Täällä on joku henkilö kiihottanut vihaa vanhoillislestadiolaisia vastaan puhuttelemalla heitä pedofiileiksi. Mm monisynnyttäneiden naisten sukupuolielimistä on käytetty niin herjaavia lauseita, että tuomio torkeästä ihmisarvoa loukkaavasta teosta tulisi heti.
Ilmeisesti tekoon syyllistyy kaikissa tapauksiossa sama henkilö.
Jussi Halla-aho kirjoitti muslimeista loukkaavasti, tuomio tuli. Eikä hän kirjoittanut läheskään niin rumasti heistä kun vanhoillislestadiolaisista kirjoitetaan tällä palstalla JOKA PÄIVÄ.
Vaikka sanotaankin että käännä vain poskia kun sua motkitaan, tällaisissa tapauksissa kun jatkuva herjaaminen ja vihaan kiihottaminen kohdistuu kansanryhmää vastaan, se ei ole oikein.
Neuvoni onkin vanhoillislestadiolaisille, että pankaa kaveri maksamaan teoistaan. Että oppisi vastuuseen teoistaan tässä elämässä.
Ilmeisesti tekoon syyllistyy kaikissa tapauksiossa sama henkilö.
Jussi Halla-aho kirjoitti muslimeista loukkaavasti, tuomio tuli. Eikä hän kirjoittanut läheskään niin rumasti heistä kun vanhoillislestadiolaisista kirjoitetaan tällä palstalla JOKA PÄIVÄ.
Vaikka sanotaankin että käännä vain poskia kun sua motkitaan, tällaisissa tapauksissa kun jatkuva herjaaminen ja vihaan kiihottaminen kohdistuu kansanryhmää vastaan, se ei ole oikein.
Neuvoni onkin vanhoillislestadiolaisille, että pankaa kaveri maksamaan teoistaan. Että oppisi vastuuseen teoistaan tässä elämässä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Vanhoillislestadiolaisissa on sikapaljon pedofiilejä. Tämä on käynyt ilmi viime aikojen tiedotusvälineistä.
Olavi-veli teki tosi hyvän avauksen.
En ole sinun Olavi veljesi. Tällaiselle ihmisiä halveksivallevihavistinnälle pitäisi saada pikainen loppu ja tekijöille rangaistus.
Uskovalle ei ole oikein sallia itseään kohtaan tällaista käyttäytymistä.
Entäs lapsille ja naisille?
Mainio idea. Nostaa kanne. Olen vapaaehtoinen syyllinen olen avoimesti ihmetellyt raiskaajia ja tuominnut. Ken leikkiin lähtee se leikin kestäköön. Siis nostatte kanteen herjaamisesta ok päästään sitten tutkimaan ihan oikein onko herjaamisessa perää ja syyttömät saavat olla rauhassa eikä tarvitse rippi-isällekkään tunnustaa vaan ihan lainoppineelle. Hieno idea. Kuka haluaa haastaa annan osoitteeni
Nythän heittelet sellaista tekstiä että et taida itsekkään tajuta:)
Että oppisi vastaamaan teoistaan, aivan. Samalle kalkkiviivalle kaikki Jumalan etten myös pedof.
Kun ette arukat pysty kun pelottaa jo omankin pesän putsaus.
Minä ei vl:nä neuvon heitä nostamaan kanteen, kyllä tämä niin härskiä tekstiä on mitä tämä yksi hullu suurperheen äideistäkin kirjoittelee.
Tämä asia ei kuulu näille palstoille ollenkaan, nimettömänä räävittäväksi, niitä hoitaa poliisit oikeuslaitos ja ammattiauttajat ja huom: faktattietojen perusteella sitten tuomitaan ja ainoastaan syylliset, ei koko liikettä eikä syyttömiä uhreja.
Pitääköhän se paikkansa, että 10 tai enemmän lapsia synnyttäneen naisen römpsä muistuttaa auton alle jäänyttä rämemajavaa?
Niin väittävät.
Sangen sairasta touhua täällä. On ihme, että vl-herätysliikkeen valtavirta yhä sietää tällaista loanheittoa.
Olen samaa mieltä avaajan kanssa.
Vanhoillislestadiolaiset pitäisi saada vastaamaan tuomioistuimen edessä siitä, että he ivaavat vilpittömiä uskovaisia "epäuskoisiksi".
Palloa tuskin saa jalkaa mutta ylläpito voisi huolehtia tämän henkilön viestien poistamisesta. Voiko sitä estää millään itse kukin.
Ei Vl eikä edes uskova mutta keskustelu keskusteluna.
Avauksen teki IHMISSIKA!
Ensin saarnataan suu vaahdossa, kuinka jumalatonta menoa on epäuskoisilla,
ja sitten mennään kotiin, iltahämärissä lastenhuoneeseen. Äidin vierestä,
äiti tiesi. Mutta ei ole nähnyt, eikä kuullut.
Päivittäin luemme lehdestä vl pedofiilin rikoksen.
Turhaan vl-pedofiili teit tämän avauksen.
Avausta ei tehnyt vl-pedofiili, tiedoksi vain. Eikä vl ollenkaan, kuten jo sanoin!
Minua alkaa kuvottaa tuo mielipuolen henkilön vitun hokeminen uskovien palstloilla, - kerta kaikkiaan. Sä et ole terve, usko jo!!
Oli täysin väärä ratkaisu päästää sinut avohoitoon Niuvanniemen suljetulta osastolta. :((
Kyllä hänetkin tuomitaan viimeisellä tuomiolla. eihän tuo ole uutta meille lestadiolaisille!
Halla-aho erehtyi sanomaan, että profeetta Muhammed oli pedofiili (mikä kyllä nykyisten lakien mukaan pitää paikkansa) ja sai siitä KKO:n julistamana tuomioin.
SRK:n luottamushenkilöitä on vime aikoina syytetty mediassa pedofiilien suojelusta ja jopa yleistetty ongelman koskevan koko herätysliikettä. Hyökkäämällä SRK:ta vastaan ja penkomalla vuosikymmenten takaisia jo vanhentuneita yksittäistapauksia sanomalehti Kaleva sai tiedonjulkistamispalkinnon.
Onko tässä mitään ristiriitaa?