Tekninen toimi ilmoittaa lautakunnan päättäneen antaa 7000 euroa (seitsemäntuhattaeuroa) pieneen viljelypalstan pitoon.
Kaamea summa? Onko tämä uusi "lasten leikkipuisto". Rahaa on .
Eiköhän ne pelto/palstatilkut tule vähemmälläkin.
Mitähän sillä aiotaan tehdä? Ja kuka on tehnyt kustannusarvion ja suunnitelmat.
Ostetaanko sinne työkoneita ja rakennellaanko varastotiloja ja pesuhuoneita ja
vesijohtoja Tuleeko sinne kylän yleinen WC?.
Onpa aikoihin eletty!!
Onko nyt kustannuarvio ylitetty/alitettu, vieläkö pitää panna toinen mokoma, kuten Emolahden liikuntahalliin?
Onko tietoo, onko taitoo`??
7000 euroa puutarhapalstoihin
27
349
Vastaukset
- Ihme vinguntaa taas
Mene töihis siitä.
Mitäs pahaa tossa asiassa on??? Onko se sinulta pelle pois jos tarjotaan rivareissa / kerrostaloissa asuville viljelypalstaa?
Oletko vielä sisäistänyt mikä on kaupugin tehtävä? Se on tuottaa PALVELUITA ihmisile, veronmaksajille?
Minkäs porun oisit päästänyt jos tekn. ltk. tai muu taho ois tällaisen hankkeen torpannut? - mene puurolle
mutta, tuo rahasumma??
- bumtsi bum
"ihme vinguntaa taas". Katsoppas peiliin ja arvostele sitten.
Onko sinulla rahanarvo hyppysissäs? - kitinä-kasvimaa
eläkeliiton aloitteesta..ja muistin virkistämiseksi..leskinen p on puheenjohataja..niinkuin oli monitoimihallinkin touhussa muinoin.
loppulasku puutarhapalstasta kymmenen vuoden kuluttua on vähintäänkin
nyt on 7000 euroa, niin olemme luvuissa 70 000 euroa.
ja kitinät päälle...taatusti kaupunki joutuu sijoittamaan teknisen määrärahaa ylläpitoon jatkossa. - Rikkaruoho
Jos kyseessä viljelypalsta joita isommissa kaupungeissa (mm. Kuopio, Oulu, Helsinki jne.) on ollut kautta aikain ja on, niin se hieno asia. Isoissa kaupungeissa ajateltu että ihmiset jotka asuvat esim. kerrostaloissa, heillä myös mahdollisuus pienimuotoiseen viljelyyn. Tämä monelle harrastus ja samalla myös kyseessä sosiaalinen toiminta kun palstaa viljellessä tapaa muita samanhenkisiä ihmisiä. Summa 7000 e pieni panostus minkä kaupunki siihen laittaa. Eikö tuo ole jotakuinkin esim. keikkalääkärin kuukausipalkka. Toiseksi palstoilla lienee jonkinlainen vuokraussysteemi tms. jolla kaupunki myös saa jonkin verran kustannuksia takaisin?
En vertaisi tätä toimintaa mihinkään monitoimihalliin tms. joka kokoluokaltaan aivan eri suuruusluokkaa. Mitä tähän liittyen Leskisen laskukoneeseen tulee,se totta että patterit laskukoneesta olleet loppuneet kauan aikaa sitten, jo hallin suunnitteluvaiheessa.
Mutta eiköhän oteta päivälääkkeet ja rauhoitutaan. Hieno päätös tekniseltä toimelta ja hyvä että kaupunki kehittää, toteuttaa kaikenlaista uutta. - pelleilyä kaikki
joopa,joo. Kyllä vähemmälläkin rahalla saadaan pelto kynnettyä, karhittua ja mitä vielä. Vielä jyrsittyäkin. Ka, kun on tietoo...
On tämä hommoo-- on-- on.
Eikö sitä peltoplänttiä ollut jo aikaisemminkin laitettu tuonne Leskelänperälle.
Liian paljon rahaa, hyvää vaiko pahaa.
Mutta, kun veronmaksajien varoja päätellään, niin tonni sinne, mutta tonni tänne, mutta 7000 euroa on liikaa.
Jos sinne palkataan koululaisia, vaikkapa tonnikampanjalla, niin saavat
ryytyhyppyset nostaa satoa ilman, että tarvii tehä mittää.
Tuloja sieltä, elekää nyt viitsikö naurattaa. Naurattaa tämä touhu ihan
tosissaan.
Jos tässä on pl:n sormet pelissä, niin mikä nyt. Eikö riitä, että koulut lakkautettiin näiden aikaan? Nytkö mennään agraaritaloutteen? - kahveetunnilta
Parraaseen työaikaan sitä vaan veisaillaan kauppalan kurjuutta ei se siitä parane!!
- naariskaski
700 eorolla pittää muokata ja kylyvee hehtaari ja siihen kuuluu jo lannotteet ja siemenettii muuten ei tuu ku tappiota että montakoha hehtaaria se kaapunti kunnostaa naarishalametta tuolla seihetemällä tonnilla ja kuka sinne suap männä pyllistelemaa
- ammattilaisiako?
tätä olen odottanut, että joku pistäisi pöytään ihan oikeita lukuja: Paljonko hehtaarin suuruisen maa-alueen (pellon) muokkaaminen kylvökuntoon maksaa.
