vrk luvattomasti poissaolleet karkureina. Kerrankin olet poliisin kanssa tekemisessa niin ottavat heti kiinni.
Muutenkin kannattaa se armeija käydä, oikeat miehet sen käyvät. Eri asia on tietenkin jos oikea terveyseste käydä armeija. Esimerkiksi työhaussa armeijasta saatu kokemus on eduksi ja osoitat yhteiskunnassa että olet mies paikallaan ja suoritat velvoitteesi. Karkaamalla Ruotsiin osoitat vain yhteiskuntakelvottomuuden.- älä koira selitä
Ei ole meillä kyllä mitään väliä onko intti vai sivari käytynä, vai onko peräti totaalikieltäytyjä. Mutta tosiaan toi spol-au status saattaa olla jo haitaksi. Tollaset autoritaariset persoonat ei sovi alkuunkaan nykyaikaisen työpaikan ilmapiiriin, eikä intin kivikautisilla opeilla ole muutenkaan mitään arvoa nykyaikaisessa johtamistaidossa.
- nnösssö
tyhmä pullamössökakara...
- räkänokat prkl
Onpas täälläkin monia paskahousuja vinkumassa kun ei uskalla mennä inttiin. Melko varmasti provoja ovat mutta kuitenkin. Nää pullamössö sukupolvet on kyl hupaisia.
- ...
En ole oikeasti ymmärtänyt koskaan tätä "pullämössöttämistä". Ajattelemalla omilla aivoillasi, tekemättä sitä helppoa muiden hyväksymää ratkaisua olet pullamössöä. Kyllä ne suurimmat luuserit tekee juuri niinkuin suurinosa odottaa niiden tekevän. Eipähän tarvitse selkärangattomien setitellä muille tekojaan.
- Natsit hautaan
Ja sä olet ...mikä?
Kantahenkilökunnan possu? Olet ainoa, joka kirjoittelee inttimyönteistä skeidaa koko saitilla, välillä kiimassasi (siat joskus ovat) uhkaat viedä saunan taakse ja milloin mihinkin.
Aina voit yrittää viedä, eri asia on oletko enää kertomassa tarinaa jälkeenpäin kellekään. Kaikki pasifistit kun eivät ole kynäniskoja, kulta pieni. - Suomi voittaa
Suomen armeija rulez...
Hyvä Suomi, hyvä.
Suomi, Suomi, Suomi, Suomi... - ikävalko
Dislike
- k
totta mies joka ei kestä armeijaa on nainen
- .
Mies joka kirjoittelee tuollaista, on varusmiehen finniselle pyllylle hinkuava homo.
- ...
Nainenkin on mies intin jälkeen?
- Mies, muttei sika
"totta mies joka ei kestä armeijaa on nainen"
Ja jokainen kaltaisesi militanttisovinisti, joka käyttää naiseen rinnastamista keinona halventaa kanssaan erimieltä olevia, sietäisi saada selkäänsä, että oppisi edes häpeämään, kun se että oppisitte käyttäytymään lienee kohdallanne jo melko turha toivo...
- :P
Miten niin naiset eivät kestä armeijaa?
- kaikenkokenut kertoo
Onnea valitsemallasi tiellä!
Olisit hankkinut D- tai C-paperit.
Nyt voit vain toivoa, ettet jää kiinni missään polliisin ratsiassa, myöskään ulkomaille (EU:n ulkopuolelle) ei kannata yrittää, sillä rajaviranomaiset saattavat pysäyttää ja ottaa kiinni.
Voit toki vielä valita, jos viranomaisten käsiin päädyt, menetkö kiltisti takaisin palvelukseen (ja mahdollisesti karkaat sieltä uudestaan) vai kieltäydytkö palveluksesta. Tällöin sinut saatetaan laittaa suoraan lusimaan tai sitten joudut varuskuntasi selliin, jossa sinut koetetaan vielä käännyttää kunnon varusmieheksi. Jos tämä ei toimi, sinut joko määrätään lusimaan, tai saatat parhaassa tapauksessa saada jo vapautuksen.
