Lopetetaanko Raitaharjun vanhainkoti

nökö

Hämeen Sanomissa oli juttu, jossa mainittiin että Rengon ja Kalvolan vanhainkodit muutetaan palveluasunnoiksi. Monet Rengon vanhukset ovat saaneet hyvän hoidon Raitaharjussa elämän liekin sammuessa pikkuhiljaa, omaisilla ollut lyhyt matka päivittäin läheistään katsomaan ja vaikka syöttää tai muuten olla läsnä ja silittää kättä.
Tuntuu taas niin väärältä, että ympärivuorokautista hoivaa tarvitsevat ,kuten vuodepotilaat ovat, sirotellaan ympäri kaupunkia viettämään elämänsä viimeisiä aikoja. Toisilla se voi kestää viikon-kuukauden, toisilla useamman vuoden. Itku tulee lähinnä sen puolison puolesta, joka voisi käydä rakkaintaan katsomassa ilman huolta siitä, että jaksaako lähteä koululaisbussin kanssa aamulla, etsiä vaihtobussi kaupungissa, mennä hoitopaikkaan ja sama ruljanssi takaisin. Siinä menee koko päivä.
Tässä nähdään tämä isojen kaupunkien ja kuntaliitosten nurja puoli, kun pitää säästää niin inhimillisyys ei paina puntarissa mitään.

0

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Niin surullinen

        onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
        Lapua
        100
        2951
      2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

        Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
        Maailman menoa
        86
        2391
      3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

        Oli kuva paloautosta nettijutussa.
        Suomussalmi
        24
        1926
      4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

        "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
        Yleistä autoilusta
        22
        1490
      5. Mitä tapahtuu?

        Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
        Outokumpu
        29
        1470
      6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

        Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
        Suomalaiset julkkikset
        15
        1345
      7. siis ihan oikeesti

        Tämä on naurettavaa
        Ikävä
        87
        882
      8. Murtautuminen uimahalliin

        17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
        Kiuruvesi
        26
        877
      9. Mitä tarkalleen tunnet

        Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
        Ikävä
        62
        826
      10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

        Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
        Hybridi- ja sähköautot
        2
        749
      Aihe