Nyt tarttis vähä mielipiteitä minkä moottorin kannattas ostaa? suska,honda ja yamaha on tullu vaihto ehdoiksi.
Onko kellään kokemuksia nuista 11 tai 12 mallisista?
Eroa ei ite ainakaan huomaa ku hinnassa:)
Onko kellään kokemuksia nuista 11 tai 12 mallisista?
Eroa ei ite ainakaan huomaa ku hinnassa:)
Vastaukset 18
Vanhimmat
Eikös sulla oo rantalaituria, jossa voit kysellä naapureilta, sillä nehän tietää kaiken.
Itse ostaisin tohatsun, kevyin ja luotettavin.
Susukissa, ja hondassa taitaa olla 5 vuoden takuu. Jammussa, ja evinrudeissa vissiin 3v.
Että jos haluaa takuuvarmaa konetta ainakin 5 vuodeksi, niin niistä kahdesta jompikumpi..
Jos oikeesti takuuvarmaa haluaa niin voi unohtaa nuo jammut ja evikat. Kuten tuossa joku sanoikin niin tohatsu on kovarauta, kestää takuulla!
Tossu on muuten näistä ainut joka tehdään vielä japanissa :) ja 5vuoden takuu.. nam!
Varmaa tohatsu laatua ??? Heh heh !!
http://www.youtube.com/watch?v=qEYwzCOOT28
Ei pidä paikkaansa Honda tehdään japanissa ja on ainoa oikea nelari joka kestää ja kestää ja kestää!!!!!!!!!!! kauimmin.
Honda on ollut ykkös vaihto ehto, mut suska jotenkin ehkä ois kehittyneemmän olonen?? suskan kestävyydestä eioo ainakaan mul tietoo.
hondassahan on ikivanha moottori johon on vaan heitetty hyvä ruiskujärjestelmä?? näin ainakin oon ite sen ymmärtänyt
Venemestarin testissä missä oli mökkiveneet testissä kehuttiin Honda 60 HILJAINEN/HYVÄ SUORITUSKYKY/PARAS TALOUDELLISUUS.
Kun vielä tietää Hondan toimintavarmuuden joka on huippuluokkaa niin eipä kannata paljon muuta katsoa.Siinä on paras jälleenmyynti arvo.
Muutkin Japsit ovat kyllä hyviä.
Niin et pääse ees liukukynnykselle hontallasi.
Millaiseen purtiloon kiinnität moottorin ? Onhan niissä merkeissä eroa, ja hinta sen monesti kertoo
Osta Evinrude E-tec!
Itsellä viime syksynä hankittu 60hv evari ja tyytyväinen olen ollut.
Halvempikin kuin esim vastaavan tehoinen nelari.
Pysy Merkkarista ja Evikoista visusti erossa.
Itsellä kokemusta molemmista ja sitä tulppa/vikokoodirumbaa ei kyllä jaksa.
Evikassa moottori vielä sammui eikä lähde käyntiin kun vikakoodi päällä.
Siinä voi tulla arvaamattomia vaaratilanteita kun tuulessa yrittää käynnistellä
konetta.
Japsit yleisesti ottaen huolettomia merkistä riippumatta.
Mercury jos nelaria haet ja 2-tahtisista taas Evinrude, muita tuskin kannattaa edes harkita mikäli omalla rahalla olet itsellesi ostamassa.
Evinrude e-tec vs - 4-tahti Yamaha ..
kyll evikoissa ainaki vääntöä löytyy.
http://www.youtube.com/watch?v=_-7I00cZUE0
selvähän se että ostat selvan.
Mercury kannattaa jättää ostamatta. Itsellä vm -07 60EFI, jonka korjauksiin meni vuosi takuun jälkeen yli tuhat euroa. Maahantuoja ei korvannut senttiäkään, vaikka bensapumppu rikkoutui 3kk takuun päättymisen jälkeen. Tuo bensapumpun rikkoutuminen aiheuttaa hengenvaaran (esim. Kustaanmiekassa Silja-Line tulossa ja pumppu hajoaa). Myös trimmipumppu hajosi kyseisestä koneesta alle vuosi takuun jälkeen.
Honda ja Suzuki. Taloudellisia ja kestäviä.
Tohatsulla ei ole 60hv:n moottoria vaan 50hvEPTOL H:6490e ja 75hv 10320e
suosittelen Suzuki DF60 näyttää olevan tarjouksessa 7990e hyvä kone.