Ehkäisy on syntiä kaikissa sen muodoissaan! Ja joka on sitä harjoittanut on tehnyt suuren synnin ja on MENNYT JUMALAN meidän ISÄMME luomisjärjetystä muuttaamaan!!!! Etttäkö te sisaret ja siionin tyttäret ymmärrä kuinka vakavasta asiasta on kysymys kun olette harjoitaneet ehkäisyä pillereillä, varmoilla päivillä, sterilisaatiolla, pessaaria käyttämällä, keskeytetyllä yhdynnällä ja muilla konsteilla.EIKÖ PAINA LOPUNELÄMÄÄNNE TEHTY SYNTI KUN OLETTE MURHANNEET SYNTYMÄTTÖMÄN LAPSENNE!!!!
EHKÄISY ON SYNTIÄ USKOKAA SE!!!
kauhistus mikä synti
33472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Otahan ne mielenterveystoimistosta määrätyt antipsykootit ja mene sinäkin nukkumaan. Pikaista paranemista tuskin voi toivottaa, mutta parempia vointeja sinullekkin.
Ps. Hoida nyt kesällä lääkkeistä kertynyt ylipaino pois. Lähtee HELLteillä helpommin, kun läski hikoilee.
Synnyttämään pakottaminen ja voimien uuvuttaminen on syntiä
onko tämä trolli?
Mikä ihmeen kolli?
Rölläystähän tuo avaus on, mutta paradoksaalisesti samalla ihan ehtaa SRK:n opin tulkintaa 70- ja 80-luvuilta.
Aivan oikeaa aloittaja kirjoittaa ja jopa raamatun mukaisesti!!!
Paitsi ei Raamatun mukaista. Vaan ainoastaan vanhoillisten opin mukaista. Siinä on vissi ero.
Eikä hormonikäsittelyn ja keinohedelmöityksen merkityksestä luomisjärjestyksen muuttamisessa sanaakaan?
Avaajan käsitys ei perustu Raamattuun. Jumala antoi ihmiselle kyvyn lisääntyä ja käski ihmiskunnan lisääntyä niin että maa täyttyy.
Mitään muuta käskyä ei ole niin hyvin täytetty kun tätä lisääntymisen käskyä, jumalattomatkin osallistuvat milellään näihin talkoisiin.
Maapallo on jo ylikansoitettu, holtittomasti lisääntyviä lessuja pitäisi rangaista.
:-)))))))) Vai luomisjärjestystä on menty muuttamaan?
Jos vähänkään tuntisit Raamattua, niin tietäisit että Jumala jätti lisääntymiset IHAN ihmisen omalle vastuulle, eikä siinä mitään
Jumalan järjestystä ole olemassa.
Harhaopeissa syntyy aina paljon kipuja ja ongelmia! Tästähän Raamattu juuri varoittaa, että Raamatun sanaan ei ihmisellä ole lupaa lisätä omiaan, eikä myöskään jättää siitä mitään pois.
Ilm. 22:18 Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee:
____
*) ... Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan;
____
Ilm. 22:19 ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu.
Up
Mikä on pessaari?
En tiedä.
Saari siinä missä muutkin. Mutta älä täällä kysele, mene seuroihin. Heti huomenna.
Olen pitkään jo ihmetellyt sitä että miten ehkäisy on syntiä, mutta sitten tupakointi ei ole synti. Tupakointi aiheuttaa tupakoijalle syövän MUTTA lisäksi lähimmäisille monia sairauksia. Lapsille saattaa aiheuttaa tautien lisäksi lyhytkasvuisuutta. Tupakointi on todella vahingollista!
Miksi se ei ole synniksi julistettu?
Tupakkaa ei ole kielletty raamatussa, siksi vl:t saavat polttaa.
Mutta eihän televisiotakaan ole kielletty raamatussa. Miksi se kuitenkin on julistettu synniksi?
Jumala ei siis tiennytkään kaikkea eikä nähnyt riittävän pitkälle. Onneksi vl-saarnaajat voivat korjata Jumalan virheet.
Eihän kukaan televisiota ole koskaan synniksi saarnannut!
Ihmettelen tämän ajan ihmisiä jotka eivät näe mitään syntiä siinä kun televisio-ohjelmissa kirotaan, huo'rataan, tapellaan, tapetaan ihmisiä, lyödään toista, varastetaan, petetään, valehdellaan jne. Ellei näissä ole mitään pahaa, niin miksi ne ovat yhteiskunnassamme kiellettyjä tekoja??!!
Niin, mitään ei ole olemassa, mitä sinä et ole nähnyt tai kuullut! Sait syntymälahjana tietoosi edellisten vuosien saarnat!
