Kuten kaikki objektiivisesti asioita katsovat tiesivät jo kauan sitten, Suomi uppoaa velkapyörteeseen, kun yhä suurempia maita alkaa kaatua. Tämä tarkoittaa, että asuntojen hinnat romahtavat helposti 90%.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012061015689558_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012061015689558_uu.shtml
Vastaukset 15
Vanhimmat
Katainen varoittaa: Kylmä talvi uhkaa Suomen kesää
http://yle.fi/uutiset/katainen_varoittaa_kylma_talvi_uhkaa_suomen_kesaa/6175049
Aika hulvatonta uutisantia. Voi olla että muulia ei nukuta näinä päivinä. Voi olla hermo kuin viulun kieli. Itse kävelen näin ahon laitaa, ilman paitaa. Vaikka kuinka kylmä kesä olisi tulossa. Vaikka heinähanko jäätyisi maahan! Pullon Busoleeta otan murheeseen tai iloon.
Harhaanjohtava otsikko! Luetun ymmärtäminen hukassa?
Katainen _ei_ suinkaan ole sanonut että kriisi levinnyt Suomeen, vaan että Espanjan tukeminen on perusteltua, koska muuten kriisi todennäköisesti leviäisi Suomeen. Älä siis lietso hysteriaa.
joku muu ei nyt osaa kyllä lukea. Ellei sitten ihan ekaa kertaa näe kataisen juttelevan noita pehmoisia. Kriisi on jo syvällä Suomessa. Teollisuuden tilaukset -20% huhtikuussa. Siitä alkaa työttömyysaalto.
noin totaalisen tyhmä ?
Finanssikriisi ei koskenut Suomea ja miten kävi? Tämä jo voi koskea Suomea eli oikeasti on jo täällä.
>>Luetun ymmärtäminen hukassa? VÄÄRIN !
Suomi on nyt kuin kuiva "ruutitynnyri" velkoinensa. Kun kipinä siihen lentää, niin se on menoa se. Pitää huomata, että suomen jättivelat niin yksityisellä kuin julkisella puolella ovat valtavat ja kun velkoja verrataan bkt:hen, niin vain nämä JÄTTI-velat ovat sen bkt:n näennäisen suureksi kasvattaneet.
Suomen BKT on kuin manoliiton ilmapallo, se on velalla puhallettu täyteen. BKT hupenee (ilmapallo tyhjenee), jos valtion ja kuntien velkaantuminen yritetään saada kuriin. Ja sitä juuri yritetään ja siihen pyritään. Velat ovat, bkt supistuu. Miten käy "ruudin" tässä vaiheessa: se syttyy korkokipinästä !!!
Aivan. Tässä on ilmeisesti paljon perää. Se on todellakin niin, että vaurauden ja vakauden kannalta BKT:ssä on tärkeätä myös se mistä se koostuu. Samoin taloudellisen kasvun osalta tärkeätä on se mitä tämä kasvu on, ja mistä se koostuu. Ensinnä on katsottava paljonko kasvusta on pelkkää inflaatiosta johtuvaa numeropöhöä, ja sitten realikasvun osalta se mitä tämä kasvu on.
Eikä tässä kaikki.
nyt se tosiaan alkaakin,tänään rupattelin erään muulin kanssa on ok-talo,ei uskaltanut ruveta tekemään uutta taloa.
Yrittimyydä omaa ja tuuumas ei ole kuin ykkös soittaja ollut,no kysäsin moniko katsoi asuntoa,vastaukseksi sain katsojia oli pyöreä 0.
No kysäsin mikä on kun et rakennna uutta silti,vastaus oli nyt taitaa tulla lama ja ei uskalla kun nytkin on niin suuri laina ja pentu tullossa ettei tahdo selvitä näistäkään.
Raha ei sammuta nyt tätäpaloa,toisin sanoen se jää kytemään vähän niin kuin kulotus,ja syttyy leviää suuremmille aloille.
Tässä ei tosiaan ole vielä kaikki,nyt iskee parin -3 vuoden sisään yritysten ongelmat suomessa.
Tämä on pommi,suurempi kuin kreikka kuviot.Joten työttömiä tulee sellainen liuta samaan aikaan mutkistuu muut kuviot,tilanne on sellainen,ettei kauppa käy edelleenkään.
Näemme pilkkahinta myyntejä 1 eurolla ok-talo tai 1000e kunnon tiilitalo.
Kun vain pääsee eroon riesasta.
Oho! Lukihan nokittaa nyt ihan kunnolla. Eurolla OK-kreivin talo! Kreiville ei jää kuin tyhjä XO-pullo, josta saa toivottavasti pantin. Siis yhteensä eurokakskyt.
" Raha ei sammuta nyt tätäpaloa,toisin sanoen se jää kytemään vähän niin kuin kulotus,ja syttyy leviää suuremmille aloille.
Näemme pilkkahinta myyntejä 1 eurolla ok-talo tai 1000e kunnon tiilitalo.
Kun vain pääsee eroon riesasta."
Nämä ovat toisiaan korville vetelevät argumentit. Näin sillä jos juuri rahaa muodossa tai toisessa päädytään massiivisesti kehiin talikoimaan ongelmia ratkaistaessa, niin eihän siinä ole mitään rajaa sen kanssa mitä siinä pian jo leipäpalastakin maksetaan.
Se josko asunnoista tulee sellaisia, että ihmiset eivät enää hevin halua sellaisia riesakseen ottaa ja vastuuta niiden ylläpidosta kantaa on kyllä ihan oikeasti mahdollinen kehityskulku. Itse asiassa olemmekin jo vähän tällaisella tiellä. Esim. monien pienillä eläkkeillään kituuttelevien ei oikeastaan enää nytkään aina kannattaisi omistusasunnossa omillaan toimeentullen yrittää sinnitellä. Veroja ja kaikenlaista byrokratiaa ja kuppausta kun jatkuvasti lisätään asuntoihin ja asuntokauppoihin, niin tämä kyllä syö pohjaa siltä että asuntoja haluaisi omistukseensa ottaa. Viimeisenä ideana on VM:n viisaiden lanseeraama ajatus omassa asunnossaan asuvien panosta verolle asumistulostaan.
Se tässä kehityskulussa kuitenkin on, että kun vähänkin fiksummat kuitenkin ymmärtävät sen miten tästä seuraa hyvin nopeaan tahtiin asuntojen käyminen oikeasti asumiskelvottomiksi(ellei sitten yhteiskunnan varoilla näitä ylläpidetä, ja uusia rakenneta) niin tämä osaltaan ehkäisee asuntoihin kohdistuvan verorasituksen ja muun kuppauksen kasvattamista.
> Näemme pilkkahinta myyntejä 1 eurolla ok-talo tai
> 1000e kunnon tiilitalo.
> Kun vain pääsee eroon riesasta.
Näin ei varmaankaan pääse käymään, sillä velat eivät seuraa kiinteistön mukana, toisin kuin yrityskaupoissa. Onneksi näin, sillä silloin eivät menisi eurollakaan.
Kyllä muutaman kymppitonnin ehjästä talosta joutuu maksamaan mutta ei enempää. Pankin juoksupoikien välittäjien puheet "käyvästä hinnasta" ovatkin olleet täyttä potaskaa. Näin siksi, että KUPLA-hinta ei ole ainoa "käypä" hinta vaan se, mitä markkinoilla kulloinkin tarjojtaan.
Sehän on nähty jo, pakkohuutokaupoissa joita käydään jo moninverroin kiivaammin kuin 90-luvulla mutta toiminta halutaan pitää piilossa julkiselta keskustelulta.
Velat nimenomaan kohdistuvat kiinteistöön. Panttikirjat kuitenkin kaupanteossa luovutetaan yleensä velattomina. Noissa hinnoissa on korjaamisen varaa. Kymmenen vuoden kuluttua nuo, joita sanot riesaksi maksavat pääkaupunkiseudulla puoli miljoonaa ja vähän paremmat lähes miljoonan. Raha ei lopu, kun sitä painetaan koko ajan lisää. Enemmän meitä uhkaa Neuvostoliiton kohtalo eli kaikilla on rahaa, mutta kaupassa ei ole mitään ostettavaa. Se ei Haans. toimi, että mitään tekemättä saisi saman kuin töitä tekemällä, koska silloin kukaan ei tee mitään.
Enemmän meitä uhkaa Neuvostoliiton kohtalo, eli kaikilla on rahaa, mutta rahalla ei ole mitään arvoa. Kottikärryillä saa kuskata setelitukon kauppaan, että saa leipäpussin.
Aivan. Raha ei todellakaan lopu, ja ei lopu sen paremmin velkarahakaan jos rahaa sellaisena halutaan kehiin talikoida eikä setelipainoilla.