Jos joudut takaisin palveluspaikkaasi, voit myös alkaa näytellä mielenvikaista, joskus tämäkin saattaa toimia. - Keino se on tämäkin
Yksi keino vapautuksen hankkimiseksi: http://keskustelu.suomi24.fi/node/10736201
- voitsaadavapautuksen
Jos yrität noin vain karata niin vartijat ampuvat portilla. Näillä on rynnäkkökiväärit ja kovat aina piipussa.
Mene lääkärille, antaa vapautuksen kun vielä keksit asioita että avaruusoliot ovat hyökänneet maapallolle jne. tarinoita.- höpönlöpön
Eihän noille panoksia anneta, kun ampuvat vielä aivot pellolle itseltään
- nallipyssyvartijat
Eikö enää varuskuntia vartioida öisin kovat piipussa, vaan starttipistooleilla, ompa armeija sitten muuttunut.
- 19+15
nallipyssyvartijat kirjoitti:
Eikö enää varuskuntia vartioida öisin kovat piipussa, vaan starttipistooleilla, ompa armeija sitten muuttunut.
Juu ei vahdita eikä päivystäjillä ole edes sitä ilmakkoakaan saati pamppua.
- tuokinvielä
19+15 kirjoitti:
Juu ei vahdita eikä päivystäjillä ole edes sitä ilmakkoakaan saati pamppua.
Käsikranaatti on ilmeisesti vielä sallittu aineisto, ja muutettu sirpalekranaatiksi?
Tämä taitaa olla laillinen laite. - 6+6
tuokinvielä kirjoitti:
Käsikranaatti on ilmeisesti vielä sallittu aineisto, ja muutettu sirpalekranaatiksi?
Tämä taitaa olla laillinen laite.Ei ole, kyllä kranaatit on olleet vaikka kuinka kauan käyttökiellossa, liekkö kohta jo 10 vuotta peräti.
Nehän on jauhokranaatteja vai mitä lie leluja mitä sitten heitellään.
Muovia ympärillä, jotakin hienoa efektijauhoa / vastaavaa sisällä ja pelkkä nalli aiheuttaa räjähdyksen.
Noillakin porukka kämmäily, mutta ei pitäis sen kummempaa käydä kuin vahvemmilla ilotulitteillakaan. - vetypommisallittu
6+6 kirjoitti:
Ei ole, kyllä kranaatit on olleet vaikka kuinka kauan käyttökiellossa, liekkö kohta jo 10 vuotta peräti.
Nehän on jauhokranaatteja vai mitä lie leluja mitä sitten heitellään.
Muovia ympärillä, jotakin hienoa efektijauhoa / vastaavaa sisällä ja pelkkä nalli aiheuttaa räjähdyksen.
Noillakin porukka kämmäily, mutta ei pitäis sen kummempaa käydä kuin vahvemmilla ilotulitteillakaan.Onkohan vetypommi kielletyjen listalla? Kun näitä voi tehdä laittamalla vaikka suolahappoon sinkittyjä nauloja niin tulee vetyä ja sitä pussiin, tulee VETYPOMMI!.
- Armeija ei kiinnosta
Itse olen menossa tammikuussa inttiin, no aattelin kettuilla niille kapiaisille siellä niin pahasti ettei ne enää jaksa mua pitää siellä. Ehkäpä sitten joudun käymään sivarin. Tai sitten saan vapautuksen. Kunhan pääsee mahd nopeasti sieltä pois!
- thsrthrthr
Ketään ei voi pakottaa sivariin, mutta voit joutua E- luokkaan. Palaat takaisin ja käy uudelleen kapiaisten hermoille. Lopulta saat diagnoosin ( Sopeutumishäiriö, epäluuloinen persoonallisuus)
- 8+5
Täyttä paskapuhetta. Ennen palvelukseen palaamista on normaalisti lääkärintarkastus jos on E luokan saanu ja mikäli ei huvita mennä se riittää syyksi jolloinka saa C luokan.
Kateellisten keksimää selitystä taas.
- 6g76g67
Mikä tuossa oli paskapuhetta?
Sivariin ei voida "pakottaa". E- luokastakin käydään kokous, jossa kuullaan asianomaista varusmiestä. E- luokasta takaisin palvelukseen- prosessissa määritelmä : "Mikäli ei huvita mennä" ei riitä perusteeksi palveluksesta vapautukselle. Lääkärin lausunnot tosin puoltavat aina vapautusta. Ihan ok.- 7+12
No se lähinnä, että E luokasta palaa takaisin. Ihan kuin se toteutuisi automaattisesti kuten jotkut alikit ehkä tykkää pelotella.
Tosin tuossa uudemmassa viestissä totesitkin minkä itse mainitsin, eli sen, että lääkärin lausunnot aina puoltavat vastausta.
Tietenkään ihan suoraan "ei huvita mennä"- perusteella ei vapautusta irtoa, mutta pointti oli se kuinka helposti sieltä tosiaan ne C paperit saa.
Itsekin oletin aluksi, että sinne tosissaan pitää selittää litaniat miksi ei voi ja aloitinkin, mutta hädintuskin pääsin toiseen lauseeseen kun totesivat, että selvä, 2 vuotta E:tä lisää ja jos sillon on sama tilanne niin C.
Kahden vuoden jälkeen taisivat jopa muistaa (tapana antaa melko lähtemätön vaikutelma, niin hyvässä kuin pahassa) ja sanoivat, että näinhän sovittiin tosiaan, että jos tilanne ei ole muuttunut niin C. Onko muuttunut? Totesin, että ei ole.
Omat selitykset lääkärille (siis aluetoimistossa olevalle, arvauskeskuksen tuuraajapikkutyttölääkäri ei koko armeijan tarkastuksista kuullutkaan ja itse jouduin neuvomaan sitä, mainitsin runsaasta alkoholin käytöstä jota tyttö sitten kauhisteli ja totes, että täytyy tästä ilmoittaa ettei suosittele palvelusta.)
Mutta tosiaan, aluetoimiston lääkärille valitin alussa yksityisyyden puutetta, kestämättömyyttä itsemääräämisen puutteeseen ja selkää.
Tiivistettynähän nuo minunkin puheet pystyy tulkitsemaan "ei huvita mennä"- luokkaan, vaikken sitä ihan noin suoraan sanonut.
Sivariin ei tosiaan voida pakottaa ja juu, käydään kokoukset, joskin itselläni se meni jotakuinkin niin, että kävin veksin lääkäriltä pyytämässä palvelusluokan tarkastusta, hain kapteenin mielipiteen siihen ja sitten se meni lautakunnalle.
Tämä oma tapaukseni oli vielä ennen näitä viime aikaisia itsemurhia ja loukkaantumisia, nykyään luulis menevän vieläkin helpommin läpi.
- tuiloprtttu
Vapautuksen saa jos virtsaa tai ulostaa alleen.
Yökastelu on hyvä keino.
Myös pesuhuoneessa aikaa viettäminen ja tuijottaa kun toiset käyvät suihkussa, vapautus tulee.
Homopornon ottaminen armeijaan.
Tom of Finland kuva tuvan seinälle. - JAHWOL!!!!!!
Saavu kutsuntoihin täydessä natsiunivormussa koppalakin ja hitlerviiksien kera. Puhu pelkkää korkkarisaksaa.
Kyllä vapautus irtoaa. - Alik Forsgåårdi
Tänään lähetään pakomatkalle klo 03.00 suuntaan 55.00. mukaan lähtee koko ensimäinen tupa aliupseerikurssilta ja pari harvaa ja valittua apukouluttajaa. mukaan tulee tetsarit, pakki ja muistiinpanovälineet. kyssäreitä? tämä on toinen yrityksemme, sillä ensimmäisellä kerralla yksikön etuovi oli lukittu ja moto-au ei herännyt!! tänään olemme valppaina!!! tj 4
- Ace of spadez
:D oon huoltokomppanias tuvas lukees tätä eli sama rakennus. Tj myös 4 vitut sä mihinkää karkaa XD
- topper1
Kyllä sieltä helpommallakin pois pääsee kuin hommaamalla ittensä poseen ja saa istua kakkua totaalikieltäytyjien kanssa. Voi siellä Ruotsissa olla ihan mukavaa mutta joku päivä palaat kuitenkin ja saat lapioda paskat.
Marssit komppania päällikön juttusille ja sanot ettet tunne olevasi kypsä palvelukseen. Tein itse noin koska olin miltei koko alokasajan flussassa ja alkoi muutenkin vituttaa koko touhu. Kyllähän Päällikkö vittuili ihan urakalla mutta sanoin että pois on päästävä. Sitten joutuu vielä käymään psykologin juttusilla mutta kertoo sille vaan ettei tunne olevansa valmis tähän hommaan ja kuinka epäkypsä olet. Sitten meni viikko ja pääsee vielä käymään lautakunnan edessä jotka yrittää maanitella vielä jäämään B-mieheksi tai muuta vastaavaa mutta kun kertoo niille mitä aikaisemmille niin se on adios ja siviili kutsuu.
Tosin tämä edellä mainittu johti siihen että joutuu tulemaan takaisin muutaman vuoden kuluttua ellei tahdo hullun papereita. Menin sitten kolmen vuoden päästä uudelleen paremmalla mielellä ja olen nykyisin reservin alikersantti (tosin ei mikään iso juttu minulle, saavutus tosin kun oli jo kerran lähtenyt litomaan :)- Hölmöpaskiainen
Säälittävää, todella säälittävää toimintaa.Olet moraalisesti kuin keitettyä spagettia.
Totaali ja kieltäytyminen jalkapannoista on tosimiehen ratkaisu.
Aito mies seisoo periaatteiden mukaisesti sanojensa takana, eikä tottele roolipukuisia vanhoja kaljuja herroja. Asevelvollisuus on orjuutta. "Conscription= Military slavery", kuten englantilaiset sen ilmaisisivat.
Tiedätkö miten karjaa kasvatetaan ja miksi siat eivät kapinoi karsinoissaan?
Ehdollistamisen takia. Kapinoiva sika vaiennetaan pysyvästi ja muille sioille valehdellaan, että kapinoiva sika vaarantaa muiden palvelusturvallisuuden. Se on vale. Samoilla periaatteilla voidaan ihmisiä ahdata pieniin karsinoihin ja valehdella: "Ette tarvitse isompia tiloja, sillä se saattaisi vaarantaa muiden turvallisuuden."
- ei liero
Jotenkin hupaisa ketju...
Oman elämänsä Don Quiotet täällä tarinoivat siitä miten "voitti" systeemin joko
-Luistamalla intin kokonaan keinottelemalla itselleen vapautuksen ja hullun paperit (Ei mitään itsekunnioitusta?)
-Pakenemalla maan rajojen yli Ruotsiin ja pysyttelemällä siellä reilut 10 vuotta (wtf)
-Menemällä vankilaan istumaan (ja linnassa istuminen on mielekästä?)
Jotenkin itse miettii, että helpomalla pääsee kun käy intin 6kk tai sivarin 12kk. Siinä sentään tekee jotain järkevää ja itsekunnioitus säilyy.- turpakiinni orja
Mikä wtf. saatanan kynäniskainen facebook Keijo.
- Ufo tarjosi kaakaon
Sanoohan sen nyt järkikin että ihmiset ovat erilaisia. Suomen laki ei vaan tunne järkeä tässä asiassa. Kuvitellaan että sinä olet kolmion muotoinen palikka ja asevelvollisuus on ympyrän muotoinen reikä. Ei se palikka mene siitä reiästä, OHO! Mikäs siinä mättää? Taitaa olla palikassa jotain vikaa. Jos taas olet synnynnäinen ympyrä, niin onneksi olkoon. Aika karu vertaus, mutta näitä viestejä luettuani ymmärsin, että ehkä on parempi yksinkertaistaa. Anteeksi nyt vaan että haluan tehdä töitä sen sijaan että opettelen tappamaan ihmisiä. Ja loppuuko sodat sotimalla?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1096963- 954461
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista494005- 513548
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483522- 1923515
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242989- 672714
- 482542
- 131934