Heathrowlta neljä henkeä hotellille keskustaan, miten toimisitte

hämäläinen

Mitäkö antaisitte neuvoksi? Lauantaina aamupäivällä 10 maissa pitäisi matkustaa 2 aikuista ja 17 ja 15v Heathrowlta hotellille keskustaan. Joko tämmöisen porukan kannattaa ottaa taksi (mukana varmaan 3 isoa matkalaukkua käsilaukkuja yms), vaiko Heathrow express? Metromatka taitaa olla aikas "hidas" ja hermoonkäypä?
Ehdotuksia innokkaasti odottelen jos jollakulla olisi tuoreita käsityksiä Lontoon taksien hinnoista.....

6

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LondonExcel2012

      Lentokenttäkuljetus on helppoa ja edullistakin tilata etukäteen, me viisihenkisenä perheenä teemme yleensä näin. Kuski odottelee terminaalissa, ja heittää hotellin ovelle suoraan.
      Tässä yksi linkki, mistä olen kuljetusta varannut:
      http://www.londonairporttransport.co.uk/book-online.php

      Heathrow Expressiä käytän yksin matkustaessani, ja silloin yleensä otan hotellin kävelymatkan päähän Paddingtonin asemalta. Maanalaisella en ole vielä koskaan viitsinyt Heathrowlta matkustaa kaupunkiin.
      Taksilla kulkiessa on toki aina se vaara, että jämähtää ruuhkaan, mutta silloin ollaan ihmetelty "maisemia" ja vasemmanpuoleista liikennettä, mihin aina kestää vähän aikaa tottua.

    • Ei siinä metrossakaan mitään vikaa ole. Keskustaan noin 1 tunti, kustantaa 5,30/pää ja Oysterilla off-peak 2,90. Ja laukut mahtuu kyllä mukaan.

      Tietenkin riippuu paljon missä se hotelli on. Metrokartassa on aseman pampulassa se pyöratuolin kuva jos sieltä laiturilta on hissi ylös. Kovin monen vaihdon päähän ei kannata pakaasien kanssa lähteä.

      Olette liikenteessä juuri Elisabethin syntymäpäiväparaatin aikaan, joten voi olla joku muukin kaupungissa (kuten allekirjoittanut) ja jonkun verran saattaa ruuhkaa kaduilla olla.

    • *** *** ***

      Missä majoitutte? Se vaikuttaa valintaan aika paljon. Anna vaikka postinumero tai kadun nimi.

      • hämäläinen

        Apex city of London, 1 Seething Lane, ihan Towerin vieressä oisi hotelli.....kiitos etukäteen!


    • LondonExcel2012

      No tuo yllämainitsemani taksifirma tekisi matkan yhdensuuntaisena hintaan 43 puntaa.
      Sekä maanalaisella että Heathrow Expressillä kulkiessa joudutte vaihtamaan, molemmissa esim. Circlen maanalaiseen ja ajamaan Tower Hillin asemalle.
      Kalleimmaksi tulee Heathrow Express (pelkkä juna 63 puntaa maanalaisen maksu päälle), halvimmaksi maanalainen (ilman Oysteria parikymmentä puntaa).
      Tuo hotellinne on "väärällä" puolella kaupunkia Heathrow kenttään nähden, joten taksimatka voi olla kestoltaan pisin - mutta myös helpoin.

    • kesällä menossa

      Tuo yllämainittu taksifirma kuulostaa todella edulliselta. Onko siis kokemuksesi mukaan toiminut hyvin? Oletko maksanut etukäteen vai vasta kuljettajalle? Itsellä on kokemusta firmasta minicab2airport.com, joka on jonkinverran kalliimpi mutta voisin kokeilla tätä toistakin jos kerran kokemukset on positiivisia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      208
      9727
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      40
      4483
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      124
      4027
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      110
      3912
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      219
      3577
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      40
      2994
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      156
      1547
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      74
      1432
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1224
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1191
    Aihe