Kotisivut kuntoon

PHPMySQL

Terve!

Olen 19-vuotias työkokemusta kaipaava nuorimies Jyväskylästä. Haen sivujen kunnostamiseen ja/tai ylläpitoon liittyviä töitä. Osaan koodata mm. PHP-sovelluksia ja HTML-kieltä, kuten kommentointiskriptejä, kirjautumisskriptejä, dynaamisia sivuja, verkkopohjaisia laskentaohjelmia ym.. Kaikki verkkosivuihin liittyvä työ käy, esimerkiksi ylläpitotehtävät, kunnostamistehtävät ja projektinomaiset työt. Etänä tapahtuva työ olisi iso plussa. Voisin esimerkiksi kunnostaa valmiit sivut paremmin toimiviksi, esimerkiksi muuttaa ne tietokantapohjaisiksi ja parantaa sivujen toiminnallisuutta.

Olen koko ikäni pienestä pitäen ollut tekemisissä tietokoneiden parissa, ja oppinut paljon erilaisten kokemuksien kautta. Olen kasannut muutamia tietokoneita, mutta enemmän minulla on kokemusta ohjelmistopuolesta. Rakastan PHP-ohjelmointia ja HTML-koodausta, harrastan sitä kaikki päivät. Olen tehnyt muutamat dynaamiset kotisivut pelkällä tekstieditorilla ilman apuohjelmia tyhjästä sekä valmiista pohjista, kunnostanut kavereiden sivuja, tehnyt erilaisia laskentaskriptejä sekä muita skriptejä, opastanut kavereita kotisivujen tekemisessä, sekä tehnyt yksinkertaisena harjoituksena verkkopelin, jossa voi tehdä hahmolle eri toimintoja, jotka vaikuttavat omaan ja muiden hahmoihin.

Tällä hetkellä olen aloittanut harjoitustyönä verkkokaupan tekemisen, johon käytän valmista sivupohjaa ulkoasua varten, koska ulkoasua on hyvin vaikea tehdä ilman valmista sivupohjaa tai kotisivueditoria. Loput koodaan tekstieditorilla.

Olen koodannut mm.:
* Kommentointiskriptejä
* Kirjautumisskriptejä
* Tietokantojen käsittelyyn skriptejä
* Dynaamisia sivuja
* Erilaisia laskentasovelluksia
* Verkkokauppaa
* Teksti- ja kuvapohjaista verkkopeliä.

Peruskoulun keskiarvo oli 6,9.

Yhteydenotot sähköpostiosoitteeseen emtuomi@gmail.com .

5

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Töitä osaavalle.

      Kiinnostuksesta kyselen, että mitä verkkokauppa alustaa käytät ja onnistuuko javascript koodaaminen?

      • PHPMySQL

        En käytä mitään valmista alustaa, vaan idea on tehdä alusta asti. Tällä hetkellä tuon verkkokauppa-projektin olen melkein unohtanut, koska toinen projekti on tätä kautta tullut.

        JS ei ole hallussa, koska henkilökohtainen mielipiteeni siitä on mitä on, joten en ole jaksanut opetella. Koodaus silti luultavasti JS:llä onnistuu, kun vain googlailee rakenteiden nimien perusteella tietoa.


    • TosiTyöntekijä

      Kyllähän tällaiselle nuorelle kaverille voisin tarjota töitä.

      Uskoisin että hän ei ole juuri ikinä tehnyt kovaa fyysistä työtä tai ollut edes kaupan kassalla. Ehkäpä korkeakoulututkinnon suorittaminen voisi olla tuskaa ku on kato niitä ruotsin kielen kurssejakin.

      Hmmm.....itekin osaan mainitsemiasi asioita. TUnnen ja tiedän sun tyyppisiä "osajia" muutenkin. Tietokoneellanäpräily on sellaista "kivaa" työtä missä ei tarvitse paljoa uhrautua eikä tehdä mitään "vastenmielistä".

      Okei, ehkä voisin access sovelluksella pyytää sua tekemään jonin oikeen ison tietokannan ja siihen kattavat kyselyt.

      Kuten todettua, sua kiinnosta palkka. Olisko 2,80 euroa tunnilta hyvä ?