Se on siis 700 euroa ja tekninen antaa rahaa 10x 700 euroa. Mihin se käytetään?
Tuolla joku kirjoitteli, että rakennetaan keittokatoksia ja penkkejä ja wc-tiloja (kuivakäymälä) ja vesijohtoja? Niinkö on? Meniköhän tämä taas yli kustannusarvion. Kohtuutta kai tässä tarvitaan.
Pelto ja muokkaus on OK, mutta mikä on tuo 7000 euroa, jos asiantuntija sanoo, että se tehdään ja lannoitetaan 700 eurolla?- maanrakennustöitä
Vääriä lukuja heittelet. Ei tuolla summalla 700 euroa tehdä tieliittymää, parkkipaikkaa, pajukon raivausta ja vesipostia. Katsokaa vähän ensi päätöstä ennen kuin ryhdytte arvostelemaan hintaa.
- 7000 euroa
olisko tuo 7000 euroa = 42 000 suomi-mamman markkaa!! Huiii, ihan hirvittää
- sus siunatkoon
pelottaa kai se, kun tuo emolahtikin meni niin poskelleen!
- talven varalle
toisaalla puhutaan kaupungin metsien hävittämisestä, myynnistä, pohjineen
jollekin liikemiehelle (500 hehtaaria) Siitä on ehkä 10 vuotta sitten?
Runosuoni rupesi pulppuamaan.......
Nyt tehdään peltotilkkuja kerrostaloasukkaille, että on mahdollisuus kasvatella yrttejä. ja tavata tuttuja-- samanhenkisiä, niinkuin toisaalla sanotaan.
Mutta, etä jos meillä
olisi ollut tuo 500 hehtaaria metsämaata. Siinä olisi ollut idenpoikaseksi asti.
Jokainen kuntalainen olisi saanut tehdä talven polttopuitaan tältä alueelta.
Kaupunki olisi työllistänyt nuoria (ja ammattilaisia) kaatanut riukupuita ja
niinpä ahkerat kuntalaiset olisivat saaneet kerätä sieltä talvipuunsa, ihan
ilmaiseksi, maksaen kuljetuksen ja pilkkomisen tarpeisiinsa.
Nyt moni joutuu maksamaan suuria summia saadakseen kerättyä talvea varten
puita talonsa lämmitykseen.
Ei ole tämäkään tasapuolista. Yhteisiä varoja joillekin!!!, mutta ei meille.- puuton
On kaupungilla vielä mehtiä, jos sieltä saa hakea jokainen polttopuunsa niin eiköhän panna kulhosaha soimaan ja heti.
- eik ilmoitusta
Joko pelto on muokattu. Potut tarvihtis panna maahan tuolta parvekkeelta.
Milloin, oi milloin, ei kai ensi kesänä? - jjlsls
Pieni raha tuo 7000 kasvimaahan useille harrastajille.
Olen nähnyt niinkin tyhmiä ihmisiä että on laittaneet moisen summan ja enemmänkin autoihin ja nehän vaan ruostuu ja menettää arvonsa.
Maanarvo sentään vain säilyy ja nousee ?- laskutapa
Jep: 7000 euroa tekee vähän päälle euron/asukas. Ei kuntatalouden lukuja verrata yksityisen lukuihin. Pieni summa 7000 euroa on ja investointi lisää varmasti hyvinvointia.
- apro poo
Paljonkos siihen lentokoneharrastukseen on palanut kaupungin ja valtion rahaa harrastajaa kohti laskettuna?
- pottumaa
joko on kynnetty ja kylvetty. Paljonko makso. Mitä on palstan vuokra. Kaupunki saa kuulema niitä paljon kaivattuja tuloja.
- hätä käessä
nyt on jo helekatin pikät ivut potuissa. minne sitä vakkoo suap männä työntelee sanokee ja äkkiä
- kaikki töissä
voi helekatti, vie naapuris peltoon. ei tekninen kerkii, on nääs tuo esiintymislava
Kihuille!! - itosia
helekatti kun siemenet ollu niin kauvan jo pusseissa että alakaa itämää kun ei oo vakkoo
- risteilylle
olisiko aika sinunkii kävästä jo reisuussa?
- haluan istuttaa
joko potut saa maahan vai vieläkö ne kyntää ja jyrsii ja tekkee tietä
Missä se palsta on? - potunpano
täällä päin potut pannaan eikä istuteta
- Niin että haloo
Tuolla toisaalla joku jo kommentoikin tätä asiaa. Joku itkee vaivasen 7000e satsausta, että mummelit pääsee istuttamaan ryytejä maahan, mutta samalla ollaan rakentamassa lakkautettavalle koululle 1000000e liikuntahallia. Tai sitten kun kun ostettiin noiden rustoaivojen käyttöön 100000e latukone. Samaan syssyyn olllaan rakentamassa monen miljoonan kulttuuritaloja. Rannankylä on kuulemma seuraavana liikuntahallia vailla, lieneekö sitten seuraavaksi Oravan koululle?
Jos jätettäs se liikuntahalli rakentamatta, niin silläkin voitas rakentaa se leikkikenttä sinne viinkaupan kupeeseen, toinen tarvittaessa tuonne hotellin seudulle. Ja mummuille voitas tehdä vaikka huurrjjaa 14000e ryytimaaa.- Piste.
Näin se vaan on totuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668