olen 15 vuotias tyttö , äitini on kokonaan suomalainen mutta isäni suvussa on ollut mustalaisia , ei tosin niinkään lähisuvussa mutta isäni isomummo on nähtävästi ollut romani . isäni ei elä romanikulttuurissa lainkaan , mutta minä haluaisin elää . tämän takia käytänkin mustaa suoraa hametta eli pikkuhametta aina ollessani isäni kanssa , enkä nää siihen mitään estettä , koska olen ollut jo kauan kiinnostunut romaneista eli myös omasta suvustani , olen romaneiden kanssa paljon tekemisissä ja osaan kulttuurin tavat ja säännöt hyvin , olen myös seurustellut mustalaispojan kanssa . myös isäni suhtautuu minun hameenkäyttööni aika neutraalisti , ei hänellä ainakaan tunnu olevan mitään sitä vastaan . olen kuitenkin monesti miettinyt mitä sanon , jos vaikka kaupungilla minua vastaan kävelee muita mustalaisia kun minulla on hame päällä ja jos he alkavat esim kysellä minulta kuka olen , onko minulla sisaruksia jne. niin en tiedä mitä vastaan . sisarukseni ovat kaikki minua nuorempia ja kaikki heistä on aika vaaleita , kuten on myös isäni . sen sijaan itse taas olen aika tumma ja minussa on mustalaisen piirteitä . haluaisin siis tietää , miten minun pitäisi toimia siinä tilanteessa jos tapaan muita romaneita ja jään juttelemaan heidän kanssaan . pelkään vain , että romanit alkavat luulla minua ns. 'suoleksi' , jos he näkevät isäni joka ei elä kulttuurissa eikä muutenkaan ole paljoakaan mustalaisen oloinen , ja tämän takia helpostihan siinä niin voi käydä että minua aletaan luulla suoleksi , ja siitä saattaa sitten taas koitua lisää ongelmia . joten siis kaaleet , kaipaan apuanne ja mielipiteitänne tähän asiaan , enkä haluaisi joutua vastaanottamaan kamalasti negatiivisia kommentteja ainakaan turhan takia , eli jos niitä löytyy niin ne voi sitten jättää sanomatta ! tietysti jos mielipiteet on asiallisia niin silloin voitte toki ilmaista ne ja otan kaikki palautteet vastaan hyvillä mielin ! toki voivat myös valtaväestöön kuuluvat kertoa kertoa näkökulmansa asiasta , vaikka kysymys onkin tarkoitettu ehkä enemmän romaneille . hyvää kesää kaikille ! :)
kaaleet mitä mieltä olette
7
493
Vastaukset
- .,..,.,,
Ei pahalla, mut jos isoisomummosi on ehkä ollut mustalainen niin en kyllä ymmärrä toimintaasi... Ehkä sulla on joku nuoruuden identiteettikriisi joka menee ohi, kun kasvat vähän.
- hyväksy
käytä hametta ,ehkätummempaa ,kyllä sen hyväksyy keskustele vanhempiesi kanssa,kun olet täysiikäinen päätät itse sen.
- .
Tuohon ikään kuuluu henkinen murrosikä,etsintä.Niinkuin tuossa edellä viisaammat totesi,ottaisit aikalisan,kunnes olet täysi-ikäinen.Eikä sen seurustelun kanssakaan jäniksen selässä olla.Eiyksi mustalaispoika sinusta romania tee.Niinkuin savolaiset sanoo,Älä hättäile,naati nuoruudestasi tervehenkisessä seurassa,opiskele ja hanki valmiuksia elämää varten.Elämä on kyllä laiffii,mutta peruutella ei voi.Ettei kävis kuin minulle.Ystävät haukkui tyttökaverini "Puskamissiksi",Marssijärjestys kun oli väärä:)
- zhacarias
pysyt erossa huumeista ja alkoholista, opiskele , tee töitä, pidä huolta siskoistasi.
älä huolehdi siintä mitä sukusi on ollut, vaan siinta mitää sinusta ja nuoremmistasi tuleee.
siunausta ja varjelua elämääsi. - finni fanni
Eivätkö romanit olekaan suomalaisia?
- eaeaeae
hyvin hyvin pieni osa romaneista on suomenkansalaisia, eli ne jotka on täällä syntyneet ja eläneet, onko meitä noin 10000-50000 suomenkansalaisia romaneita, euroopassa pelkästään on tietääkseni yli 10miljoonaa romania.
- romailo
tärkeintä on että sinä itse ymmärrät mitä tahdot ja teet elämässäsi niin silloin muutkin pystyvät ymmärtämään sinua paremmin.
eli mieti mitä se tarkoittaa sinulle kun pidät mieluusti hametta ja pidät romani kulttuurista jne, onko se sellaista pintakiiltoa että näyttäisi hyvältä tiettyjen ihmisten edessä, vai onko se syvällisempää kuten kunnioitusta niin vanhempia ihmisiä kohtaan kuin itseään kohtaan.
mielestäni ei ole ongelmaa jos keskustelet romaneiden kaa ja he kyselevät suvustasi, kun kerrot vain totuuden ja kerrot itsesi tilanteesta jne.
jos sinua myös kiinnostaa löytää syvempi yhteys romanijuuriisi niin ota selville kuka oli isomummosi ja koeta ottaa yhteyttä hänen muihin mahdollisiin jälkeläsiin ja sitä kautta varmaan löytyy enemän myös itsestäsi tietoa
hyvää kesää myös sinulle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760