Vanha lievä kissa-allergia.

Uusi kissanomistaja

Eli siis minulle kerrottiin jo lapsena, että minulla on kissa-allergia (myös koira), mutta esim. enoni omistaa kissan enkä koskaan saanut minkäänlaisia oireita paitsi nenänkutinaa ja lyhyt aikaista aivastelua kun kävin kylässä pitkiäkin aikoja. Nukuin jopa kissan kanssa. Minulla ei ollut minkäänlaisia lääkityksiä allergiaani joten onko syy siinä, että olin oppinut jo sietämään kissan hilsettä yms ennen allergian kertomista?

Minulle on tulossa kissa ja aloin tässä pohtia, että tuleeko minulle tästä kissasta samanlaisia oireita vai tuleeko sellainen siedättyminen vai oirehdinko edes enää. Omistan jo koiran ja saan vain koiran kuolasta pientä kutinaa siihen kohtaan mistä nuolaissut. Tämäkin oire esiintyy yleensä vain jos kyseinen kohta on jo ennestään esim. hikinen (yleisimmin kun on paksut työhanskat puutöissä ja rapsuttaessa koiraa niin koira nuolaisee kättä). Tähänkin koiran aiheuttamaan oireeseen löysin ratkaisuna nopean käsienpesun.

Kannattaako minun valmistautua jo ostamaan allergialääkkeitä vai yritänkö sitä siedättymistä vai mietinkö turhaan?

0

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        90
        1338
      2. Koska muru nähdään

        Kaksin?
        Ikävä
        45
        697
      3. Et vaan tajua

        Että rakastan sua
        Ikävä
        20
        649
      4. Olen jo oppinut tuntemaan

        sinun kirjoitustyylisi
        Ikävä
        53
        608
      5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

        Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
        Ikävä
        47
        582
      6. Mikä kaivatussasi

        on pahinta?
        Tunteet
        46
        569
      7. Sanoppa ihan rohkeasti

        Mun huonot puolet! En suutu…
        Ikävä
        76
        566
      8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

        Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
        Sinkut
        132
        548
      9. Mikä herkku

        Kaivattusi On? 😁
        Ikävä
        41
        512
      10. Ylen typerät rinnastukset.

        Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
        Maailman menoa
        183
        504
      Aihe