eli tarkotus on laittaa halogeenispotit keittiökaappien alle. purettaessa vanhoja kaappeja huomasin että seinästä tulevat johdot on liian lyhyet haluaamaani asennukseen. kuinka homma ratkaistaan nopeasti & näppärästi. siporex -seinä on kyseessä, mutta homma tulee varmaan betoniseinän kanssa vastaan myös.
pikahaulla näyttäs siltä että seuraavia vaihtoehtoja tarjotaan:
-kutistesukka (piuhat juottamalla yhteen? )
-sokeripala
-(jako)rasia (varmaan kallis,työläs ja RUMA)
valaisin hankkimatta, en edes tiedä onko siinä maadoitusta.
keittiövalaisimen asennus kun sähköjohto on liian lyhyt
4
2464
Vastaukset
- 7
Onhan vielä mahdollisuus vaihtaa johtimet pitempiin.Yleensä johdinta voidaan vetää vähän valaisimelle päin.
- rr
Sähkömies paikalle!
- Näinkin...
Piikataan putken pää ylös valaisimen kohdalle ja vaihdetaan johto, yleensä onnistuu.
- Hankiammattilainen
Itse et saa tehdä itse asiassa mitään noista. Ne luetaan kiinteiksi asennuksiksi, jotka kuuluvat sähköasentajan sarkaan; samoin kuin itse valaisimen liittäminenkin, jollei ole valaisinpistotulppaliitäntä tai sokeripala.
Keittiövalaisimien on tavallisesti oltava joko maadoitettuja (tai sitten välissä oltava "suojaerotusmuuntaja", jollainen esimerkiksi halogenvalaisimien muuntaja on, jos siis ei-verkkojännitteiset polttimot).
Kutistesukan & juottamisen käyttö ei ole edes sallittu liittämistapa, koska se käy vain laitteiden sisäisiin asennuksiin (ei seinii, edes kaappien taakse), ja kiinteässä asennuksessa on oltava yhtenäistä kaapelia, kaapelin vaippaa et pysty aikaansaamaan liittämiesi johtimien päälle.
Eli sähköasentaja joko laittaa jakorasian jatkokohtaan tai sitten joutuu uusimaan johdon pidemmäksi lähimmästä jakorasiasta, josta nyt tulevat.
MUTTA KO. HOMMAA ET SAA ITSE TEHDÄ, jos sinulla ei ole pätevyyttä.
Tiedoksi myös, että jos esimerkiksi tulipalon sattuessa tutkinnassa löytyy laittomia kytkentöjä, voi vakuutusyhtiösi alentaa korvausta tai evätä sen kokonaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984832Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691319En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5581216- 531135