Hei,
Olemme mieheni kanssa yrittäneet lasta 8kk, mutta minkäänlaista edistystä ei ole tapahtunut. Olemme normaalipainoisia, tupakoimattomia, 24 ja 25 vuotiaita ja elämme ihan terveellisesti. Kuinka todellista on, että vielä onnistuisi ilman hoitoja?
Kuukautiseni ovat säännölliset n. 25pv, ja ovulaatiota olen tikutellut ja löytänyt aina, yleensä kierron 12pv. En siis tajua, että missä vika. Kokeiltu on pidättäytymistä ennen ovulaatiota, jokatoinen päivä yritystä ja vaikka mitä! - mutta ei kun ei. En vaan pysty olla ajattelematta, että jos lapsi olisi tullakseen, niin kyllä nyt olisi jo tärpännyt. Myös vitamiineja olen syönyt varmuudeksi, ja hormonaalista ehkäisyä en ole käyttänyt vuosiin.
Joku ammattilaisen neuvo voisi rauhoittaa mieltä :) tiedän, että yleensä puhutaan vuodesta, mutta onko se sopiva aika ihan kaikille? Vaikka kaiken pitäisi olla ok ja ovulaatiota tikutettu jo vaikka millä mitalla?
Aihetta isompaankin huoleen?
3
184
Vastaukset
- en ole alan
ammattilainen, mutta tuttavapiirissä on useita tapauksia, joissa ensimmäistä lasta hyvinkin odoteltu se vuoden päivät ja sitten seuraavat ovatkin tulleet melkein liian helposti :) Ootte vielä niin tosi nuoriakin, että kannattaa yrittää ihan kotikonstein. Tuo asian suunnaton stressaaminenkin voi vaikuttaa siihen, miksi tulosta ei synny.
Kiitos kysymyksestäsi!
Raskauden alkamisen ihmeestä emme valitettavasti tiedä kaikkea, eivätkä tehdyt tutkimukset siten kerro kovinkaan paljon siitä, mitä kehossa oikeasti pitäisi tapahtua, jotta saavutetaan toivottu raskauden alkaminen. Sen vuoksi on hyvä antaa luonnolle mahdollisuus - edes se yksi kokonainen vuosi - ennen kuin teidän iässä tutkimuksia kannattaa käynnistää. On aivan normaalia, että ensimmäisen vuoden jälkeen noin puolet pareista on raskaana, toisen vuoden jälkeen 80%. Eli ei kannata vielä huolestua.
Jos vuoteen ei mitään ole kuulunut, suosittelen siinä vaiheessa puolison siemennestenäytteen tutkimusta, vaimon perushormonien kartoitusta sekä munajohtimien aukiolon varmistamista.
Onnea teille!
Ystävällisin terveisin,
Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat- älä hätäile vielä
hei!olin samalla tavalla peloissani, lasta yritettiin tasan 13 kuukautta ja tuosta ensimmäinen puoli vuotta aivan ilman stressiä. Kävin jo alustavissa verikokeissa lapsettomuuden selvittämiseksi ja juuri kun saimme lähetteen lapsettomuushoitoihin, saimmekin pos. raskaustestin. ! joten oma uskoni palautui tuohon kannattaa kuitenkin katsoa ensin se vuosi, ennenkuin hätääntyy. Itse panikoin jo ikänikin puolesta ,reilusti yli kolmekymmentä ja esikoista odotamme.
Jotkut haikarat vain suunnistavat kauemmin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567835Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675921Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,635415Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515313Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082359Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41251Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa381046Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471022