Juu, eli nyt olen etsimässä tietoa millä tavalla saisi mahdollisimman hyviä kuvia mm. liikkuvista kohteista (esim. olen kuvannut agilitykisoja, hevosia, ym. liikkuvia eläimiä).
Itselläni on Nikon D3100, linssejä löytyy 12-55mm ja 55-200mm. Tuo jälkimmäinen on ollut melko erinomainen tähän mennessä kun vielä aika aloittelija olen. Silti tulos ei ihan vielä miellytä ainakaan aina. Mietiskelen myös saako sarjakuvien "räpsimisen" nopeutta muutettua?
Eli, mietin nyt että mitkä asetukset kameraani olisi parasta laittaa? Olisiko kenties objektiivin kanssa jotain tekemistä asiaan? (olen suunnittelemassa jonkun 300mm linssin hankkimista, kun kaukaa kuvaan kohteita, saa suositella mitkä on hyviä!) Olen itse tutustunut kameraani pikkuhiljaa ja noita liikkuvien kohteiden asetuksiakin on kokeiltu, aina se ei kuitenkaan toimi niinkuin kuvittelen.
Joten siis, mitkä olisi suositeltavat asetukset kun liikkuvia kohteita kuvataan, ja onko sarjakuviin saatavilla minkäänlaisia asetuksia? Ja myös niitä objektiivisuosituksia tuohon kaukaisten kohteiden kuvaamiseen saa laittaa! :)
Liikkuvien kohteiden kuvaajat tänne!
6
401
Vastaukset 6
- kuvaaja-alokas
Anteeksi, toinen objektiivi on siis 18-55mm :D
- Siihen tarvitaan:
1. Nopeaa lasia. Eli valovoimaa, jotta valotusaika voidaan pitää mahdollisimman lyhyenä.
2. Nopea autofokus rungossa. Eli semi-pro tai pro tason runko, jossa rittää laskentakapasiteettia kohteen reaaliaikaiseen seurantaan. Tämä on yleensä se kohta jossa kuluttajamallin rungot tippuvat auttamatta kyydistä.
3. Nopea autofokusmoottori objektiivissa. Rahalla saa.
4. Nopea sarjakuvaus. Kun liikutaan luokassa 8 tarkennettua ruutua / sekunti, aletaan olla asiassa.
5. Vähäkohinainen kenno, jotta ISO-herkkyys asetus voidaan pitää mahdollisimman suurena, jolloin valotusaika voidaan pitää mahdollisimman lyhyenä ja objektiivia voidaan himmentää riittävästi halutun syväterävyysalueen saavuttamiseksi.- Korjataas vähän
1. Valotusaika voidaan pitää lyhyenä ilman valovoimaista objektiiviakin. Kamerasta löytyy S ja M-moodit, joissa valotusajan voi säätää haluamakseen.
2. Ei välttämättömyys, D3100 riittää
3. Auttaa kyllä, esim. Tamron 70-300 Di VC USD ei valtavasti maksa ja tarkentaa huomattavasti nopeammin kuin aloittajan 55-200
4. D3100 riittää
5. D3100 riittää mainiosti
- 60+
Autofocus asentoon AF-C, autofocusalue 3D, laukaisuprioriteetti "release before focus", toimintovalitsin asentoon S niinkiun suljin ja suljinajaksi 1/250 tai lyhyempi, säädä ISO-herkkyys niin että saat sopivan f-aukon y.m. suljinnopeudella. Tuo runko sietää 1600 ISO:a vallan mainiosti ilman häiritsevää kohinaa.
Kun aloitat valitset kuvauskulman ja säädät tarkennusmerkin takapuolella olevan ison lätkän ("joystick") avulla kohteen päällä ja kuvaat. Yritä seurata kohdetta kameralla, jos kohde liikku kehyksessä kamera seuraa siirtämällä kohdistusmerkkiä ja tarkentaa jatkuvasti.
Tällä tavalla saat maks 3 kuvaa sekunnissa. Jos 3 kuvaa sekunnissa on liikaa voidaan säätää menun avulla pienemmäksi. Jos ei synny tyydyttävää tulosta kokeile laukaisuprioriteetiksi "focus before release" mutta silloin ei enää saavuteta 3 kuvaa sekunnissa. - OlliL18
Olen kuvannut koiria sekä näyttelykehässä että agilityssä.
Se Nikonin sport mode sopii kyllä ulkona hyvässä valossa kuvaamiseen mutta sisätiloissa pitää vaihtaa S mode ja kohteen liikesuunta on ennakoitava, siis tarkennat tiettyyn kohtaan ja kun kohde on siinä niin otat kuvan. Suljinaika niin lyhyeksi kuin mahdollista.Ota paljon testikuvia ja katso takanäytöltä suurennettuna lopputulos.
Mulla oli ennen nykyistä (70-200 2.8G) 55-200 nikkori ja sen valovoima ei kyllä riitä sisähalleihin ilman salamaa, osta siis vaikka edullinen kiinalainen Yongnuo lisäsalama, se on enemmän kuin hintansa arvoinen.
Tuo edellisen postaajan suosittama 3D autofocus ohjelma ei ainakaan nikon D-90 mallissa toimi urheilukuvauksessa parhaalla mahdollisella tavalla, manuaalikin suosittaa sitä käytettävän suunnilleen paikallaan oleviin kohteisiin,käytän yleensä dynaamista. Jos on aurinkoista niin laita valonmittaus pistemittaukselle, eli mittaat valon kohteen turkista.
Jos sulla on varaa niin kannattaa kyllä satsata 70-200mm ja 2.8 valovoimalla olevaan teleen, se tuo kuviin ihan toisen laatutason, varsinkin sisäkuvauksissa. Suunnittelemasi 300 millinen tele on liian pimeä,unohda se. - kuvaaja-alokas
Ooh, kiitokset kaikille pätevistä vastauksista! Tuli tuossa rippileirillä kuvatessa jo perehdyttyä enemmän näihin kaikkiin asetuksiin, joten suuri kiitos! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392331
- 59784
- 41741
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81577Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää202565T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin7539- 62522
- 42520
- 45520
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k16514