Lamictalin vaikutus näköön

- hämärtyykö?

Heippa Lamictalin käyttäjät! Oletteko huomanneet, että lääke vaikuttaisi jotenkin (huonontavasti) näköönne? Haittavaikutuksissahan mainitaan näön hämärtyminen. Itse en huomannut näköni hämärtyvän ennen kuin menin näöntarkastukseen ja optikko näköäni tarkasteltuaan alkoi ihmetellä, onko minulla jokin lääke käytössä joka aiheuttaa näön hämärtymistä. Selvisi sitten, että Lamictalhan se on. En itse tuota sinällään huomaa, mutta oli kuulemma vaikea antaa oikean vahvuiset lasit, kun näkö milloin hämärtyy ja milloin on parempi... Muuten todella hyvä lääke itselleni ollut tuo Lamictal.

9

663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuttu asia

      Alkuun teki juuri tuollaista hämärtymistä, vähän niinkuin olisi ollut ohut kerros sumua ilmassa. Varsinkin jos pitempään katsoi telkkaria tai tietokoneen näyttöä ja silmät väsyi niin ilmiö oli pahempi. Välillä hämärtymistä ei ollut, mutta joinain päivinä taas monta kertaa.

      Nyt on hämärtymiset jo kadonneet, mutta silloin tällöin on ilmiö jossa näen värit hetkellisesti jotenkin yli kirkkaina ja muutenkin esineiden ääriviivat näkyy hetken jotenkin hassuina. En tiedä tekeekö tämän lami tai joku muu lääke tai sitten on jotain muuta silmien temppuilua :P

    • christian karhunen

      itse olen käyttänyt lamictal lääkitystä näköhäiriöihin ja minun kohdalla lääke on ainakin auttanut siihen, näköhäiriöt ovat olleet kaksoiskuvat ja näön sumennus.lisäksi lamictal on ollut minulla epilepsia lääkkeennä jo 10 vuotta ja on hyvin auttanut epilepsia kohtauksia ei ole ollut ollenkaan lääkkeen käytön aikana näköhäiriöt ovat olleet hyvin harvoin lääkkeen käytön aikana näköhäiriöihin vaikuttaa ainakin jos on väsynyt silloin niitä saattaa olla.

    • tärkeäätietoa

      Nostan ylös tätä keskustelua. Kaipaisin lisä kokemuksia miten Lamictal aiheuttanut näköhäiriöitä...? Ja tarkempia kuvauksia.

      Itsellä vuosia ollut näkökenttä puutoksia,niinkuin joku aiemmin tossa kirjoittikin, saattaa useita kertoja päivässä sumentua puolesta tunnista useampaan tuntiin. Välillä enemmän, välillä vähemmän. Ja yleensä samalla kertaa myös tuota valoarkuutta, valot näyttää luonnottoman kirkkaalta,häikäisee.

      Nyt kaipaisin pikaisia vastauksia tähän. (Silmä)lääkäreissä ravattu näiden oireiden vuoksi mut syytä ei ole löytynyt.. Nyt vakavampia sairauksia mietitään.. :( Ois helpottavaa, jos nämä todella johtuis vaan lääkkeestä eikä mistään muusta sairaudesta!

    • Näkö_napsahtaa

      Kaikilla psykoaktiivisilla aineilla voi olla vaikutuksia vaikka mihin, muun muassa näkökykyyn. Silmälääkärit harvoin ovat asiasta tietoisia. Esimerkiksi SSRI-aineiden kanssa on tavattu näkökentän sinertymistä ja pysyviä näkövaurioita. Voit etsiä aiheesta mm. sivustolta www.rxisk.org.

    • Etootosissas1

      Heippa
      Minulla on lamictal ollut käytössä jo useita vuosia. Ja kyllä, se aiheuttaa ainakin minulle näköongelmia. "Rajat" näkyy epäselvästi ja teksti kahtena.
      Minulla lisäksi muutenkin silmissä vikaa ja kuljin silmäpolilla. Sanoivat vian olevan kuitenkin sellainen, ettei sitä uskalla laseroida, kun on niin vaikea. Noh, näillä nyt mennään. Mieluummin kärsin näköhäiriöistä kuin kuolen epilepsiakohtaukseen.

      • neurologitietää

        Epilepsialääkkeitä on muitakin kuin Lamictal. Keskustele neurologisi kanssa asiasta.


    • Lamimies

      Lamictal ollut käytössä 3kk. Huono lääke mulle, ei auta masennukseen eikä ahditukseen. Ei haittavaikutuksiaan. Näössä ei mitään hämärtymiä. 200mg annoksella mennään.

      • harriuskelama

        Lamictal käytetään epilepsian ja kaksisuuntaisen mielialahäiriön niin kuin toisinaan masennuksenkin hoitoon. No miksi sitten syöt Lamictalia, jos se ei auta?????


      • laminami

        3kk. on suhteellisen lyhyt aika tietää Lamictalin pidempiaikaisia vaikutuksia. Jo pelkkä annoksen nosto 200mg:n on ollut suhteellisen ripeä. Itselläni kaksisuuntainen 2. ja mikään masennuslääke ei toiminut ja tämänhetkistä diagnoosiakin odottelin todella kauan. Nyt hoitava psykiatri päätyi diagnoosiin kaksisuuntaisesta, vaikka oireilu on vahvasti masennuspainotteista. Masennuslääkkeet nostivat vaan vauhtia. Hän aloitti Lamictalin ja elämäni muuttui masennuksen suhteen kerralla. Vuosia vaikeasta masennuksesta kärsittyäni, lukuun ottamatta joitain hypomaanisia jaksoja, tilanne muuttui täysin. Nyt 300mg ja elämä tuntuu taas elämisen arvoiselta. Toki on muutakin lääkitystä pitämään homman kasassa mutta tämä nyt Lami-ketjuun.

        Mitään haittavaikutuksia en suoranaisesti Lamictaliin voi yhdistää mutta tämä ketju antoi syytä miettiä josko välillä ilmenevien lievien näköhäiriöiden takana olisi Lamictal. Lähinnä se ilmenee niin, että esim. televisiota katsellessa teksti hämärtyy. Aivan kuin likinäköisenä miinukset ei riittäisi mutta toisinaan teksti on ihan terävä.

        Johtui sitten mistä hyvänsä niin arvatenkin silmälääkärit ja etenkin optikot ovat ihmeissään niiden miinusten kanssa, koska jos sattuu 'hämärä' päivä niin silmälasi resepti menee pahasti metsään. Toisaalta olen huomannut, että huonosti nukutun tai nukkumattoman yön jälkeen hämäryys näöntarkkuudessa on huomattavasti pahempi.

        Kyllä tässä saattaa olla tekemistä Lamictalilla mutta itselleni lääkkeen lopetuksessa mahdollisesti palaava vaikea masennus on vielä pahempi tilanne. Vuosien vaikean masennuksen aikojen helvettiä en takaisin halua. Elämäni on nykyisellä lääkityksellä niin hyvässä tasapainossa ja normaalia. Niin normaalia kuin sen ympärilleni katsellen normaaliksi koen.

        Jos joku ei ole vaikeaan/keskivaikeaan masennukseensa saanut apua perinteisistä masennuslääkkeistä niin tässä saattaa olla ratkaisu mutta aina pitää muistaa, että olemme yksilöitä. Toinen löytää avun ja toinen kokee painajaisen samasta lääkkeestä. Lamictalin kohdalle vielä; erittäin varovainen nosto hoitotasolle. Todella hidas ja varovainen jos tähän lääkkeeseen joskus lääkärin kanssa päätyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe