Miksei kukaan o käyny Keniassa?

saako aidsin

Kolme liuskaa selasin vanhoja. Ei sanakaan Keniasta. Alkaa jo pelottaa.

Kuinka siellä käy?

Mitä pitää välttää. Mitä pitää osata pelätä?

2

1648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nurse

      Kenian on upea sekä surullinen maa.
      Rikollisuus kukoistaa ja kadut täynnä kerjäläisiä.
      Olin siellä töissä jonkin aikaa.
      Kulttuuriin tutustumiseen vaaditaan pidempi oleskeluaika. Miten pitkään olet ajatellut olla siellä?
      Oleskeluaikanani siellä sattui kaikenlaista, mellakoita, hotellin räjäytys, lentokonetta ammuttiin, näimme poliisin pahoinpitelemässä koditonta, keskellä päivää ihmisjoukon keskellä poliisit yrittivät ampua ryöstöä yrittänyttä henkilöä, joten siinä sai sivullisetkin osumia.
      Liikenne onnettomuuksia sattuu useita päivittäin. (Humalassakin saa ajaa autoa)
      Toisaalta maa on aivan ihana ja useat paikalliset haluavat turistien viihtyvän siellä ja ovat yliystävällisiä. Alkuun voi olla rasittavaakin kun kaikki tuppautuu tauotta juttelee. Sain sieltä hyviä ystäviä joiden kanssa pidän edelleen yhteyttä :)
      Jos sinne lähtee täytyy käyttää maalaisjärkeä ja välttää tiettyjä alueita ja mustia takseja. Taksihinnat on parempi sopia etukäteen.

      Et ole ajatellut Tanzaniaa? Ystävät ovat olleet siellä ja maa on huomattavasti rauhallisempi kuin Kenia. Tapasin tanzaniasta kotoisin olevan miehen joka ihmetteli kovasti miten olen uskaltanut olla Keniassa. Kehoitti minua vierailemaan Tanzaniassa, jotta näkisin sen rauhallisemman puolen Afrikasta.

      • kwaheri

        Hei. Koska aijot lähteä? Minä olen käynyt Keniassa kolme kertaa ja aijon lähteä sinne vielä. Tosin Tansaniakin kiinnostaa, siellä en ole käynyt. Keniassa meni kaikki hyvin, liikuin jopa Nairobissa päiväsaikaan yksin lähinnä shoppailemassa, liekö ollut hyvää tuuria kun ei ikäviä sattunut. Jospa tähettäis vaikka käymään molemmis mais.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4545
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      128
      2978
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1720
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1314
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1225
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe