Carl Haglund RKP:n johtoon, tällainen naama

26119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Onko tälle palstalle tullut joku tollo joka luulee ettei 60 ihmiset osaa itse lukea lehtiä?

Äänestä

Mitäs huomauttamista hänen kasvoissaan on? Varmaan pätevä mies kun on valittu.

Äänestä
  • Enpä juuri mieheksi sanoisi, nöösipoika paremmin, ja vielä tietääkseni sivari puolustusministeriksi.
    On siinä kenraaleilla kestämistä.

    Äänestä

  • juuttahalla kirjoitti:

    Enpä juuri mieheksi sanoisi, nöösipoika paremmin, ja vielä tietääkseni sivari puolustusministeriksi.
    On siinä kenraaleilla kestämistä.

    Kun vanhoista joka puolueessa halutaan päästä eroon, sopii se sitten teille vanhuksille tai ei? Te ette päätä enää meidän 30 -40 vuotiaiden asioista.
    Taitaa ottaa lujille?

    Äänestä

  • lueskelija, kirjoitti:

    Kun vanhoista joka puolueessa halutaan päästä eroon, sopii se sitten teille vanhuksille tai ei? Te ette päätä enää meidän 30 -40 vuotiaiden asioista.
    Taitaa ottaa lujille?

    Luuletko kaikkien tuntevan muutosvastaisuutta?
    Itselleni sopii mitä mainioimmin, että päätösportaisiin tulee uusia, nuoria ihmisiä.
    Vanhat on jo taitonsa näyttäneet, ja tarmonsa loppuun käyttäneet.

    Jos olet nuori, älä yleistä, siinä ei ole viisauden tippaakaan.

    Äänestä

  • juuttahalla kirjoitti:

    Enpä juuri mieheksi sanoisi, nöösipoika paremmin, ja vielä tietääkseni sivari puolustusministeriksi.
    On siinä kenraaleilla kestämistä.

    Ei ole sivari. Vapautettu terveydellisistä syistä.

    Toisekseen, kyllä siviilipalvelus on ihan sama asia kuin armeijan käyminenkin. Monet, erittäin suuresti isänmaan eteen töitä ovat olleet joko käyneet tai käyneet siviilipalveluksen.

    Kenraaleilla ei paljoa ole tekemistä ministerin kanssa. Se on niinkuin silleen. että hallitus päätää maan poliiikan, ministeriöt tekevät töitä sen eteen ja joku kenraali on sitten se, joka toteuttaa ministeriön hallituksen ja suomen politiikkaa. Elikkäs armeija on niinkuin tuotannollinen juttu tässä asiassa. Kenu hyppää, kun ministeri määrää.


    =DW=

    Äänestä

  • juuttahalla kirjoitti:

    Enpä juuri mieheksi sanoisi, nöösipoika paremmin, ja vielä tietääkseni sivari puolustusministeriksi.
    On siinä kenraaleilla kestämistä.

    Miten niin? Eihän Elisabet Rehnkään ollut suorittanut asepalvelusta ;)

    Äänestä

Joop.

Asia on jäänyt sivuun otsikoista, koska keskusta nyt tyri minkä kerkesi omat kokouksensa.

En mäkään ollut tyypin kuvaa nahnyt ennen, kuin asia oli telkkariuutisissa, nimikin täysin outo. Tosta keskustan Sipilästä olin kuullut ennenkin, tosin en puoluekuvioista, enenpi ammattattiasioissa. En tosin senkään naamaa ollut ennen vaaleja nähnyt.

Merkillepantavaa ei ole ruotsalaisen uusi puheenjohtaja. Merkillepantavaa on, että se ei ole Wallin. Se teki nopean, mutta näkyvän uran puolueessa, tyri runsaasti loppumetreillä ja lähti tai laitettiin pois kuvioista.