      Sitten jos teet ahkerasti 2 vuotta putkeen, niin voin nostaa pallkasi 3 euroon

      • PHPMySQL

        No fyysistä työtä en hirveästi ole tehnyt, mitä nyt liikuntaa harrastan säännöllisesti pari tuntia päivässä. Työkokemusta ei ole nimeksi, siksipä sitä haluan. En usko että moni yltää tasolleni. Kivaa? Ei, se ei ole kivaa, se on raastavaa, vaikka se toisaalta mukavaa onkin. On mukavaa saada asioita aikaiseksi, koodaaminen harvoin on mielekästä, yleensä todella stressaavaa, mutta asioiden aikaansaaminen on palkitsevaa. Access? Ei vaan ihan PHP-koodilla käsittelen tietokantoja. mysql_query ym.. Jotta vakuuttaisin enemmän, laitan pientä esimerkkiä koodista (osa isompaa koodistoa):

        for($i = 1; $i < count($kassa); $i ) {
        $ajoaika[$i] = explode(".", $aika[$i]);

        if((($ajoaika[$i][1] == $get_kuukausi) AND ($ajoaika[$i][2] == $get_vuosi)) OR (($get_vuosi == "all") AND ($ajoaika[$i][1] == $get_kuukausi)) OR (($get_kuukausi == "all") AND ($ajoaika[$i][2] == $get_vuosi)) OR (($get_kuukausi == "all") AND ($get_vuosi == "all"))) {
        $tulosta = "true";
        $b = 1;

        $tunnit4[$i] = explode(".", $tunnit3[$i]);

        $tunnit_yht_h = (double)$tunnit4[$i][0];
        $tunnit_yht_min = (double)$tunnit4[$i][1];
        $tunnit_desimaali[$i] = $tunnit_yht_h ($tunnit_yht_min / 60);

        $tuntiansio[$i] = (double)$kassa[$i] / (double)$tunnit_desimaali[$i];
        $juoksu[$i] = (double)$kassa[$i] / (double)$kilometrit[$i];

        $tuntiansio_yht = (double)$tuntiansio[$i];
        $kassa_yht = (double)$kassa[$i];
        echo "".$aika[$i]."".$tunnit4[$i][0]."h ".$tunnit4[$i][1]."min".$kilometrit[$i]."  km".$juoksu[$i]."  €".$tuntiansio[$i]."  €/h".$kassa[$i]."  €MuokkaaPoista";
        }
        }

        Pistetään nyt vielä toinenkin samasta tiedostosta:

        if($_GET["p"] == "palauta") { // kirjoitetaan tietokantaan uusi salasana:
        $tulos3 = mysql_query("SELECT * FROM ".$taulu." WHERE nimi = '".$_GET["nimimerkki"]."'");
        $result3 = mysql_fetch_array($tulos3);

        $palautuslinkki = $result3["palautus"];
        $NewPwd2 = hash('sha512', $suola.$result3["newpwd"]);

        if($_GET["c"] == $palautuslinkki) {
        mysql_query("UPDATE ".$taulu." SET salasana = '".$NewPwd2."' WHERE nimi = '".$_GET["nimimerkki"]."'", $db) or die("palauta.php: Virhe tietokantaan kirjoittaessa!");
        //mysql_query("UPDATE ".$taulu." SET newpwd = '0' WHERE nimi = '".$_GET["nimimerkki"]."'", $db) or die("palauta.php: Virhe tietokantaan kirjoittaessa!");
        //mysql_query("UPDATE ".$taulu." SET palautus = '0' WHERE nimi = '".$_GET["nimimerkki"]."'", $db) or die("palauta.php: Virhe tietokantaan kirjoittaessa!");

        echo "Salasana vaihdettu onnistuneeseti!Uusi salasanasi on: ".$result3["newpwd"]."Muistathan vaihtaa salasanasi, sillä se estää mahdolliset murtautumiset!Jatka painamalla tästä.";
        }
        if(!($_GET["c"] == $palautuslinkki)) {
        echo "Palautuskoodi oli väärä!";
        }
        }

        Toivottavasti nyt ymmärrät että hallitsen muutakin kuin ctrl alt del. En varsinaisesti hae pysyvää työtä, toki olisi iso plussa, vaan lähinnä työkokemusta jotta joskus tippuu töitä.


    • vallee1

      multa voisi löytyä koodausprojekti jonka voisi pitkälti etätyönä tehdä..laitapa sähköpostia valle_saari@hotmail.com jos kiinnostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe