etsitään konerempan tekiää kuopion seudulla

M.K.H

iltaa!!!!
elikkäs tämmöinen aika perinteinen ongelma että tuo auto syö öljyä litran 1000km ja meinasin korjauttaa ongelman enkä pistää niin sanotusti vahinkoa kiertämään!!!
laitoin tuonne ford focus palstalle vähän tarkempaa tietoo jos joku osaava ja luotettava kaveri innostuisi niin käy siellä kurkkaamassa...auto siis ford c-max
t: M.K.H

7

211

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työnnä suohon

      Työnnä romusi suohon.

    • Korjaajia kyllä löytyy joka autokorjaamosta (ei sillä nimellä olevista murskaamoista), mutta kun sinulla ei ole rahaa maksaa korjauskustannuksia. Sinulle pitäisi ilmaiseksi tehdä. Todennäköisesti vielä korjauksen hinta on suurempi kuin autosi jälleenmyyntiarvo, joten korjaamo haluaa maksun etukäteen.

      Ilmoita jos olin väärässä.

      • M.K.H

        heps!!! ei tässä olla ilmaiseksi isoa remonttia teettämässä!!!! ja ymmärrän että maksaa ihan prrrk...ja rahat siihen löytyy kunhan vaan löytyy paikka missä sen teettää,että homma tulee varmasti kuntoon????auton arvo n.5500e ja jos tuossa ei esim.porautushommiin asti tartte mennä niin käsittääkseni 1500-2000e pitäis riittää!!!! sitten tietysti jos poraillaan ja sitä rataa ja kustannukset nousee jonnekkin 3000e niin pitää ruveta jo miettimään,että kannattaako???vai ajelenko sen suohon niin kuin joku tuossa todella kehittävästi käski tehdä.....
        kiitoksia viestistä!!!!! ja hyvää kesää


    • cnmiytjb1

      Yks pieni kokeilu kannattas tehdä,eli naftaa tulpan reijistä sisään ja saa seisoa yön yli.sitten öljyt pois ja halvat esim motonet öljyt kera sisäpesun myrkyn.sitte ohjeen mukaa huuhtelu.Sitten öljyt sisään.Näillä saatin muuten siisti öljy syöppö vähentää sitä janoa litra per tuhat kilsaa luokkaan litra per 3500km.Tuo litra on pahimmillaan joillain vag autoilla ollut(vag arenasta)toki materiaa ei tuo liuotushoito kasvata,yleensä ne öljy renkaat ensiksi karstoittuu,kun kuluu.

      • M.K.H

        kiitti vinkistä...itsekkin miettiny, pitäskö vielä esim. eri öljymerkkiä tai tuota sinun ehdottamaa konstia testata??? forten pesuhan tuohon tehtiin 4000km sitten...sanoivat ette oli mekaanikko pistäny pari purkkia kun oli ollut niin karstainen...???totta vai tarua???
        Paljonkohan tuota naftaa uskaltais lurautella niistä tulpanreijistä ja mitenkäs sitten??? 1000km sitten vaihdoin viimeks öljyt kun halusin nähdä minkä näköistä tavaraa tulee 3000km ajetuilla öljyillä moottorin sisäpesun jälkeen???? oli niin prrrk.mustat...ajattelin vaan että tartteeko valttämättä taas pistää noita sisäpesumyrkkyjä uudelleen??? vai onko nimenomaan kun rupeaa tuon naftan kanssa kikkailemaan hyvä liuottaa naftan liottamat p...skat pois??ettei jää koneeseen pyörimään????
        ps!!! lähtisitkö itse avauttamaan konetta tässä tapauksessa jos auto muuten mieluinen ja tosi hyväkuntoinen.
        kiitos viestistä...ja hyvää kesää....


      • M.K.H kirjoitti:

        kiitti vinkistä...itsekkin miettiny, pitäskö vielä esim. eri öljymerkkiä tai tuota sinun ehdottamaa konstia testata??? forten pesuhan tuohon tehtiin 4000km sitten...sanoivat ette oli mekaanikko pistäny pari purkkia kun oli ollut niin karstainen...???totta vai tarua???
        Paljonkohan tuota naftaa uskaltais lurautella niistä tulpanreijistä ja mitenkäs sitten??? 1000km sitten vaihdoin viimeks öljyt kun halusin nähdä minkä näköistä tavaraa tulee 3000km ajetuilla öljyillä moottorin sisäpesun jälkeen???? oli niin prrrk.mustat...ajattelin vaan että tartteeko valttämättä taas pistää noita sisäpesumyrkkyjä uudelleen??? vai onko nimenomaan kun rupeaa tuon naftan kanssa kikkailemaan hyvä liuottaa naftan liottamat p...skat pois??ettei jää koneeseen pyörimään????
        ps!!! lähtisitkö itse avauttamaan konetta tässä tapauksessa jos auto muuten mieluinen ja tosi hyväkuntoinen.
        kiitos viestistä...ja hyvää kesää....

        Älä usko noita teinipoikien tuho-ohjeita! Tuhoat vain koko moottorin niitä noudattamalla, mikä näitten teinien tarkoituksena onkin!

        Äkkiseltään: öljyä voi vuotaa jostakin ulos, jolloin tiivisteen uusinta auttaa. Saattaa vaatia koneen avauksen riippuen siitä, mikä tiiviste vuotaa.
        Saattaa vuotaa venttiilinvarsien tiivisteet jolloin koneen kannen joko joutuu käyttämään irti tai ei joudu riippuen moottorin rakenteesta.
        Saattaa vuotaa männänrenkaat jolloin koko kone pitää avata. Sen jälkeiset toimenpiteen määräytyvät siitä, mitä löytyy.

        Jos ja kun konetta joutuu purkamaan, kannattaa samalla katsoa onko jotain muutakin vialla tai vikaantumassa ja vasta sitten arvioida, mitä tehdään ja mitä ei tehdä.
        Poppakonstit eivät auta. Paitsi jossakin tapauksessa öljylaadun vaihto. Esimerkiksi yhdessä vanhassa autossa kului halpaa markettiöljyä reilusti ja siirtyminen vähän kalliimpaan (ja viskositeettialueen alapäässä notkeampaan) osasynteettiseen öljyyn puolitti öljynkulutuksen. Saattaa toimia muillakin tai sitten ei.


    • M.K.H

      kiitoksia viestistä!!!! tänään olin yhteen paikkaan yhteydessä ja vähän kuulosteltiin miten hommassa lähdettäis etenemään jos se nyt ottais tuon työn alle..ja saa vakuutettua minut,että ongelmaan löytyy ratkaisu!!
      PS.se on hyvä vaan että löytyy mielipiteitä ja kokemuksia...en ole kuitenkaan itse semmoinen että lähden heti kimpoilemaan johonkin,vaan vatvon ja mietin ratkaisua ehkä vähän liikaakin !!! heh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1406
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1283
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1028
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      859
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      753
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      596
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      556
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      532
    10. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    Aihe