Äläpäs vääristele. Kyllä alun perin saarnattiin juuri televisio synniksi. Vieläkään ei ole tehty päätöstä ns. huonojen televisio-ohjelmien tuottamisen synnillistämisestä.
Mutta nykyään uskovainen saa katsoa niitä hyviä televisio-ohjlemia, ei tv-vastaanottimesta vaan netin kautta.
Se ero entisiin kieltoihin että saa katsoa kuitenkin.
Olavi Voittosen kädet ovat veressä! Ja se veri ei ole jeesuksen verta! Vaan viattomien lasten!
Miettikää ja toimikaa. Vielä kun kerkeätte. Tyrmän ovet käyvät pian jälleen! Valitkaa tienne!
Ehkäisy on syntiä, koska se on elämistä lihan mukaan, eikä hengen.
Kauankohan tuo syntitauti vaivaa näitä aivopestyjä vl-liikkeen kannattajia ? Se täytyy olla nimenomaan tauti, koska he ovat syntivuoteessa.
Tehkää parannus ja parantukaa. Mukavaa viikonloppua.
On tietysti uskontoja, jossa on omalaatuiset ja järjenvastaiset lait, mutta niitä esiintyy lähinna vain alkuasukkailla.
Kun ihmiset eivät ymmärrä sitä, että ihminen ei elä täällä ajassa loputtoman kauan. Hetken täällä ollaan, kuin kämmenen leveyden verran tai ei yhtään mitään. Sillä perusteilla voi miettiä, kannattaako olla kuuliainen Jumalalle. Jumala kyllä koettelee sellaisia, joita rakastaa ja haluaa taivuttaa oman tahtonsa mukaisiksi. Ei tätä kaikki ymmärrä eikä halua käsittää.
Niin että oliko tuo taas sitä samaa, eli ehkäisy on suunnilleen kuolemansyntiä ?
Sitäkö se oli vai mitä ?
kai sitä jokainen koittaa Raamattua noudattaa, mutta eikö se riitä vaikkei sinne mitään omia tarujaan lisääkkään ?
"""" Sillä perusteilla voi miettiä, kannattaako olla kuuliainen Jumalalle. Jumala kyllä koettelee sellaisia, joita rakastaa ja haluaa taivuttaa oman tahtonsa mukaisiksi. Ei tätä kaikki ymmärrä eikä halua käsittää. """
Teidän jumalanne on joukko vanhoja äijiä, jotka ovat tehneet itsestään jumalia ja määräävät mikä on syntiä ja mikä ei. Sitten on joukko poloisia, jotka kumartavat näitä äijänköriläitä ja uskovat mitä siellä kokouksissa on julistettu synneiksi.
Ja näillä äijänköriläillä on kuviteltu valta, jolla nuo kokouksissa päätetyt "synnit" annetaan anteeksi. Oikealla Jumalalla ei ole mitään tekemistä tuon ukkoköörin kanssa.
Rölläystähän tuo avaus on, mutta paradoksaalisesti samalla ihan ehtaa SRK:n opin tulkintaa 70- ja 80-luvuilta
SRK:n armeijataustaiset ja natsihenkiset julmurit, jotka ovat susia lammasten piilovaattteissa vetävät epäraamatullista hirmuoppiaan, joissa heikoimmat -naiset ja lapset ovat kärsivinä osapuolina.
Julmaa on SRK:n nykyoppi
Siinä sinulle varsinaista syntioppia a´la VL:t , lue: ei mitään tekemistä Raamatun oppien kanssa.
Vanhoillislestadiolaisuuden oma edustaja, pappi ja vanhoillislestadiolaisuuden historiaan perehtynyt Seppo Lohi on jopa avoimesti perustellut ehkäisykiellon välttämättömyyttä sillä, että ilman sitä herätysliikkeen kannattajamäärä kääntyisi nopeasti laskuun. Lohi on esittänyt tämän hämmästyttävän, ei-hengellisen perustelun ehkäisemättömyysvaatimukselle esimerkiksi MTV:n haastattelussa 2002 seuraavasti.
- Jos säännöstelemättömyydestä luovuttaisiin, vanhoillislestadiolaisuus katoaisi viidenkymmenen vuoden sisällä.
Samalla syyllä Lohi perusteli ehkäisemättömyysmääräystä myös Kalajokilaakso-lehden haastattelussa 2008:
”… Ehkäisyn hyväksyminen heikentäisi lestadiolaisuutta. — Seppo Lohi sanoo, että ehkäisyn hyväksyminen olisi kuolema lestadiolaiselle liikkeelle. — Seppo Lohi pitää ehkäisykantaa koko liikkeen kannalta olennaisen tärkeänä. Jos tässä asiassa kanta muuttuu, kuolema on lestadiolaisen liikkeen padassa ja koko liike sammuu.”