Ja sekin, nyt vaihtuu maassa puolustusministeri. Se on kova juttu se. Nuori armeijaa käymätön (siis terveydellisistä syistä) nuorehko suomenruotsalainen politiikko alkaa johtamaan puolustusministeriötä, se on kova juttu se.

Mä nyt en voi kommentoida tarkemmin, koska en tunne asiaakaan tarkemmin. Mutta se on selvää, ei toikaan tuleva ministeri ole päässyt ministeriksi kansan valitsemana, kyllä se on puoleen valinta. Näinhän se on aina, ei kansa valinnut sukkisjuttaa ministeriksi, kyllä se puolue sen valitsi.Demareillakin olisi ollut kokeneenpia ehdokkaita, vaikkapa nyt donHeinäluoma, mutta ei se niin mene, donista piti tehdä puheenjohtaja ja urpiksesta puolueen johtaja ja ministeri. Valta vähän shteellinen käsite suomen demokratiassakin. Kansahan sitä käyttää juu. Mutta tosiaan, kuka edes aiemmin on nähnyt tlevaa puolustusministeriä ja äänestänyt häntä?

Ja lopuksi suuret onnittelut keskustapuolueelle ja uudelle puheenjohtaja Sipilälle, tie hallituspuolueeksi tulee olemaan kivinen lestaatien äänillä.

=DW=

Äänestä
  • kiva lukea tekstiäsi! :)

    Äänestä

Hallikainen, Tervo, M. Ahtisaari , Harma, Suhonen, Silvennoinen, kaikki tosi hyviä jätkiä, vaikka ovat sivareita.

Alatalosta puhumattakaan.

Äänestä
  • Eppu Salminen, Timo Juurikkala, Pekka Haavisto, Pekka Ruuska.
    Mitä vikaa ? Ei mitään.

    Äänestä

* Arhinmäki
* Veltto Virtanen
* Jukka Poika
* Pelle Miljoona
* Pekka Sauri
* Tomi Putaansuu

Äänestä

Tuntuu siltä, että paise pyllyssäkin on armeijan syytä.

Äänestä

Oras Tynkkynen
Jussi Halla-aho

Äänestä
  • Humoristit, alivaltiosihteerit Matti Toivonen ja Jyrki Liikka.

    Äänestä

Terveydellisistä syistä koripalloilija Hanno Möttölä.
Aina ei syy ole henkilössä, vaan joskus ,aika usein
poikien terveys ei anna mahdollisuutta sotaväkeen menoon.

Äänestä

Miksi puolustusministerimiehen pitää olla sotaväen käynyt ?
Siviilipalvelus esim jääkiekkoilijoiden kohdalla, pitäisi saada
suorittaa jäähallilla.

Äänestä

13 kk jossakin kirjastossa.

Äänestä

in suosittu niin minkälaisia ne muut siellä ovat?

Äänestä

rikollisia Taxellit ja Wallinit sekä sitten Astrid Thors,
voi herra jumala...

Äänestä

"Muut tiedetään,"

Ruotsinkielen nimisistä sentään A.Bryggare oli aikasti fiksu.
Se ko kannatti liikettä jonka mukaan huumeet ovat nuorison parasta lääkettä.

Pitääkö tämän aloituksen pashamäärää vielä lisätä paljonkin?
H.

Äänestä

Luistajia ja heikko nuppisia nuo sivarit.

Äänestä
  • Tuskin kovin heikkonuppisia. Esim Ilkka Taipale on fiksu mies.

    Äänestä

Tuskin Sakari Kuosmanen ja Tero Vaarakaan tyhmiä on. Itse olet !

Äänestä

Ei välttämättä tyhmiä, mutta paineensietokyky vastaanottaa käskyjä ja sopeutua hierarkkiseen järjestelmään, no kai heilläkin on paikkansa.

Äänestä

Harva Suomalainen mies jaksaa kuunnella pienen savolaiskapiaisen vinoilua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194747119354/artikkeli/carl haglund rkp n johtoon.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu