Kannabis ei vahingoita kehoa mutta se vahingoittaa mieltäsi

huolestunut

Olen seurannut lähäiseni elämää, joka on käyttänyt kannabista jo yli 10 vuoden ajan. Käyttö on ollut satunnaista, joskus kerran kuussa tai vähemmän, joskus viikottain.
Tämän aikana hän on muuttunut täysin ja on mieleltään hajalta! Hän on ollut myös mielenterveyslaitoksella, mutta ei siellä kauaa viipunyt.
Hänen todellisuudentajunsa on hämärtynyt. Usein hän luulee olevansa "luoja" ja väittää että jokin tieteenläpimurto, uusi puhelin tai asia joka häntä kiinnosta, on alunperin ollut hänen ideansa, jonka hän on visualisoinut jo monta vuotta sitten. Joskus väittelyn päätteeksi hän kuitenkin huomaa, että nyt meni yli ja yrittää vetää puheensa pois -"unohda se".
Hän on rento ja vitsikäs, paitsi jos jokin mielipide tai asia ei ole hänen mieleen. Hän hermostuu todella helposti ja tulee todella agressiiviseksi, kirosanoja lentää ja nyrkit alkaa heilumaan jos tilanne ei rauhoitu. Usein suuttumus purkautuu nopeasti ja ollaan pyytämässä anteeksi.
Hän tekee suuria ja usein vääriä johtopäätöksiä vajaavaisen lukemisen, kuulemisen tai puheen perusteella. Vaikka kuinka yrittää puhua vastaan, hän vain mielistelee. Jos tulee kuitenkin todellista näyttöä että hän on väärässä, hän peruu omat johtopäätöksensä.
Hänen muistinsa on huonontunut paljon. Välillä hän kysyy jotakin asiaa jonka käsittelimme täysin jo monta päivää/kuukautta sitten. Hän on myöskin todella huono oppimaan ja keskittymään.
Hän ymmärtää että kannabis on muuttanut ja pilannut hänen elämää. Pitkän käytön hän ei suosittele sitä muille.

11

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfbdfbd

      No hän on mielisairas. Näitä on maailmassa. Tunnen samanlaisen tyypin joka ei käytä kannabista. Hänellä on puhjennut psykoosi jostain muista syistä ja saattaa kuvitella omiaan ja ei muista mitä hänelle on puhuttu tai mitä hän itse on puhunut. Saattaa kuulla ääniä tai muitten puheet eri sanoina.

      • leske

        Hyvin vähäistä on hänen käyttönsä ollut. Taidat puhua paskaa.


    • 16

      Onko käyny mielessä et ehkä hän oikeesti on LUOJA? En tajua että ketä valehtelis noinki vakavassa asiassa.. Mieti!

    • 16

      Onko käyny mielessä et ehkä hän oikeesti on LUOJA? En tajua että ketä valehtelis noinki vakavassa asiassa.. Mieti!

    • sdf<gsdvs

      Nimin. Huolestunut: Mistä olet niin varma että kyse on juuri huumepsykoosista? Käyttö on ollut mielestäsi vähäistä. Mistä tiedät paljon ja mitä hän oikeasti käyttää? Puheittesi mukaan henkilö puhuu aikamoista shaissea muutenkin, joten miksi uskot että hän polttaa kerran kuukaudessa? Oletko hänen seurassaan 24/7? Mistä tiedät ettei hän käytä muita huumeita? Mistä tiedät ettei hänellä ole kaksisuuntainen mielenhäiriö? Se puhkeaa noin 20 vuotiaana ihan ilman huumeita. Miten voit olla varma asiasta josta psykiatrillakaan ei olisi täyttä varmuutta?

      • sdf<gsdvs

        Itse kävin aikoinaan masennuksen takia psykiatrilla ja kerroin polttaneeni kannabista 2 vuotta lähes päivittäin. Psykiatrin mielestä käyttöni oli ollut aika harmitonta. No masennus meni ohi sitten itsestään kun kasvoin siitä yli. Kannabista käytän satunnaisesti edelleen eikä siitä ole ollut sen jälkeen ongelmia. Se oli osasyyllinen masennukseeni nuorena, mutta oli paljon muitakin syitä ja yksinkertaisesti ikääntyminen ja eletty elämä paransi minut huumeista huolimatta.


    • Acetium

      Olet vuosien aikana keksinyt jo niin paljon tuollaisia vastaavia tarinoita "tutuistasi" ja "ystävistäsi", että hommasi ei enää oikein ole uskottavaa. Jos siis joskus on sitä ollut jonkun mielestä. Mutta olet hyvä esimerkki kuitenkin siitä, että suurin osa huumeiden vastustajista on vain pelkkiä sairaalloisia valehtelijoita, jotka eivät löydä edes kannabista vähähaittaisempaa päihdettä maailmasta.

    • Vaioletkotroll

      Varmaan käyttää jtn muutakin...

    • mmahtavaa

      Hyvä hienoa työtä teet! Sinunlaistesi ihmisten takia kannabiksesta kärähtäneiden nuorin vanhemmat huolestuvat aivan turhasta. haista ****

    • hhtrttt

      Totta puhut. Joillekin nuorille se kiinnijääminen voi aiheuttaa vakavat seuraamukset, kun taas käyttö ilman että kukaan olisi saanut tietää ei olisi aiheuttanut mitään haittaa. Nuorelle on hirveän ahdistavaa jos vanhemmat hengittävät niskaan ja aina epäillään. Sellaiset välit perheessä saattavat aiheuttaa nuorelle vaikeuksia myöhemmässä elämässä. Epäluulo ja kohtuuttomat syytökset kalvavat syvältä sisältä. Jokainen voi itse miettiä miltä tuntuisi jos joku syyllistäisi sinua jatkuvasti jonkun harmittoman ja jopa luonnollisen asian takia.

      • 67chili

        Täytyy muistaa että kannabis on myös asia joka yhdistää nuoria. Laajoja kaveripiirejä syntyy ihan kannabiksen polton ansiosta. Sosiaalinen verkostoituminen lisääntyy joissain tapauksissa räjähdysmäisesti ja ystävistä on aina hyötyä tulevaisuudessa. Samalla opitaan se tärkeä verkostoitumisen taito joka on erittäin merkittävä tekijä menestyksessä aikuisena.

        Asia on siten monimutkainen että vaikka nuorella olisi ns. paha tapa silloin tällöin pössytellä niin sen mukana tuomat sosiaaliset suhteet ja verkostot ovat niin kullanarvoisia että tälläinen toiminta on jopa suositeltavaa. Päihteet eivät ole ratkaisu mihinkään ongelmaan, mutta fiksut saavat tuostakin ponnahduslaudan sosiaaliseen aikuisuuteen. Yksinäisyys tappaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe